Obchody dnia GIS-u w Starostwie
W cieszyńskim Starostwie, już po raz drugi, odbyły się obchody dnia GIS-u pod hasłem "GIS day w Cieszynie". Wtorkowe (18.11) spotkanie przyciągnęło do Starostwa uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu Cieszyńskiego. Organizatorem dnia GIS-u był Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa. W programie obchodów znalazły się prezentacje o tematyce GIS. Zanim jednak prelegenci przystąpili do omówienia tematu i wytłumaczenia samego pojęcia GIS, głos zabrał Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Jerzy Nogowczyk. Technologia daje nam obecnie wiele możliwości, aby poznawać świat. Niewątpliwie wy umiecie z tego korzystać najlepiej. Chciałbym, abyście też zapoznali się z naszym Systemem Informacji Przestrzennej, który jest bardzo wysoko oceniany- mówił Starosta.
Krótki wykład wygłosili podczas spotkania: Marcin Paź – „Profesjonalny GIS dla wszystkich”, Marek Ścisły – „Jak szukać i korzystać z danych GIS w Internecie” oraz Maciej Bednarski – „Nowe trendy w geoportalach”.
Systemy Informacji Przestrzennej są popularne i propagowane na studiach. My, chcieliśmy przekazać tę wiedzę na szczeblu ponadgimnazjalnym. Ponieważ Ci młodzi ludzi w dobie Internetu korzystają z tego świadomie, bądź nie. Celem tego spotkania było przekazanie młodzieży cennych informacji na temat tego, co to jest GIS, do czego służy, w jaki sposób to funkcjonuje i zostaje stworzone – tłumaczyła Henryka Bałys, Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa, po czym dodała. Dwa lata temu zorganizowaliśmy już taką akcję. W kilku szkołach powiatu cieszyńskiego mieliśmy lekcje poglądowe. Przestawialiśmy wówczas na czym polega System Informacji Przestrzennej.
W drugiej części spotkania Naczelnik Bałys zaprosiła młodzież do udziału w II edycji konkursu Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego pod hasłem: „Cieszyn znany i nieznany”, który jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi wykorzystaniem w życiu codziennym Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego. Konkurs będzie się składał z dwóch etapów. W Etapie I przeprowadzona zostanie, przy współpracy firmy ESRI, gra terenowa o nazwie „GIS and GO” polegająca na odszukaniu, przez trzyosobowe zespoły, wyznaczonego punktu docelowego za pomocą mobilnych urządzeń GPS lub posługując się narzędziami dostępnymi w publicznej części Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego. Celem Etapu II będzie utworzenie w Systemie Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego bazy obiektów położonych na obszarze Miasta Cieszyn, stanowiących dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze Ziemi Cieszyńskiej - poinformowała Bałys.
Więcej informacji o konkursie przedstawił uczniom dr Jacek Kozłowski oraz Bogusław Bujok. Szczegóły można również znaleźć na stronie sip.powiat.cieszyn.pl w zakładce "Konkurs". Patronat Honorowy nad imprezą objął Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.