O smogu, tym razem w Goleszowie
Warsztaty poprowadziła Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego oraz nauczycielka chemii z SP w Goleszowie – Małgorzata Samińska — Warsztaty rozpoczęłyśmy, przypominając uczniom o Wielkim Smogu Londyńskim z grudnia 1952, kiedy to z powodu wdychania smogu ludzie umierali dosłownie na ulicach — w ciągu 5 dni zginęło kilka tysięcy ludzi, a z powodu późniejszych powikłań oddechowych — kolejnych 8 tysięcy, dając łącznie ok. 12 tysięcy ofiar śmiertelnych. Wtedy po raz pierwszy jasno i wyraźnie stwierdzono — smog zabija. Dla zobrazowania tego, w jaki sposób powstaje smog, przeprowadziliśmy eksperyment w słoiku — wystarczył dym i trochę wilgoci i oto mieliśmy smog – wyjaśnia Zuzanna Chabowska.
Jak wskazywały prowadzące, wszystko to po prostu chemia i biologia. Zła jakość powietrza jest wynikiem zachodzącej reakcji spalania zasiarczonego węgla. W ten sposób powstaje tlenek siarki, który z kolei łączy się z wilgocią, co prowadzi do powstania kwasu siarkowego – substancji powodującej uszkodzenia oskrzeli i płuc. Oddziaływanie na organizm jest na tyle silne, że może doprowadzić do śmierci.
Uczniowie dowidzieli się m.in. jakie substancje wydobywają się z naszych kominów. Wśród nich wyszczególnić można m.in. czad, czyli substancję, która bardzo szybko może doprowadzić do śmierci osoby, która przebywa w środowisku, gdzie stężenie tej substancji jest wysokie. Mówiono również o pyłach zawieszonych w powietrzu, które również są przyczyną występowania licznych chorób. Jak wskazują przedstawiciele UAS, smog zabija w Polsce ok. 40 tysięcy osób rocznie. - Rozmawialiśmy dużo, o tym, czym można palić, a czego absolutnie nie wolno wrzucać do pieca, czy kotła. Dbajmy o to, by nie spalać papieru pokrytego folią, czy dużą ilością farby (nadruku), a także co ważniejsze — nie palmy mebli, paneli, ram okiennych — drewna pokrytego jakimikolwiek farbami lub lakierami — to wszystko zawiera m.in. metale ciężkie i inne niebezpieczne substancje, które są dla nas toksyczne. Ponadto, przypominamy o zakazie palenia mułem, który to zawiera m.in. rtęć, prowadzącą nawet do uszkodzenia mózg – informuje Chabowska.
Uczestnicy warsztatów bardzo przejęli się prezentowanymi faktami. W związku z tym w części polegającej na podawaniu pomysłów, jak wygrać ze smogiem, pojawiło się wiele propozycji. Uczniowie wskazywali, że w piecach należy palić węglem dobrej jakości węglem, a palenie śmieci, czy mokrego drewna jest niedopuszczalne.
JŚ/ mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.