Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: co się dzieje z Uchwałą Krajobrazową?

Prace nad cieszyńską Uchwałą Krajobrazową wciąż trwają. Aktualnie praca polega jednak na planowaniu i wyszukiwaniu najbardziej kompromisowych, najlepszych dla wszystkich rozwiązań, które zostaną przedstawione wiosną w postaci konkretnych zapisów. Pierwszy etap konsultacji społecznych, dotyczący podstawowych założeń, już się zakończył, jednak osoby odpowiedzialne za jej przygotowanie dbają o to, aby osoby zainteresowane mogły śledzić postępy na bieżąco. Podczas kolejnych etapów prac planowane są dalsze konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

W poniedziałek (21.01.019) za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowano o zaktualizowaniu danych, dotyczących poszczególnych etapów pracy. Urząd Miejski w Cieszynie zachęca również do nadsyłania sugestii, opinii i uwag na adres mailowy: krajobraz.cieszy@gmail.com .

Z poprzednich spotkań informacyjnych i aktualizacji strony, dowiedzieliśmy się już, jakie elementy ma obejmować uchwała oraz poznaliśmy wizualizacje miejsc, które dzięki ograniczeniu lub uporządkowaniu reklam i szyldów, będą wyglądały znacznie bardziej atrakcyjnie – zarówno z punktu widzenia turysty, jak i mieszkańca. Wbrew pozorom na zmianach zyskają również przedsiębiorcy, gdyż ich reklamy, zamiast ginąć w tłumie innych będą się wyróżniać.

Aktualnie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Cieszynie pojawiły się dokładne raporty analityczne z dotychczasowych postępów w pracy. Dotyczą one również części koncepcyjnej, zawierający rozwiązania merytoryczne. Zawarto w nich nie tylko główne zasady, jakimi kierują się osoby odpowiedzialne za przygotowanie uchwały, ale również wyszczególniono określone obszary – ze względu na ich przeznaczenie oraz rodzaj krajobrazu.

- Zróżnicowana struktura przestrzenna Cieszyna oraz wartość unikalnego krajobrazu kulturowego, musi być zestawiona z potrzebami ekonomicznymi współczesności. Celem uchwały ma być zatem ochrona wartości najwyższych i zachowanie ładu przestrzennego  przy zachowaniu dobrze funkcjonującego centrum handlowo – usługowego, składającego się z części o rdzeniu historycznym i z dominacją zabudowy współczesnej – wyjaśniają twórcy uchwały.

W podsumowaniach przedstawione zostały m.in. przykładowe części miasta, dla których uchwała przyniesie określone konsekwencje. Przykładowo inne normy związane z szyldami i reklamami będą dotyczyły części historycznej miasta, inne z kolei mogą zostać zaproponowane dla dzielnicy ekonomicznej. Zgodnie z założeniami uchwały, reklamy i szyldy mają w jakiś sposób wzbogacać, a nie zaś oszpecać krajobraz.

W związku z pracami nad powstaniem uchwały wyszczególniono 8 różnych typów dzielnic krajobrazowych, występujących w Cieszynie, wraz z przykładowymi miejscami, gdzie możemy się z nim spotkać. Te typy to:


• Miasto historyczne
• Przedmieście historyczne
• Historyczne zespoły indywidualne
• Domy jednorodzinne
• Dzielnice ekonomiczne
• Bloki mieszkalne
• krajobraz seminaturalny
• Krajobraz liniowy


O proponowanych rozwiązaniach dla tych typów krajobrazu będziemy informować w kolejnych tekstach.

W następnych etapach prac planowane są m.in. konsultacje zbiorowe i indywidualne. Dzięki nim każdy z zainteresowanych będzie mógł dowiedzieć się, w jaki sposób on będzie musiał dostosować się do nowych reguł i zgłosić ewentualne sugestie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: