Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O niepublikowanych pieśniach Pawła Stalmacha

Ostatnia prelekcja z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” poświęcona była dorobkowi ludoznawczemu, a w szczególności niepublikowanym pieśniom zebranym przez Pawła Stalmacha wydobytym z Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Temat przedstawiła Agnieszka Laskowska.

Prelegentka na wstępie spotkania zauważyła, że o Pawle Stalmachu mówimy zwykle w kontekście przebudzenia narodowego oraz polskiego ruchu narodowego. Tymczasem ona przygotowując tą prelekcję skoncentrowała się na jego działalności ludoznawczej. Wykład zatytułowany „Niepublikowane pieśni Pawła Stalmacha wydobyte z Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego” związany był z realizowanym w tym roku przez Książnicę Cieszyńską projektem digitalizacyjnym pn. „Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – opracowanie, konserwacja, digitalizacja, udostępnienie”.  (O wystawie przygotowanej z okazji jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego pisaliśmy tutaj)
– To właśnie wśród zdigitalizowanych materiałów znalazły się niepublikowane dotąd pieśni po Pawle Stalmachu, które zostały ucyfrowione i są dostępne na stronach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Natomiast dzisiaj mogą państwo obejrzeć ich oryginały, będące autentycznymi zapiskami Pawła Stalmacha – mówiła Agnieszka Laskowska.

Oprócz możliwości zobaczenia oryginałów wspomnianych zapisków o tematyce ludoznawczej pisanych ręką Pawła Stalmacha w piątkowe popołudnie 26 listopada w Książnicy Cieszyńskiej można było obejrzeć przygotowaną i omówioną przez Agnieszkę Laskowską prezentację multimedialną. Laskowska zaprezentowała sporo zebranych przez Pawła Stalmacha pieśni. Poddała je też pogłębionej analizie. Przypominała, że ukazanie się jego „Pieśni Sławiańskich” w sposób umowny wyznacza datę graniczną w historii śląskich badań ludoznawczych. – Paweł Stalmach jest słusznie uznawany za prekursora ludoznawstwa cieszyńskiego i mam nadzieję, że moja dzisiejsza prezentacja odpowie na pytanie, dlaczego – mówiła Agnieszka Laskowska.

Cyfrowe kopie niepublikowanych dotąd materiałów osobistych po Pawle Stalmachu, wśród których znajdują się również gromadzone i spisywane przezeń pieśni ludowe, znaleźć można tutaj.

Profil Książnicy Cieszyńskiej funkcjonujący w obrębie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej wyposażony w wygodne okienko do wyszukiwania znajduje się tutaj.

(pw)

źródło: ox.pl
dodał: pw

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: