Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileusz 120-lecia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Książnica Cieszyńska uczciła wystawą

Archiwalia pochodzące ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego stanowią pokaźną część zasobów Książnicy Cieszyńskiej. Część z nich zostanie zdigitalizowana i udostępniona w sieci. A od piątku 22 października do połowy stycznia przyszłego roku wybrane eksponaty oglądać można na wystawie.

Ekspozycję zatytułowaną „Uratować dla nauki i od zapomnienia… 120 lat historii Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego” dla uczczenia jubileuszu 120 rocznicy założenia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Cieszynie przygotowało dwoje pracowników Książnicy Cieszyńskiej: Agnieszka Laskowska i Krzysztof Kleczek. Ta czasowa ekspozycja związana jest też z realizacją projektu „Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – opracowanie, konserwacja, digitalizacja, udostępnienie”. To w jego ramach około 30 procent zbiorów zgromadzonych przez PTL już niebawem przeglądać będzie można w sieci.

Wystawa „Uratować dla nauki i od zapomnienia… 120 lat historii Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego” przedstawia ideę ludoznawstwa, początki ludoznawstwa na ziemiach polskich, tradycje ludoznawcze na Śląsku Cieszyńskim, założenie i działalność Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Księstwie Cieszyńskim oraz księgozbiór i zespół archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W gablotach ukazano znikomą, lecz starannie wybraną przez przygotowujących ekspozycję część spośród przebogatych, obejmujących około 10 tys. woluminów, w tym ok. 500 starodruków oraz ok. 9 tys. archiwaliów.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: