Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Kornelu Filipowiczu na UTW

W poniedziałek (05.11.2018) w księgarnio-kawiarni Kornel i Przyjaciele w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie sekcji miłośników sztuk wszelakich cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem wydarzenie zatytułowane zostało „U Kornela o Kornelu”.

Spotkanie, jak łatwo wywnioskować z samego tytułu, dotyczyło Kornela Filipowicza – pisarza i poety, którzy wczasach dzieciństwa i wczesnej młodości mieszkał w Cieszynie. W trakcie wydarzenia wyświetlono film opowiadający o Filipowiczu, a także oddano głos Marioli Sznapce – właścicielce cieszyńskiej kawiarni, w której odbywają się spotkania sekcji miłośników sztuk wszelakich cUTW. - Wyświetlimy 25-minutowy film o Kornelu Filipowiczu i jego związkach z Cieszynem. W trakcie jego realizacji postaraliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak miejsce, w którym się wychowało, w którym ma się korzenie, wpływa na twórczość późniejszą, jak wpływa na poglądy, dotyczące tego miejsca.

Sam Filipowicz jest ważną postacią dla polskiej literatury. Jest również ważną postacią dla Cieszyna, a Cieszyn był ważny również dla niego. Chociaż urodził się w Tarnopolu, a zmarł w Krakowie, to Cieszyn był dla niego miastem dzieciństwa. Tutaj spotkał Juliana Przybosia, który w owym czasie była nauczycielem w jednej ze szkół z nadolziańskiego grodu. Chociaż to z Krakowem związał się na stałe, często wspominał Cieszyn, zarówno w rozmowach, jak i swoich utworach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: