Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O żołnierzach i dyplomatach w Akademii Niepodległości

W poniedziałek (05.11.2018) w Książnicy Cieszyńskiej odbyła się kolejna sesja wykładowa z cyklu Akademia Niepodległości, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Tym razem temat spotkania brzmiał „Dyplomaci i żołnierze. Działania na rzecz odbudowy państwa polskiego podczas I wojny światowej”.

W trakcie wydarzenia głos zabrali prof. Dr hab. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Dr Julian Winnicki. Obaj mogą pochwalić się dużym dorobkiem naukowych, w tym pracami związanymi bezpośrednio z tematem poniedziałkowego spotkania. Zgodnie z przyjętym schematem spotkań w Akademii Niepodległości, uczestnicy spotkania mogli otrzymać indeksy, lub potwierdzić obecność na wydarzeniu przez uzyskanie wpisu do wcześniej już odebranego indeksu.

Podczas spotkania mówiono o tle historycznym odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także o wysiłkach społeczeństwa i przywódców, którzy o Polskę walczyli — Lubimy sobie wyobrażać, że jesienią 1918 roku polska odzyskała niepodległość, za sprawa własnego wysiłku, wysiłku jej żołnierzy i mądrości przywódców. Jest to cześć prawdy, bo gdyby zabrakło społecznej aktywności, ofiarności ludzi, którzy zasilili szeregi wojska, a także, gdyby nie znaleźli się ludzie, którzy potrafią tym wysiłkiem pokierować, to sama tylko koniunktura by nie wystarczyła – tłumaczyli prowadzący.

Zgodnie ze słowami wykładowców, działania podejmowane przez polskie elity w czasie, gdy polska odzyskiwała niepodległość, jest przykładem skuteczności i wytrwałości, jednocześnie bez realizowania jednego, konkretnego planu. Pojawiały się w tym czasie również problemy wewnętrzne, takie jak rywalizacja i walka.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: