Nowicki, Nohavica - zobacz program Festiwalu ''Bez granic''
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” to jedna z najstarszych polsko-czesko-słowackich imprez kulturalnych. Festiwal odbywa się co roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Narodził się u progu lat 90. XX wieku jako jedna z form działania Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia byli nieżyjący już czeski filozof Jakub Mátl oraz poeta i dramaturg Jerzy Kronhold. Do 2005 roku nosił nazwę Na granicy, po przystąpieniu Polski, Czech i Słowacji do UE zmieniono nazwę na Bez granic.
W ubiegłym roku festiwal ze względu na brak środków nie odbył się, w tym roku 27. edycja odbędzie się w dniach 3-8 października w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie i w Cieszyńskim Teatrze w Czeskim Cieszynie. Publiczność zobaczy dziewięć spektakli z Polski, Czech i Słowacji. Ubiegały się one będą o nagrodę, którą jest statuetka przedstawiająca złamany graniczny szlaban. Wyróżnienie przyznają widzowie.
Co zobaczymy w dniach 3-8 października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie?
We wtorek, 3 października o 17:30 na scenie polskiego teatru na inaugurację Festiwalu zobaczymy „Historie Agnieszki Osieckiej” w wykonaniu Wiktorii Węgrzyn z Zespołem. Piosenki w aranżacji Dawida Ruckiego składają się w tym spektaklu na niezwykłą muzyczno-teatralną opowieść o Osieckiej. Tego samego dnia na scenie czeskocieszyńskiego teatru wystąpi trupa z Hradca Králové w głośnej tragikomedii węgierskiego dramatopisarza Istvana Örkeny „Zabawa w koty”.
W środę, 4 października w Avionie odbędzie się spotkanie z Mistrzem – Janem Nowickim, zaś w Teatrze po polskiej stronei Olzy wystąpią studencji PWST z Krakowa z przedstawieniem dyplomowym „Do dna”
Czwartek (5 października) przyniesie dziecięcym (i nie tylko) widzom „Opowieści z niepamięci” (Teatr im. A. Mickiewicza, godz. 10:00). Z kolei w Czeskim Cieszynie na scenie Divadla pojawią się aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola w sztuce „Ostatni gasi światło”. Tego samego dnia wieczorem w cieszyńskim przybytku Melpomeny zobaczyć będzie można solowy projekt Slávy Daubnerovej – „Solo lamentoso”, czyli historię „śpiewającego domu” w Štúrovie.
W piątek (6 października) Festiwal przeniesie się na Bracki Browar Zamkowy. O 17:00 zobaczyć będzie tam można sztukę plenerową „Ja, ja wieszczem jestem beskidzkiego ludu...”. O 19:00 w Czeskim Cieszynie „Lampka oliwna” Emila Zegadłowicza - tragedia w trzech aktach, była debiutem dramaturgicznym Zegadłowicza.
Sobotni wieczór (7 października) przyniesie dwa przedstawienia: „Olga (Horrory z Hradeczku)” teatru z Pragi o pierwszej damie czeskiej opozycji demokratycznej, później – pierwszej damie państwa czeskiego oraz „Nie mów nikomu” - przejmujący spektakl o prawie do głosu, współtworzony przez osoby niesłyszące.
Na zakończenie Festiwalu – w niedzielę 8 października koncert Jaromira Nohavicy. Czeski bard zagra w Teatrze im. A. Mickiewicza.
Pełny program wraz z opisami na stronie http://borderfestival.eu/pl/program/
Zobacz wywiad z Januszem Legoniem, dyrektorem artystycznym festiwalu ZOBACZ.
Portal OX.PL jest patronem medialnym Festiwalu.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.