Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe skrzyżowanie w Ustroniu - ma być bezpieczniej

Skrzyżowanie ulic Dominikańskiej i Kozakowickiej z „wiślanką” zostało przebudowane. Na ten cel Zarząd dróg Wojewódzkich wydał prawie 14 mln zł.

Nowe skrzyżowanie na drodze wojewódzkiej nr 941. Wszyscy liczą na to, że nie będzie już tam wypadków. Dodatkowo zamontowano tam sygnalizację świetlną. Z uwagi na ukształtowanie terenu, natężenie ruchu oraz prędkości na DW 941, na istniejącym wcześniej skrzyżowaniu dochodziło do licznych zdarzeń drogowych, w tym do wypadków śmiertelnych. - Przebudowa skrzyżowania DW 941 w Ustroniu o wartości 13,7 mln zł to nie tylko inwestycja związana z poprawą jakości infrastruktury, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem uczestników ruchu. Na tym odcinku dochodziło do wielu groźnych wypadków i budowa sygnalizacji świetlnej oraz elementów poprawiających bezpieczeństwo, na pewno przyczynią się do ograniczenia tych niebezpiecznych zjawisk. Stawiamy na nowoczesne rozwiązania technologiczne, inwestujemy w rozwój dróg w całym regionie, ale to właśnie bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Inwestycja polegała na przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 941, przebudowie odcinka dróg powiatowych (ulice: Kozakowicka i Dominikańska), wykonaniu elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, budowie ciągów pieszych w obszarze skrzyżowania, przebudowie istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych, odwodnieniu (kanalizacja deszczowa i rowy drogowe), przebudowie przepustu pod koroną drogi wojewódzkiej, budowie kanału technologicznego, budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg, przebudowie sieci oświetleniowej i kolidujących sieci uzbrojenia terenu.

- Warto podkreślić, że wszystkie przebudowywane i budowane drogi wojewódzkie w regionie są dostosowane do maksymalnego nacisku osi 11,5 tony. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach stosuje najnowsze rozwiązania techniczne. Konstrukcja drogi została wykonana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii. Warstwy bitumiczne zostały wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych. Przewidywana trwałość dróg przebudowywanych i budowanych przez ZDW w Katowicach wynosi aż 50 lat. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie konieczności ich gruntownej przebudowy – dodaje centrum prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-15 00:18:50
Vito: Była kiedys taka ekipa co dla poprawy bezpieczeństwa dala tam atrapę radaru.
2023-11-15 00:18:51
Vito: Była kiedys taka ekipa co dla poprawy bezpieczeństwa dala tam atrapę radaru.
2023-11-15 00:41:22
Tomek23: Myślę, że ciekawszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem było by stworzyć zjazdy zamiast świateł. Teraz mamy tak, że "co chwila" mamy światła i trzeba zatrzymywać się/zwalniać/przyśpieszać itd. A co na to środowisko, kiedy tam będą stały samochody na światłach emitując spaliny, pył z klocków przy hamowaniu, zużywanie nawierzchni przy hamowaniu oraz czas kierowców/ludzi, który jest nieodnawialny. Obecnie na świecie stosuje się jak najmniej świateł na drogach, a w szczególności na drogach szybkiego ruchu! Przykład Grand Canaria, Hiszpania - praktyczne brak świateł a wszystkie skrzyżowania to ronda lub tak zaprojektowane zjazdy, że nie potrzeba montowania sygnalizacji.
2023-11-15 05:40:11
perykles: Ad vocem Tomek23. Na zjazdy musi być miejsce. Wszystko w temacie "ekologii". Poczytaj o zrównoważonym rozwoju. Dokładnie.
2023-11-15 06:50:10
Ruben: Inwestycja została zakończona 1.5 miesiąca temu. Gdzie jest szacunek dla kierowców? Musieli się poniewierać tyle czasu po dziurach? 300 metrów drogi i dwa lata trwająca inwetycja? Śmiech!
2023-11-15 08:57:24
respondent_familiady: Wyrzucone pieniądze. Mało które, skrzyżowanie ma taką widoczność jak to (300m w każdą stronę) a i tak nieogary w samochodach się tam tłukły. Teraz mało, że będą dalej się tłukli to pojawił się piękny zator na wiślance w postaci sygnalizacji. O kosztach i czasie realizacji nie ma co wspominać.
2023-11-15 10:59:42
obywatel x: Zgadzan się z respondentem f..Czy to że tam były wypadki winna jest droga, c zy zachowanie się kierujących,Parę metrów dalej jest skrzyzowanie tej samej drogi z ul Brody Jak do tej pory nikt tam świate l nie montuje, ruch o wiele większy.Ja tak sobie myślę ,ze ktoś sobie tam wystawił pomnik.Również parę metrów poniżej jest zjazd do baru "POD LASEM". Kiedy tamb ędą światła?
2023-11-15 13:42:33
czesiohill: obywatelu: te parę metrów, to ponad kilometr. Po drodze jest skrzyżowanie z ul. Cieszyńską ze światłami, a skrzyżowanie z ul. Brody jest przebudowane do jednego pasa w każdym kierunku z wysepką dla pieszych na środku, która zajmuje 3 pasy ruchu. Wszystko przez to, że ginęli tam piesi. A ruch większy niż na Dominikańska-Kozakowicka??? No daruj.
2023-11-15 14:20:41
mario172: A niech ciu.le ze slunska stoja w korkach!przychodzi weekend to nie mozna normalnie funkcjonowac!!mamy uzdrowisko a truja nas swoimi spalinami jakby pociagiem nie szlo przyjechac!!!przyjada grila zrobic nad wisla, smieci zostawia a my mieszkancy za to placimy!!!ustron ma najdrozsze opłaty za smieci!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: