Nie żyje Tadeusz Kopoczek

W sobotę 21 kwietnia zmarł redaktor Tadeusz Kopoczek (03.05.1930-21.04.2018). Miał 87 lat. Znany głownie jako redaktor i fotograf Głosu Ziemi Cieszyńskiej, ale także twórca Cieszyńskiego Klubu Hobystów, działacz harcerski oraz założyciel grupy penetrującej w latach 70-tych XX wieku cieszyńskie podziemia.

W Głosie pracował od 1955 nie tylko do emerytury. Nawet już po przejściu na zasłużony odpoczynek nadal związany był z redakcją. W jednej i tej samej redakcji przepracował ponad pół wieku, 51 lat. Pasjonowały go stare dzieje Cieszyna. To jemu czytelnicy Głosu zawdzięczają ciekawe artykuły historyczne, to on był inicjatorem publikowania na łamach Głosu starych fotografii, które czytelnicy przynosili. Wydał także „Cieszyn w starej fotografii”.

Kopoczek fotografował przez całe życie. Jego zdjęcia, piękne kompozycyjnie i dobre technicznie mają też ważny aspekt dokumentacyjny. Ukazują Cieszyn dawnych lat, Cieszyn, jaki obecnie zobaczyć możemy jedynie na zdjęciach. Jak zwykł mawiać, chwilami zastanawiał się, czy jego aparat (ważący, razem z obiektywami, fleszem itp. 17 kg), z którym przemierzał Cieszyn nie był pechowy, bo co uwiecznił jakiś budynek, to ten znikał z pejzażu miasta.

Zainteresowanie redaktora Kopoczka były bardzo szerokie. w 1969 roku utworzył Ochotniczą Grupę do Penetrowania Lochów i Podziemi Cieszyńskich, a W 1972 roku założył Cieszyński Klub Hobbystów. Był też instruktorem i działaczem harcerskim, członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, wieloletnim redaktorem „Kalendarza Cieszyńskiego”. I wszystkie te zainteresowania przekładał nie tylko na swą bieżącą działalność społeczną, ale także na liczne publikacje, które pozwoliły zachować wiedzę o tamtych czasach i tamtych organizacjach dla potomnych. Jest autorem takich publikacji, jak m.in.  „Humoreski znad Olzy, czyli to się musi w głowie zmieścić”, „Dowcipy sprośne, ale ujęte w cugle”, „Rodzinna opowieść”, „Z zakamarków pamięci”, „Rodzinne korzenie, drogi i dramaty”,  „Ostatni strzał”, „U nas w latach grozy 1939-1945”, „ U nas w latach 1945-1975”, „Jak to u nas drzewiej bywało...”, „Harcerstwo Śląska cieszyńskiego”,  Przyczynek do dziejów ZHP w Cieszynie „Na szlaku harcerskiego działania”.

Będąc na emeryturze dzielił się swą wiedzą na temat dawnego Cieszyna. Jego opowieści posłuchać można było na wielu prelekcjach organizowanych w Cieszynie, a także w innych miejscowościach powiatu. Za ogromną pracę w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony zabytków  został w 2010 r. laureatem Nagrody Miasta Cieszyna.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się  26 kwietnia o godz. 14:00 z domu pogrzebowego Cmentarza Komunalnego w Cieszynie


(indi)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-23 21:28:41
ergonomia: Ogromna strata. Odszedł Czlowiek wyjątkowy. Zakochany w Ziemi Cieszyńskiej. Unikatowa \&quot;skarbnica\&quot; wiedzy na temat regionu. Animator wielu akcji popularyzujacych i promujących CIESZYN. Miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z Nim w grupie \&quot;Szukamy śladów starego Cieszyna\&quot; i podziwiać Jego wiedzę i zaangażowanie. W trakcie swojego pracowitego życia zgromadził wiele unikalnych materiałów na temat Cieszyna, wykonał ogromną ilość w zdjęć. Warto to ocalić od zapomnienia i pozostawić następnym pokoleniom, na przyklad w formie stałej ekspozycji w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.<br />A tak w ogóle należałoby się poważnie zastanowić nad nazwaniem jego Imieniem ulicy lub ronda w Cieszynie. Może szanowna Rada Miejska podejmie temat i szanowany, powszechnie lubiany Redaktor Tadeusz Kopoczek będzie patronem jednej z naszych ulic. Na pewno zasłużył na to, jesteśmy Mu to winni. Wielki, skromny CZŁOWIEK.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją