Narzędzie do deszyfracji złośliwego oprogramowania GandCrab dostępne za darmo
Złośliwe oprogramowanie szyfrowało pliki na komputerze, by potem żądać okupu za odszyfrowanie. Uniwersalne narzędzie do deszyfracji złośliwego oprogramowania GandCrab odszyfrowuje pliki, które zostały zaszyfrowane. Na stronie KPP w Cieszynie czytamy: - Oprogramowanie do odzyskiwania plików zostało stworzone przez rumuńską policję przy współpracy z Europolem oraz firmą antywirusową. Jest to oprogramowanie przeznaczone do odszyfrowania plików, które zostały zaszyfrowane ransomware o nazwie GandCrab i działa na wersje 1,2,4 oraz 5 bez względu na lokalizację ofiar. To narzędzie zostało opracowane w 5 dni po tym jak grupa przestępcza odpowiedzialna za rozsyłanie GandCrab udostępniła klucze do odszyfrowania części ofiar na terenie Syrii.
GandCrab w skrócie
Dystrybucja GandCrab jest jednym z najbardziej agresywnych ataków w ostatnich miesiącach szyfrujących pliki. Od stycznia 2018 roku kiedy został ujawniony, zaszyfrowanych zostało 500 000 ofiar na całym świecie, w tym wiele ofiar z Polski.
GandCrab infekuje komputer ofiary i szyfruje pliki dodając do nich rozszerzenie .GDCB, a następnie żąda okupu za odszyfrowanie plików w wysokości od 300 do 6 000 dolarów. Okup musi zostać opłacony za pośrednictwem wirtualnych walut, takich jak Bitcoin i DASH, celem anonimizacji przepływu środków.
W lutym br. pierwsze narzędzie do odszyfrowania GandCrab zostało stworzone przez rumuńską policję przy współpracy z Europolem oraz firmą antywirusową. Następnie przestępcy opracowali kolejną wersję GandCrab z ulepszonym kodem źródłowym i złośliwymi komentarzami dla organów ścigania, firm bezpieczeństwa oraz No More Ransom. Trzecia wersja została opracowana dzień później.
Teraz pojawiła się już 5 wersja tego złośliwego oprogramowania i jak widać rozwijana jest w szybkim tempie. Twórcy GandCrab cały czas tworzą nowe wersje tego ransmoware aby był jeszcze bardziej agresywny i unikał silników antywirusowych.
Jak nie stać się ofiarą ransomware w przyszłości
Osoby, które zostały zainfekowane ransomware GandCrab powinny odwiedzić stronę www.nomoreransom.org, gdzie dostępne jest za darmo narzędzie do odszyfrowania. Najlepszą obroną przed atakami ransomware jest prewencja oraz świadomość zagrożeń w sieci.
Użytkownicy sieci Internet są proszeni o:
- Wykonywanie kopii zapasowych najważniejszych plików i trzymanie ich w osobnym miejscu (w chmurze, na zewnętrznym dysku, na pendrive lub na innym komputerze);
- Używanie legalnego i zaktualizowanego oprogramowania, w tym antywirusowego;
- Nie pobieranie plików z nieznanych/podejrzanych źródeł;
- Nie otwieranie załączników od nieznanych nadawców, nawet jeśli email wygląda na ważny lub wiarygodny
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.