Narodowe Czytanie Fredry
Hrabia Aleksander Fredro jest jednym z najbardziej znanych polskich komediopisarzy i poetów. To właśnie jemu poświęcona była druga edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", zainicjowanej w zeszłym roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Rok 2013 jest Rokiem Fredrowskim, obchodzonym z okazji 220. lecia urodzin "ojca komedii polskiej".
Cieszyńskie obchody rozpoczęła sosnowiecka grupa teatralna "Passionis", której aktorzy, ubrani w historyczne stroje, przygotowali inscenizację fragmentów "Zemsty". Artyści Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie z pomocą zaangażowanej publiczności zaprezentowali mini scenki, inspirowane twórczością Fredry.
Impreza obfitowała w mnóstwo gier i zabaw, quizów i konkursów, występów tanecznych, jednak najważniejszym jej punktem było głośne czytanie tekstów hrabiego Fredry. W akcji udział wzięli dorośli i dzieci z Cieszyna oraz pobliskich miejscowości, w tym z Zaolzia. Wśród uczestników happeningu nie zabrakło również parlamentarzystów i samorządowców.
Księgarnia MATRAS oferowała tego dnia książki z utworami Aleksandra Fredry, na których bibliotekarze odciskali pamiątkowy stempel, który specjalnie na okoliczność akcji nadesłano z Kancelarii Prezydenta RP.
Grę terenową, która polegała na 'połączeniu" ulicy Głębokiej (na której znajduje się Biblioteka) z ulicą A. Fredry (biegnącej nieopodal Teatru im. Adama Mickiewicza) wygrała Justyna Rozmus. Zwyciężczyni, oprócz pamiątkowej pieczęci, otrzymała żywą rybkę w szklanej kuli.
Akcję "Narodowe Czytanie" w Cieszynie zakończyło zburzenie symbolicznego muru, nawiązującego do najsłynniejszej komedii Aleksandra Fredry - "Zemsty".
Celem organizatorów akcji była popularyzacja czytelnictwa , zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.