Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Narodowe Czytanie Fredry

W ostatnią sobotę mieszkańcy Cieszyna mieli możliwość zmierzenia się z twórczością Aleksandra Fredry podczas tegorocznych obchodów ''Narodowego Czytania''.

Hrabia Aleksander Fredro jest jednym z najbardziej znanych polskich komediopisarzy i poetów. To właśnie jemu poświęcona była druga edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", zainicjowanej w zeszłym roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Rok 2013 jest Rokiem Fredrowskim, obchodzonym z okazji 220. lecia urodzin "ojca komedii polskiej".

Cieszyńskie obchody rozpoczęła sosnowiecka grupa teatralna "Passionis", której aktorzy, ubrani w historyczne stroje, przygotowali inscenizację fragmentów "Zemsty". Artyści Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie z pomocą zaangażowanej publiczności zaprezentowali mini scenki, inspirowane twórczością Fredry. 

Impreza obfitowała w mnóstwo gier i zabaw, quizów i konkursów, występów tanecznych, jednak najważniejszym jej punktem było głośne czytanie tekstów hrabiego Fredry. W akcji udział wzięli dorośli i dzieci z Cieszyna oraz pobliskich miejscowości, w tym z Zaolzia. Wśród uczestników happeningu nie zabrakło również parlamentarzystów i samorządowców.

Księgarnia MATRAS oferowała tego dnia książki z utworami Aleksandra Fredry, na których bibliotekarze odciskali pamiątkowy stempel, który specjalnie na okoliczność akcji nadesłano z Kancelarii Prezydenta RP. 

Grę terenową, która polegała na 'połączeniu" ulicy Głębokiej (na której znajduje się Biblioteka) z ulicą A. Fredry (biegnącej nieopodal Teatru im. Adama Mickiewicza) wygrała Justyna Rozmus. Zwyciężczyni, oprócz pamiątkowej pieczęci, otrzymała żywą rybkę w szklanej kuli.

Akcję "Narodowe Czytanie" w Cieszynie zakończyło zburzenie symbolicznego muru, nawiązującego do najsłynniejszej komedii Aleksandra Fredry - "Zemsty".

Celem organizatorów akcji była popularyzacja czytelnictwa , zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zobacz fotoreportaż z Narodowego Czytania w Skoczowie>>>

źródło: ox.pl/mat.pras
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: