Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagroda Fundacji Kultury dla Stowarzyszenia „Sałasz” .

Co dwa lata Fundacja Kultury ogłasza konkurs „Małe Ojczyzny tradycja dla Przyszłości”.
Do tegorocznego konkursu przystąpiło ponad 476 organizacji z całej Polski. Po wstępnej weryfikacji 230 uznano za odpowiadające przyjętym założeniom i zasadom konkursu, a spośród nich 157 zaproponowano złożenie formalnych wniosków konkursowych.
W II etapie udział wzięło 85 projektów konkursowych. Po ich analizie jury wyłoniło18 finalistów, którzy uczestniczyli w seminarium warsztatowym w Wilanowie, a następnie byli wizytowani w miejscach realizacji nadesłanych projektów.
Ostatecznie jury postanowiło przyznać cztery nagrody. Jedną z nich otrzymał projekt Bogusława Słupczyńskiego pt: Szkoła Dziedzictwa Kulturowego Pogranicza.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się 27 stycznia br. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Jury pod przewodnictwem profesora Stefana Starczewskiego w swoim podsumowaniu dotyczącym pracy „Sałaszu” stwierdziło:
Projekt służy przełamywaniu barier i wrogości między grupami narodowymi, które w przeszłości poróżniła brutalna polityka . Autorzy projektu są mądrzy, wrażliwi, dobrzy.
Ich działania są skuteczne na miarę możliwości i do tych możliwości dostosowane. Nie robią niczego „na siłę”. Chcą poznawać otoczenie, ich oczekiwania i potrzeby i zaspakajać je wspólnie z pełnym szacunkiem dla odrębności i prawa bycia innym. Robią coś co da się zrobić i nie ma w tym niczego spektakularnego, niczego na pokaz, niczego powierzchownego. To robota solidna, gruntowna i pogłębiona.”
Projekt będzie realizowany w pięciu wsiach w dolinie rzeki Osławy na pograniczu kulturowym polsko – ukraińskim, Beskidu Niskiego i Bieszczad.
Od trzech lat, co roku, w okresie wakacji „Sałasz” prowadził tu warsztaty artystyczne Realizacją zajmą się społecznicy, nauczyciele, animatorzy kultury z tychże wsi.
 „Szkoła” to cykl działań edukacyjnych, artystycznych skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Rolą „Sałaszu” będzie koordynacja prac. Czas realizacji to okresy przerw świątecznych, ferii, weekendów, a przede wszystkim wakacji na przestrzeni 2005 roku.
Warto przypomnieć , że w oparciu o doświadczenia pracy w Bieszczadach Cieszyńskiego Studia Teatralnego ( COK „Dom Narodowy”) powstały spektakle „Wschodzenie” i „Droga Żywiecka” ( nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach ) czy ostatnio brawurowo wykonany koncert „Karnawał Karpacki”.
źródło: Stow.
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: