Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mniej ofiar śmiertelnych

To dobra wiadomość, cieszyńscy policjanci w ubiegłym roku odnotowali spadek liczby zabitych w wypadkach drogowych. - W porównaniu z 2017 rokiem na drogach powiatu cieszyńskiego było o 43 procent mniej ofiar śmiertelnych – poinformował asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu cieszyńskiego w 2018 roku. - W ubiegłym roku na drogach doszło do 174 wypadków. Ich liczba jest porównywalna z 2017 rokiem, kiedy to odnotowano171 tego typu zdarzeń. – informuje asp. Pawlik.

W 2018 roku znacznie spadła liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. - W 2017 na drogach naszego powiatu zginęło 14 osób, w ubiegłym roku 8. Liczba rannych w zdarzeniach drogowych właściwie się nie zmieniła- odpowiednio było to 207 i 208 osób. Policjanci zanotowali większą liczbę kolizji drogowych- w 2017 roku było ich 1697, a rok później już 1785 - dodaje rzecznik  Do wypadków drogowych najczęściej dochodziło z winy kierujących pojazdami. Piesi spowodowali 11,6 % tych zdarzeń.

Przyczyną wypadków, proste błędy

Popełnianie prostych, podstawowych błędów to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych- Ich najczęstszą przyczyną jest niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, czy też niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, czyli bagatelizowanie podstawowych przepisów ruchu drogowego. Świadczyć też o tym mogą ogólne dane statystyczne dotyczące popełnianych wykroczeń – opisuje asp. Krzysztof Pawlik

W ciągu 365 dni policjanci drogówki ujawnili 12878 wykroczeń w ruchu drogowym w 2018 roku. 9191 z tych przewinień zostało zakończone postępowaniem mandatowym wobec kierujących. Do sądów skierowano 545 wniosków o ukaranie przeciwko kierującym. Piesi popełnili łącznie 1479 wykroczeń, natomiast pasażerowie pojazdów dopuścili się ich w liczbie 115. Dla 3142 osób kontrole policjantów drogówki zostały zakończone pouczeniem.

Piesi
Mundurowi apelują o stosowanie elementów odblaskowych. Pomimo, że o 43% spadła, liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach na drogach naszego powiatu ( 2017-14 osób, 2018- 8 osób), to liczba pieszych wśród ofiar zwiększyła się ( 2017-4 , 2018 – 5 )

Pijani kierowcy
Na drogach powiatu cieszyńskiego funkcjonariusze drogówki z dalszej jazdy wyeliminowali 447 nietrzeźwych kierujących- rok wcześniej ta liczba wynosiła 444. W 2018 roku o ponad 16% zmalała ilość zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Kierowcy na „podwójnym gazie” przyczynili się do 60 zdarzeń drogowych. W 2017 roku takich zdarzeń było o 12 więcej.
Za nienależyty stan techniczny pojazdu lub brak badań technicznych zatrzymano ponad 1194 dowodów rejestracyjnych.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: