Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzi literaci do piór! Znów jest szansa zaprezentowania swej twórczości na ''Lipie''

Już po raz dwudziesty uzdolnieni literacko młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski mają okazję poddać ocenie znawców swe prace zarówno poetyckie, jak i prozatorskie nadsyłając je na XX Ogólnopolski i XXXIV Wojewódzki Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej ''LIPA 2016'' pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej.

Młodzi literaci mogą nadsyłać swoje dzieła do 20 czerwca. Tak, jak w latach ubiegłych jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta i Juliusz Wątroba przyzna sto równorzędnych nagród setce laureatów. Wszystkie nagrodzone utwory lub ich fragmenty zostaną opublikowane w specjalnie wydanej z tej okazji „lipowej” antologii.

Warto podkreślić, że na przestrzeni przeszło trzydziestu lat trwania konkursu na łamach lipowej antologii zadebiutowało, jako uczniowie szkół podstawowych czy ponadpodstawowych, również wiele osób z naszego regionu. Życiowe drogi części z nich związały się z literaturą, z pisaniem w takiej czy innej formie, dla innych była to tylko młodzieńcza przygoda. Wszyscy jednak, którym zdarzyło się choć raz odbierać wyróżnienie, wspominają to z wielkim sentymentem.

- Mój udział w "LIPIE" rozpoczął się w roku 1984. Debiutowałem wówczas utworem rzec by można z gatunku prozy poetyckiej pt. "Rozmowa drzew". Takie konwencje bliskie mi są do dziś. Brałem udział w licznych edycjach, będąc wielokrotnym laureatem. Z wczesnych lat dziecięcych najbardziej przeżyłem improwizacje pianistyczne mistrza Piotra Kohuta towarzyszącego podsumowaniu jednej z edycji konkursu. Z czasem w tematach konkursowych pojawiały się kolejne fascynacje życiowe i intelektualne, na przykład związane z zainteresowaniem kultura indyjską. W związku z tym pamiętam dedykację zapisaną na teczce z materiałami okolicznościowymi - "Oby każdy Hindus zrozumiał twe słowa!"/ - wspomina Szymon Broda ze Skoczowa podkreślając, że uczestnictwo w "LIPIE" stało się dla niego okazją do poznania wielu interesujących osób, z którymi czasem spotyka się w nieplanowany sposób po latach podczas różnych wydarzeń kulturalnych. - A szczególnym owocem udziału w konkursie jest współpraca i przyjaźń z redaktorem Janem Pichetą w wielu aspektach wspólnych działań i zainteresowań. Obecnie publikuję w Kalendarzu Beskidzkim, przekłady mojej poezji na język czeski w opracowaniu prof. Libora Martinka z Opawy pojawiają się w periodykach czeskich i w internecie. Moje prace plastyczne oraz eseje związane z podróżami po Europie Środkowo - Wschodniej (jestem z wykształcenia etnologiem) i refleksjami filozoficznymi, a także wiersze obecne są na stronie internetowej - wylicza Broda. Również tym, którzy brali udział tylko w kilku edycjach konkursu „Lipa” zapadła w pamięć.
- Miałem przyjemność brać udział w kilku edycjach „Lipy”, dwóch czy trzech. I wszystkie te poetyckie epizody wspominam jako jedną wielką przygodę, która dała mi możliwość poznania wielu ciekawych osób, takich jak Jan Picheta czy Tomasz Jastun, a także rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Znaleźć się wśród laureatów „Lipy” to było wielkie wyróżnienie dla mnie jako dzieciaka, dające dużego „kopa” do dalszych literackich i czytelniczych poszukiwań… Na pewno też miało wpływ na wybór takiego a nie innego kierunku studiów… - mówi Krzysztof Krysta, obecnie pracujący w ustrońskiej bibliotece, absolwent bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.

Tę najstarszą w Polsce młodzieżową imprezę literacką organizuje od 1983 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Złote Łany” w Bielsku-Białej. Uczestnikami przeglądu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Tematyka i rodzaj literacki utworów są dowolne. Ilość prac ograniczono do sześciu tekstów. W wypadku utworów prozatorskich lub dramatycznych objętość przesyłki nie powinna przekraczać pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków). Warunkiem udziału jest nadesłanie samodzielnie napisanych (na komputerze lub maszynie do pisania) utworów – nigdzie wcześniej niepublikowanych – w trzech egzemplarzach. Utwory należy opatrzyć słownym godłem (pseudonimem); to samo godło należy wpisać do karty zgłoszenia. Regulamin, karta zgłoszenia z załącznikami oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.sckbest.pl .


Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i publiczna prezentacja nagrodzonych utworów połączone będą z warsztatami literackimi prowadzonymi przez jurorów 21 października 2016. W tym roku dodatkową atrakcją będzie koncert poezji laureatów wybranych z ostatnich 20 lat. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieodpłatnych publikacji nagrodzonych tekstów w prasie.

(indi)
 
Pisaliśmy m.in. Młodzi wiersze i prozę piszą czy 30 lat LIPY

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: