Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miejsca dla wszystkich, ale...

Zakończył się pierwszy etap naboru dzieci do przedszkoli w gminie Skoczów. Jak się okazuje, miejsc wystarczyło dla wszystkich, jednak nie wszyscy je otrzymali. Dlaczego? Bo dużym zainteresowaniem cieszyły się przedszkola w mieście, mniejszym w sołectwach.

Z Cezarym Tomiczkiem, dyrektorem Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie rozmawia Jan Bacza.

 

Zakończył się nabór do przedszkoli w gminie Skoczów. Czy wszystkie dzieci znajdą opiekę od września?

W ramach naboru do przedszkoli na 2016/2017 rok uruchomiliśmy 170 miejsc, w pierwszym terminie rekrutacji wpłynęło 168 wniosków. Czyli było ich mniej niż przygotowanych miejsc w placówkach. Jednak w wyniku rekrutacji do przedszkoli nie dostało się 40 dzieci. Powodem tej sytuacji jest fakt, że rodzice, wypełniając deklaracje chęci przystąpienia do przedszkola, wskazywali tylko jedno przedszkole. A mogli, wypełniając wniosek, wskazać trzy miejsca. W związku z tym, za dwa tygodnie, 18 kwietnia zostanie uruchomiony dodatkowy nabór na wolne miejsca dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Czyli te miejsca są, tylko niekoniecznie w tych przedszkolach, do których rodzice chcieliby wysłać dzieci?

Zgadza się, nie ma miejsc w przedszkolach w centrum miasta oraz w Kiczycach i Pierśćcu. W pozostałych przedszkolach są jeszcze wolne miejsca. Rodzice dzieci, które zostały zakwalifikowane do przedszkola mają teraz czas na potwierdzenie, czy chcą, aby ich dziecko chodziło do tego przedszkola, do którego się dostało. Po tym czasie będziemy wiedzieli na pewno, ile mamy wolnych miejsc. Zapewne będzie ich więcej niż czterdzieści.

Znaczna część sześciolatków zamiast pójść do szkoły, pozostanie w przedszkolach. Czy ten fakt również wpłynął na ilość miejsc w placówkach?

Teoretycznie z przedszkoli do szkół w gminie Skoczów powinno w tym roku przejść około 300 sześciolatków. Jednak większość tych dzieci rodzice postanowili pozostawić w przedszkolach. Natomiast do szkół odejdzie 58 siedmiolatków, to dzieci odroczone, które nie rozpoczęły edukacji szkolnej w roku ubiegłym.

Jeżeli sześciolatki zostaną w przedszkolach, nie będzie miejsca dla trzylatków, takie były przynajmniej symulacje przed uruchomieniem naboru. Jak to wygląda w Skoczowie?


Tak myśleliśmy, tak wynika też ze statystyki mieszkańców Skoczowa, ich wieku. Jednak, patrząc na wnioski, które zostały złożone w pierwszym etapie naboru, nie ma tutaj tego niebezpieczeństwa. Większość dzieci, która została przyjęta do przedszkoli to są właśnie w wieku trzech lat. Natomiast, tak jak wspominałem, wolne miejsca nadal będą, można składać swoje deklaracje w rekrutacji uzupełniającej. Serdecznie do tego zapraszam, żeby rodzice chcieli składać wnioski do naszych przedszkoli, które są bardzo dobrze wyposażone, mają dobry program, prowadzony na wysokim poziomie.

Co jednak z sześciolatkami, które kolejny rok pozostaną w przedszkolach, będą powtarzały ten sam program?


Planowana jest nowa podstawa programowa dla dzieci sześcioletnich w przedszkolach. Nawet jeśli takie rozporządzenie nie będzie wdrożone przez ministra, to i tak opieka w przedszkolach opiera się na zasadzie indywidualizacji, co oznacza że jest dostosowana do danego, konkretnego dziecka. Dzieci będą się uczyć nowych rzeczy. To nie będzie tak, że będzie to powtarzanie tego samego roku. Nie będzie to rok zmarnowany. Będą się uczyć, dalej przygotowywać, by pójść do klasy pierwszej. Będzie to rok wpływający bardzo dobrze na rozwój dzieci, na ich zdolności psychomotoryczne. Natomiast zachęcamy również do zapisywania dzieci dla klas pierwszych szkół podstawowych. Będą mało liczne klasy. Jeżeli chodzi o przygotowanie szkół, to byliśmy już dwa lata temu przygotowani. W 100 procentach jesteśmy gotowi, by przyjąć sześciolatki, dlatego serdecznie zapraszamy.

Niewiele sześciolatków pójdzie do szkół, w związku z tym nie jest pewne, czy we wszystkich szkołach powstaną klasy. Czy dzieci będą musiały dojeżdżać gdzieś do innych szkół?

Szczególnie w sołectwach mamy takie przypadki. Rodzice deklarują, że do obowiązku szkolnego przystąpi około 5-6 dzieci. Gmina ma obowiązek utworzenia klasy, jeżeli będzie powyżej jedenaścioro dzieci w danej szkole. Jeżeli tak nie będzie, zapewnimy transport do szkoły sąsiadującej. Zabezpieczymy też kwestię świetlicy. To jednak będzie się działo, kiedy będziemy w stu procentach wiedzieli, którzy rodzice zapisali dzieci do jakich szkół. Rodzic ma czas na zapisanie dziecka do 1 września.


Dziękuję za rozmowę.


Aktualizacja 5 kwietnia godzina 9:50

Zapytaliśmy dzisiaj dyrektora MZO Cezarego Tomiczka o kwestię trzylatków – jak odpowiada - W pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli zostało zakwalifikowanych 91 dzieci w wielu 3 lat. Nabór dla dzieci 3 letnich był przeprowadzony w 7 przedszkolach na 9 działających w Gminie Skoczów.

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-04 21:58:01
basiaa133: Nie wiem czemu ma służyć powyższy artykuł, bo na pewno nie na pokazaniu prawdy. Czy rządzący w Skoczowie myślą, że rodzice nie potrafią wypełnić wniosku? Chciałam zapisać moje trzy letnie dziecko do przedszkola, ale jedynym możliwym przedszkolem było przedszkole na ul. Mickiewicza, wybór innych przedszkoli był niestety nie możliwy, ponieważ w żadnym innym przedszkolu nie została utworzona grupa dla trzylatków. W całej Gminie Skoczów zostało przyjętych 25 dzieci w wieku trzech lat, co maja zrobić pozostali rodzice nieprzyjętych dzieci? Zwolnić się? Zatrudnić opiekunkę? Czy może zapisać dziecko do prywatnego przedszkola? Czy osoby rządzące gminą Skoczów wspierają prywatne przedszkola? Ten tendencyjny artykuł służył tylko temu by uspokoić ich sumienia, że prowadzą politykę prorodzinną w gminie Skoczów.
2016-04-05 07:47:18
Ruben: To jest taka specjalność tego Pana- mówienie ćwierćprawd, półprawd i jedynie słusznych prawd, które dla wszystkich zainteresowanych są odwrotnością tych prawd. Pamiętam, jak w zeszłym roku w SP 3 wyjaśniał podobne kwestie. Za każdym powtarzał wyuczoną mantrę, a to że rodzice doskonale wiedzieli, że jest inaczej i przytaczali solidne argumenty nie miało znaczenia. Mantra była ważniejsza. Denerwowało to nawet członków komisju, a co dopiero rodziców. To jest ta dobra zmiana.
2016-04-05 08:42:00
stach11: \"Może jesteście rodzicami \"drugiego sortu\" .
2016-04-09 11:14:10
Margaret79: Jak widzę znów nasza Władza pomyliła się w liczeniu, to już chyba tradycja jeśli chodzi o oświatę. Czy to celowe wprowadzanie rodziców w błąd? Czy tak ciężko policzyć do 10? To elementarna wiedza która opanowały nawet przedszkolaki. Nabór dla 3 -latków był prowadzony tylko w przedszkolu na ulicy Mickiewicza ( 25 dzieci). Nie było naboru dla 3-latków prowadzonego w przedszkolach : na Targowej, Południowej czy Morcinka, wg mnie to już 3 przedszkola w których nie było prowadzonego naboru, a nie jak się próbuje nam udowodnić - 2. <br />Czy władza ma problem z liczeniem?<br />Przedszkola prywatne mają komplet przedszkolaków, czy podobnie nie może być w przedszkolach publicznych? Dlaczego Włodarze nie otworzą w pozostałych przedszkolach grup dla 3-latków? Oszczędzają na najmłodszych? Czy tak ciężko pomyśleć i otworzyć grupy w pozostałych przedszkolach - proszę się nie bać - myślenie nie boli.<br />Czy rodzice muszą co dzień zrywać maluchy o 5 rano, żeby je zawieźć do autobusem ( nie każdy z rodziców ma samochód czy prawo jazdy) do przedszkola w: Kowalach, Ochabach, Pogórzu, Harbutowicach czy Międzyświęcia, wrócić z powrotem do Skoczowa, iść do pracy i po pracy podobny maraton. Patrząc nawet na rozkład jazdy autobusów jest to fizycznie nie do zrealizowania. Czy nie można ulżyć rodzicom i otworzyć przedszkola w Skoczowie, tylko fundować im codzienne wyprawy do ościennych sołectw?<br />Czy tak trudno sprawdzić w Urzędzie Gminy ile 3 latków mieszka w Skoczowie i zapewnić dla nich miejsca w przedszkolu? <br />Chyba ktoś nie pomyślał, a może nie chciał myśleć...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: