Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Międzynarodowy Cieszyn

Balchik, Czeski Cieszyn, Genk. Lucerna, Rožňava, Teuva i Puck to miasta partnerskie Cieszyna. Jak wygląda współpraca zagraniczna naszego miasta? Należy zweryfikować jak realnie one wygląda – wspólnie deklarują burmistrz Mieczysław Szczurek i radna Cieszyna Halina Bocheńska.

- 2009 roku Rada Miejska Cieszyna podjęła uchwałę w sprawie współpracy z tureckim miastem Kestel. Do dziś gospodarze tych miast nie podpisali umowy o współpracy. Z tego co wiem, stało się tak z naszej winy – tłumaczy radna Halina Bocheńska, która od tej sprawy proponuje dyskusję o współpracy Cieszyna z miastami partnerskimi. Radna, która w poprzedniej kadencji pełniła funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej w Cieszynie, mówi: - Należy dokonać weryfikacji obecnej współpracy Cieszyna z miastami partnerskimi. Większość tej współpracy ograniczyła się do podpisu i corocznej wizyty samorządowców. To za mało. Należy ożywić współpracę polegającą na wymianie doświadczeń nie tylko na poziomie urzędników, ale i przedsiębiorców czy szkół.

- Trzeba przeglądąć efekty współpracy międzu miastami partnerskimi. Z niektórymi z nich współpracujemy na bieżąco, z innymi współpraca uległa wyciszeniu – mówi burmistrz Mieczysław Szczurek. - Jeśli chodzi o Balchik, Puck, Rožňavę te kontakty mają charakter oddolny. To jest najlepsza ich rekomendacja. Taką współpracę powinniśmy szczególnie pielęgnować – komentuje burmistrz.

Cieszyn podpisał umowy o współpracy z następującymi miastami: Balchik (Bułgaria) w 2006 roku, Czeski Cieszyn (Republika Czeska) w 1996 roku, Genk (Belgia) w 1991 roku, Lucerna (Szwajcaria) w 1996 roku, Rožňava (Słowacja) w 2001 roku, Teuva (Finlandia) w 2000 roku oraz Puck w 2002 roku.

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: