Lokale komunalne i socjalne (cz. 4): Brenna i Ustroń
W ustrońskim magistracie działa Społeczna Komisja Mieszkaniowa powołana Zarządzeniem Burmistrza Miasta Ireneusza Szarca. W skład Komisji wchodzą m.in. Zastępca Burmistrza, Naczelnik Wydziału Mieszkaniowego, pracownik tegoż Wydziału, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz radni.
Zapotrzebowanie na lokale komunalne i socjalne w Ustroniu jest duże, jak w każdej miejscowości powiatu cieszyńskiego. Największym problemem jest zapewnienie przez samorząd lokalny lokali socjalnych osobom z niskimi dochodami oraz posiadającymi wyroki eksmisyjne.
Jak obecnie wygląda sytuacja mieszkaniowego zasobu Gminy zapytaliśmy Naczelnika Wydziału Mieszkaniowego w Ustroniu Dorotę Fijak.
- Miasto Ustroń dysponuje obecnie 182 lokalami mieszkalnymi w tym 85 lokali socjalnych.
Ile osób znajduje się na liście oczekujących i jaki jest czas oczekiwania na taki przydział?
- Na lokal komunalny oczekują 4 rodziny. Najdłużej oczekuje rodzina od roku 2012. Obecnie na lokal socjalny oczekuje 32 rodzin w tym 4 rodziny z wyroku sądowego. Najdłużej oczekuje rodzina od roku 2006 – relacjonuje Naczelnik Wydziału Mieszkaniowego Dorota Fijak.
Czy Miasto może liczyć na jakieś wsparcie finansowe czy też jakąś pomoc od Państwa lub Unii Europejskiej?
- Na zlecenie Burmistrza Miasta został przygotowany projekt budowlany na budowę 24 lokali socjalnych. Obecnie Miasto Ustroń złożyło wniosek o finansowe wsparcie budownictwa socjalnego do Banku Gospodarstwa Krajowego – dodaje Dorota Fijak.
Sytuacja z mieszkaniowym zasobem gminy Brenna jest bardziej skomplikowana. Z informa-cji otrzymanej w Urzędzie Gminy Brenna dowiadujemy się, że: - Gmina dysponuje 13 mieszkaniami komunalnymi. Natomiast nie posiada mieszkań socjalnych – odpowiada Lidia Jaworska z Urzędu Gminy Brenna.
Natomiast sprawa osób oczekujących na lokale mieszkalne i czas oczekiwania przedstawia się w Brennej tak:
- Zarejestrowanych jest 13 wniosków, z czego 8 wniosków dotyczy lokali socjalnych i 5 wnio-sków lokali komunalnych. Przydział lokalu jest możliwy w przypadku opuszczenia lokalu przez „Najemcę”, w związku z czym nie można określić okresu oczekiwania na przydział lokalu – dodaje Lidia Jaworska.
Sytuacja zarówno w Ustroniu i Brennej dotycząca mieszkaniowego zasobu gmin nie jest zadawalająca, choć na pewno lepsza niż było to 10 lat temu. Gminy starają się pozyskiwać lub adaptować istniejące budynki do potrzeb lokali komunalnych i socjalnych.
Sytuacja większości osób jest ciężka i dobrze, że takie rodziny mogą zgłosić się do urzędu i mieć nadzieję na jakieś lokum.
Pisaliśmy:
- Cieszyn: mieszkania komunalne i socjalne
- Skoczów: lokale komunalne i socjalne. Cz.2
- Istebna: Lokalne socjalne i komunalne. Cz. 3
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.