Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lekarz, polityk, biznesmen

Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ''Zaolzie teraz''. Jego bohaterem będzie Ass. Prof. Mudr. Stanisław Czudek, CSc., wybitny chirurg uhonorowany tytułem ''Lekarza Republiki Czeskiej 2009 r.'', uczony i wykładowca wielu uczelni, działacz samorządowy i przedsiębiorca.

Spotkanie, zatytułowane "Lekarz, polityk, biznesmen", moderować będzie Aureliusz Marek Pędziwol, niezależny dziennikarz i publicysta pracujący dla wielu polskich i zagranicznych gazet i rozgłośni radiowych. Odbędzie się ono w piątek 18 maja 2012 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.

Stanisław Czudek urodził się 14 listopada 1958 Cieszynie. Ma czworo młodszego rodzeństwa. W wieku 25 lat – już po studiach na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu – ożenił się z mieszkanką Mostów i tam się przeniósł. Ma dwóch synów, Michała i Marcina.Medycyna
Po studiach podjął pracę w szpitalu na Podlesiu w Trzyńcu, do czego zobowiązywało go stypendium trzynieckiej huty żelaza. Gdy zobaczył, na jakim poziomie jest trzyniecka chirurgia, chciał się wykupić i uciec do Pragi, a przynajmniej Ostrawy. Jednak w końcu został. Gdy runął komunizm, świat stanął także przed nim otworem. W 1990 roku ruszył w swoją pierwszą zagraniczną podróż: do Paryża i na staż w European Institute for TeleSurgery (EITS) w Strasburgu. Właśnie stamtąd przywiózł laparoskopię – nowatorską metodę mało inwazyjnej chirurgii, która prawie nie pozostawia śladów na ciele, a pacjentowi umożliwia szybkie opuszczenie szpitala. W latach ’90 ubiegłego wieku znalazł w końcu swoją specjalność: został onkochirurgiem, czyli operacyjnie usuwa nowotwory. W 2004 roku stał się ordynatorem oddziału chirurgicznego Centrum Onkologicznego imienia J.G. Mendla w Nowym Jiczinie, które współtworzył. Od 2011 roku pracuje w spółce EuroMediCare (EMC) we Wrocławiu, do której należy największa sieć prywatnych szpitali w Polsce. Ma specjalizacje I. i II. stopnia z chirurgii, specjalizację z onkochirurgii, tytuł kandydata nauk lekarskich i habilitację. Jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń lekarskich na Uniwersytecie Karola w Pradze, na Fakultecie Lekarskim im Jesseniusa w Martinie – wydziale Uniwersytetu Komenskiego w
Bratysławie, oraz medycyna, choć oczywiście znajdywał też czas na zwiedzanie. Tylko na Antarktydę wybrał się w celach wyłącznie turystycznych.

Polityka
Stanisław Czudek od dawna jest członkiem PZKO. Nie był natomiast członkiem KPCz. W 1980 roku zagrał wraz z bratem w gródeckiej grupie rockowej Kryzys i to było jego najpoważniejsze zderzenie z polityką przed listopadem 1989 roku. Do Gródku przyjechał sekretarz KPCz z Ostrawy, by nazwy na Brygada. Po upadku komunizmu również nie został członkiem żadnej partii. Od kilkunastu lat zasiada w radzie gminy Mosty koło Jabłonkowa. Ale to – jak twierdzi zdecydował się po stosunkowo niewielką liczbą głosów. Dziś twierdzi, że na tym jego flirt z polityką się skończył.

Biznes
Dr Czudek jest też przedsiębiorcą. Wraz z braćmi Bogusławem i Józefem jest współudziałowcem spółki Autoservis Czudek w Gródku, do której z kolei należą spółki S.B.J. Motocentrum w Nawsiu oraz SKI Beskydy w Mostach. Jest także współzałożycielem fundacji Nadační fond Mladí lékaři oboru chirurgie w Brnie.

                                                                                                                   Aureliusz M. PędziwolRelacje wideo ze spotkań można zobaczyć TUTAJ.
Poniżej relacja wideo ze spotkania z Mariuszem Wałachem


Pisaliśmy:

Dzięsięć spotkań z Zaolziem
Komu się kłaniac mamo
Na początek Aniela Kupiec
"Zaolzie teraz". Spotkanie z ks. Bogusławem Kokotkiem
Na zaolziańskiej scenie
Żeby nie sprowadzić Polski do Skansenu 
Zaolzie- nie lubię tego!
O polskości Zaolzia
Czas na Zaolzie

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: