Komu się kłaniać, mamo?
Aniela Kupiec z Milerskich urodziła się 5 kwietnia 1920 w Nydku. Jest poetką, działaczką społeczną. W latach trzydziestych zwrócił uwagę na jej talent Paweł Kubisz, jeden z najbardziej niepokornych poetów cieszyńskich. W tym czasie jednak Aniela pisała dla samej siebie. Większość wolnego czasu zajmowała jej praca społeczna, śpiewanie w miejscowym chórze, który prowadził jej późniejszy mąż, a po II wojnie światowej reżyserowanie przedstawień teatralnych w prawie pięćdziesięcioosobowym zespole nydeckiego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Dopiero czterdzieści lat później wybitny badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego Karol Daniel Kadłubiec, który zachęcił ją do pisania i drukowania nie tylko utworów poetyckich, ale też prozatorskich.
W 1981 r. wydała zbiorek poetycki "Korzenie" (wspólnie z Ewą Milerską z Nydku i Anną Filipek z Łomnej). W 1988 roku ukazał się jej samodzielny zbiór poezji "Malinowy świat". W 1997 r. pojawił się zbiór opowiadań gwarowych "Połotane żywobyci". Ukoronowaniem jej dokonań staje się wydany aż w dwu nakładach obszerny wybór jej twórczości "Po naszymu, pieszo i na skrzydłach". Kupcowa jest świetną gawędziarką, a ród Milerskich, z którego wywodzi się wielu znamienitych Zaolzian, sięga co najmniej do 1677 roku. Jej wiersze były publikowane m.in. na łamach "Głosu Ziemi Cieszyńskiej" i "Panoramy Goleszowskiej".
Założenia projektu "Zaolzie teraz" to integracja, scalanie rozerwanych więzi: - Granica państwowa, od blisko stu lat rozdzielająca historyczny obszar Śląska Cieszyńskiego, sprawiła, iż więzi łączące niegdyś zamieszkałą na tym terenie społeczność polską zostały mocno nadwątlone. Niemal całkowitemu zerwaniu uległy tradycyjne powiązania rodzinne i towarzyskie. Słabe pozostają także kontakty pomiędzy działającymi na Zaolziu i w polskiej części Śląska Cieszyńskiego organizacjami i stowarzyszeniami. Zjawiska te, mające swoje źródło w przeszłości, dalszemu pogłębieniu uległy już w ostatnich latach - piszą autorzy projektu "Zaolzie Teraz".
Celem projektu jest poprawa warunków rozwoju mniejszości polskiej w czeskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz wzmocnienie roli, jaką odgrywa ona we współpracy transgranicznej, poprzez stworzenie płaszczyzny kontaktów pomiędzy Polakami z obydwu stron granicy oraz instrumentów upowszechnienia wiedzy o życiu, dorobku i aktualnych problemach polskiej społeczności na Zaolziu, co w perspektywie owocować powinno również inicjatywami zmierzającymi do wzrostu integracji regionalnej.
Aniela Kupiec
Życzynia malutkimu
Witómy sie radzi z tobą,
malutkim człowieczkym,
niech ci szczęści gore jasno
złocistym słóneczkym.
Niech sie radość zadómowi
w twym małym serduszku
i niech nigdy ci nie chybi
mamuśki przi łóżku.
Niech też bojka nejpiekniejszo
prowdą ci zaświyci,
niech cie wszyscy mają radzi
przez calutki życi.
I urośniesz czy jedliczką,
czy tutejszym smrekym
i zostaniesz wartościowym,
prowdziwym człowiekym.
Zobacz także:
Dziesięć spotkań z Zaolziem
Po naszymu pieszo i na skrzidłach
Projektowi „Zaolzie Teraz” patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.