Niewidomi z iPhonem w ręce w Wiśle
Szkolenie którego byłem również uczestnikiem zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych „W LABIRYNCIE” z siedzibą w Chorzowie. Szkolenie było skierowane do osób pełnoletnich z terenu całej Polski ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku. dla większości z nas dużym odkryciem było, jak wszechstronnym narzędziem może być tak mały sprzęt jak iPhone oraz również jak bardzo może on wspierać nas niewidomych w codziennych czynnościach.
Początek to podstawowe informacje o sprzęcie na którym mieliśmy pracować przez następne dni, zapoznanie się z kluczowymi gestami, bez których osoba niewidoma ma trudności z obsługą urządzenia. Później zaczęła się praca i ćwiczenia z pobieranymi aplikacjami na iPhona.
Każdy z nas pobrał i zainstalował kilka aplikacji, które są przydatne szczególnie osobom z dysfunkcją wzroku, które posługują się telefonami udźwiękowionymi. To jest podstawą aby w pełni używać tych aplikacji. Możemy dzięki nim np. sczytać kod QR i odsłuchać go, sprawdzić kolor ubrania, plecaka czy mebli, sprawdzić czy w pomieszczeniu jest jasno czy ciemno gdy nie mamy kogo o to zapytać, nagrać sobie swój nowy kod kreskowy i po jakimś czasie odsłuchać co jest w nim zapisane. Aplikacje pozwalają nam także Odnajdować obiekty, napisy, przedmioty za pomocą kamerki, która znajduje się w telefonie i oczywiście programu udźwiękawiającego.
Osoba niewidoma w przypadku gdy np. zgubi się w przestrzeni może połączyć się z wolontariuszem, który za pomocą obrazu z telefonu i prośby o pomoc udzieli jej bez względu gdzie niewidomy się znajduje. Osoby ociemniałe i niewidome mają możliwość samodzielnego identyfikowania i blokowania spamowych, niechcianych i telemarketingowych połączeń przed ich odebraniem. Dzięki zainstalowanym aplikacjom możemy również posługiwać się sztuczną inteligencją, która wykorzystywana jest coraz częściej w życiu każdego z nas bez względu na sprawność czy niepełnosprawność.
Po mocno i rzetelnie przepracowaniu pięciu dni szkolenia możemy przyznać, że wiedza z którą się zapoznaliśmy umożliwi nam większe wykorzystanie możliwości jakie daje nam niewidomym obsługa iPhonea. Dodatkowo cała grupa z wielką przyjemnością pojawi się w Wiśle pod koniec maja na drugiej części „Technologii bez barier”.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
