Pilch "spaceruje" po Wiśle
Na budynku za urzędem miasta (pl. B. Hoffa), przy osiedlu XXV-lecia pojawiła się wyjątkowa ozdoba – mural upamiętniający wybitnego wiślańskiego pisarza Jerzego Pilcha. Mural jest czarno-biały i przedstawia Jerzego Pilcha jakby idącego w stronę widza, w swobodnej pozie, w rozpiętej marynarce, z rekami w kieszeniach. Obok pojawił się cytat z książki Jerzego Pilcha "Inne rozkosze": "Szli środkiem listopadowej nocy. Szli szerokim traktem wiodącym przez środek ziemi cieszyńskiej. Szli środkiem świata".
- Jest duży i widoczny z daleka, więc pewnie już go widzieliście, a jeśli nie – koniecznie zajrzyjcie! To piękny hołd dla wyjątkowego człowieka – informują wiślańscy urzędnicy.
Oficjalna prezentacja muralu odbędzie się 29 maja – i ta data nie jest przypadkowa, gdyż właśnie w tym dniu mija 5 rocznica śmierci pisarza A także rozpoczyna się nasz Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry.
Jerzy Pilch (1952–2020) – wybitny polski prozaik, eseista, dramaturg i felietonista, laureat Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod Mocnym Aniołem. Urodził się w Wiśle, w ewangelickiej rodzinie o silnych tradycjach inteligenckich. Mimo że większość życia spędził w Krakowie i Warszawie, zawsze podkreślał swoje głębokie związki z rodzinnym miastem. Wisła, jako miejsce dzieciństwa i kulturowy mikrokosmos Śląska Cieszyńskiego, wielokrotnie powracała w jego twórczości – zarówno w tle wydarzeń, jak i w refleksjach tożsamościowych. Pilch był mistrzem ironii i autoironii, a jego styl – rozpoznawalny i niepodrabialny – na trwałe zapisał się w kanonie współczesnej literatury polskiej.
W Wiśle organizowany jest Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Najbliższa edycja odbędzie się 30.05-01.06.2025
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.


Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
