Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Las dla ludzi

Rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Jego główne hasło „Lasy dla ludzi” uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. Las łagodzi klimat, daje ludziom na całym świecie drewno, leki i środki do życia.
W dniu 21 czerwca 2011r. w Hotelu „Gołębiewski” w Wiśle odbyła się konferencja organizowana przez Nadleśnictwo Wisła oraz Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Konferencja ta zatytułowana „Las dla ludzi” przygotowana została właśnie w ramach Międzynarodowego Roku Lasów 2011.

W programie sesji prezentowane były ciekawe wykłady i prezentacje dotyczące m.in. historii i aktualnego stanu lasów Wisły, zasad zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej, funkcji i znaczenia lasów dla środowiska przyrodniczego i działalności człowieka. Poruszano sprawy edukacji leśnej i ekologicznej prowadzonej przez Nadleśnictwo Wisła oraz szkoły. Uczestnicy mogli zapoznać się z działaniami związanymi z reintrodukcją głuszców w lasach Beskidu Śląskiego i Polski. Prezentacje zostały przygotowane i przedstawione przez pracowników Nadleśnictwa oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego.

W ramach działań związanych z Międzynarodowym Rokiem Lasów 2011 w wiślańscy licealiści wzięli udział w szkolnym konkursie fotograficznym „Las w obiektywie” oraz przygotowywali postery poświecone tematyce leśnej. Autorzy najlepszych prac dostali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Wisła. Dzień wcześniej młodzież wiślańskiego Liceum wzięła udział w akcji sprzątania szlaków turystycznych i lasów, co jest już tradycją szkoły.

W konferencji licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Wisły, Istebnej, oraz Cieszyna, dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z młodzieżą, przedstawiciele Kół Łowieckich, klubów ekologicznych oraz zaproszeni goście z Nadleśnictwa Wisły i Ustronia oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.  
Organizatorzy mają nadzieję, że dla każdego uczestnika konferencji, las nie będzie już tylko szumiącymi drzewami, ale patrzeć będzie na niego oczyma znawcy. Powtarzając za poetą :

Nic nie jest większe niż drzewo, które wyrasta obok mnie,
A przecież ja je posadziłem i chcę aby rosło dłużej niż ja żyję

Organizatorzy mają nadzieję, że wszystkich przekonali, że wspaniałe lasy są naprawdę dla ludzi i każdy człowiek znajdzie w nich swoje małe miejsce. 
 

źródło: mat.pras.
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: