Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kup tapetę - możesz pomóc

Do kupienia tapety na pulpit komputera i przekazania darowizny wspierającej działania ochrony ginącego rękodzieła ludowego zachęca Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna.

Akcja odbywa się już po raz drugi. Kalendarz – tapetę na pulpit komputera można nabyć na internetowej aukcji allegro. Przekazana darowizna będzie wspierała działania ochrony ginącego rękodzieła ludowego – plecionkarstwa. - Środki pozyskane z tej aukcji zostaną przeznaczone na realizację projektu „Plecionkarskim szlakiem Polski” - informuje Stowarzyszenie Serfenta, które dokumentuje pracę polskich plecionkarzy i plecionkarek.

W ramach projektu Serfenta prowadzi badania etnograficzne – wyjazdy w poszukiwaniu ludzi tworzących, wyplatających kosze i inne przedmioty z naturalnych materiałów. - Konieczność podejmowania badań i dokumentacji pracy plecionkarzy wynika z tempa upływającego czasu i nieodwracalnych zmian, jakie to ze sobą niesie – kolejne pokolenie może już w ogóle nie spotkać ludzi trudniących się plecionkarstwem, poznać warsztatu ich pracy. W naszych działaniach staramy się zachować dla przyszłych pokoleń umiejętności wyplatania i w związku z tym jako rezultat prowadzonych przez nas badań w terenie powstaną filmy instruktażowe – podkreśla Stowarzyszenie, zapraszając również do obejrzenia wystawy „Niech się plecie” w Zamku Cieszyn w dniach 13.04-22.05.2011 r., oraz udziału w warsztatach plecionkarskich i uczestnictwie w konferencji „Hand made in Poland” w dniu 10 maja na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
 
Stowarzyszenie Serfenta działa w obszarze edukacji kulturalnej, ekologicznej i artystycznej. Od roku 2008 organizacja skupia się na działaniach poświęconych zachowaniu i popularyzowaniu unikatowego dziedzictwa kulturowego – plecionkarstwa - w Polsce i za granicą. Do tej pory powstała publikacja popularno-naukowa „Plecionkarskim szlakiem Wisły” będąca zbiorem antropologicznych reportaży z wyjazdów terenowych, film dokumentalny pt. „Co ty pleciesz?” oraz wystawa fotograficzna „Niech się plecie”.

 

BsK

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: