Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ks. Ryszard Janik odznaczony

W Jaworzu nagrodzono tamtejszego ks. radcę Ryszarda Janika. ''Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego'' otrzymał od wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwi Cieślar.

Uroczystość odbyła się się 2 września podczas obchodów dwudziestopięciolecia samorządności Gminy Jaworze. Ks. Ryszard Janik uhonorowany został również medalem pamiątkowym XXV-lecia Samorządności Gminy Jaworze.

Ks. radca Ryszard Janik urodził się 7 stycznia 1930 r. w Cieszynie. Po ukończeniu studiów teologicznych w 1955 roku i odbyciu praktyki u boku ks. seniora E. Friszkego w Olsztynie został 8 kwietnia 1956 r. w Niedzielę Quasimodogeniti ordynowany w kościele w Jaworzu przez bp. Karola Kotulę w asyście księży seniorów E. Friszkego i O. Michejdę z Cieszyna. Do grudnia 1956 r. był wikariuszem w Olsztynie, a następnie pracował w Jaworzu – wpierw jako wikariusz, później zastępca proboszcza, a do 1995 roku jako proboszcz. Przez wiele lat był członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, radcą Konsystorza, a także Prezesem Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa w Polsce. Po przejściu na emeryturę zamieszkuje w domu parafialnym w Jaworzu.

mat.pras./red. 

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: