Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Król wigilijnego stołu - karp

Dziś karp trafi na stoły w całej Polsce. Ten gatunek ryby na polskim wigilijnym stole to już wielopokoleniowa tradycja. Nie ważne, czy w galarecie, czy w panierce, czy w sałatce ? karp na wigilii musi być i basta! A co zawiera się w takim kawałku tej słodkowodnej ryby, której na Śląsku Cieszyńskim dostatek? O tym opowiedział nam dr Mirosław Kuczyński, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Gospodarki Stawowej w Gołyszu.

W karpiu samo dobro – mówi dr Mirosław Kuczyński z ZDGS w Gołyszu. – Lekko strawne białko o wiele bardziej przyswajalne, niż mięso zwierząt ciepłokrwistych czy drobiu.  Ponadto pełna grupa witamin z grupy B, tłuszcze nienasycone – wylicza dr Mirosław Kuczyński. 

Jednak karp to na Śląsku Cieszyńskim coś więcej. To tu znajduje się jeden z największych ośrodków hodowli karpia w Polsce. I to również argument za tym, aby jeść go częściej, nie tylko w wigilię kiedy na nasze stoły trafia tradycyjny kawałek ryby w panierce. – W ponad 90 proc. zjadamy karpia w okresie Bożego Narodzenia. Mówi się nawet o tym, że karpia przez 3 lata sie produkuje, odławia w trzy tygodnie, sprzedajemy w trzy dni a konsumujemy w  trzy godziny. Wynika to z czasu jego dorastania. Karp pod koniec trzeciego roku życia w pełni uzyskuje swoje walory. Wtedy jest smaczny, mięsisty i jędrny – dodaje dyrektor ZDGS w Gołyszu. 

W tym roku odłowy przyniosły kilkuprocentowy spadek ilości ryb. Jednak to niewielki ubytek i wszystkim w tym roku karpia powinno starczyć na wigilijny stół. 

Dorota Kochman

Kto jeszcze nie wie jak przyrządzić karpia - może skorzystać ze ściągi przygotowanej przez LGR "Żabi Kraj", który współpracuje z naszym portalem.

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: