Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Korzeniami wrósł w Ustroń. Odsłonięto pomnik profesora

W Ustroniu odsłonięto pomnik prof. Jana Szczepańskiego, wybitnego polskiego socjologa. W uroczystości wzięli udział m.in. syn naukowca Artur i córka Ewa. Pomnik znajduje się w centrum miasta, na placu tuż przy gmachu Biblioteki Publicznej.
Jan Szczepański studiował i doktoryzował się na Uniwersytecie Poznańskim. Był starszym asystentem u Floriana Znanieckiego. Przez wiele lat pracował w Polskiej Akademii Nauk był m.in. dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
„Elementarne pojęcia socjologii” - to był nasz absolutnie podstawowy podręcznik. Napisany bardzo prosto, bardzo normalnie i zwyczajnie. I to nie tylko dla studenta pierwszego roku socjologii ale dla każdego kto się socjologią interesuje - mówi eurodeputowany dr Jan Olbrycht, który z wykształcenia również jest socjologiem. Sam wychowywałem się na tych tekstach ale o tym, że profesor pochodzi z niedalekiego Ustronia dowiedziałem się dopiero po studiach - wspomina Olbrycht.
 
 
Pomnik profesora został odsłonięty 16 kwietnia, w ósmą rocznicę śmierci naukowca. Autorem projektu ustrońskiego pomnika jest Jan Herma, sam odlew powstał w odlewni Marka Żebrowskiego w Bielsku-Białej.
 
JB
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: