Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: wskazówki podczas domowej kwarantanny

Potwierdzonych przypadków zachorowań przybywa z dnia na dzień. Dwa tygodnie temu minister zdrowia poinformował, że „Pacjenci, którzy mają potwierdzonego koronawirusa, a ich stan na to pozwala, będą mogli przechorować w domu lub innej izolacji”. Mineło kilka dni i Główny Inspektorat Sanitarny )GIS) podał wskazówki dla tych osób, które przebywają właśnie w domowej izolacji. Po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń wskazówki – wytyczne dotyczą również osób przebywających na kwarantannie i wszystkich członków rodzin tych osób. Z tego co obserwujemy w mediach informacje nie wskazują, że będzie lepiej.

Środa (01.04.) Rano wiadomo, że w Polsce mamy potwierdzone przeszło 1300 przypadków zakażenia koronawirusem, zaś zgonów jest 33. To oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia.
zalecenia wydane przez GIS dotyczą tych, którzy pozytywnie przeszli test na COVID-19. W izolacji domowej mogą się znaleźć chorzy, którzy po zbadaniu przez lekarza "nie wymagają hospitalizacji ze względu na stan zdrowia". Obecnie te wskazówki dotyczą zarówno osób w izolacji domowej, kwarantannie i członków rodzin przebywających z taką osobą w miejscu zamieszkania lub mających z taką osobą kontakt w ostatnim czasie. Co znajduje się w zaleceniach prezentujemy w skrócie poniżej.

Zalecane jest dla osób znajdujących się w takiej sytuacji:
- badanie temperatury Ciała dwa razy dziennie,
- należy wypijać blisko 1,5 litra płynów dziennie i jeść trzy do czterech lekkostrawnych posiłków,
- osoba zarażona powinna przebywać cały czas w jednym pomieszczeniu i to pomieszczenie należy często wietrzyć, a osoby w kwarantannie powinny jeżeli to potrzebne przebywać w odległości 2 m od drugiej osoby,
- zabronione jest korzystanie z wentylatorów, klimatyzacji czy oczyszczaczy powietrza,
- zmiana pościeli i piżamy co dwa dni, ręczniki codziennie,
- kontakt osoby w izolacji domowej z domownikami powinien odbywać się przy użyciu urządzeń elektronicznych, Jeśli już ktoś musi wejść do pomieszczenia chorego, to w maseczce na usta i nos.

Jeżeli w mieszkaniu znajduje się wspólna łazienka, osoba w izolacji powinna korzystać z niej jako ostatnia. Do tego dezynfekcja WC, częste mycie rąk” – podaje w swoich zaleceniach Inspektorat i dodaje: „Należy pamiętać, że domowa izolacja dotyczy tylko osób lekko chorych. "W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala".
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u osób nie będących w kwarantannie czy izolacji oraz ich rodzin również w przypadku zaobserwowania objawów koronawirusu należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką sanepidu.
Zalecenia podane przez GIS nie wydają się zbyt rygorystyczne więc osoby przebywające w domowej izolacji, kwarantannie i członkowie ich rodzin nie powinny mieć problemów z dostosowaniem się do nich. Mając to na uwadze postępujmy tak aby nie znaleźć się w tej grupie osób walczących z epidemią.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: