Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (19.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie podał dane dotyczące ilości osób wobec których podejmowane są działania na terenie Powiatu Cieszyńskiego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan na dzień 19.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie, które przekazała nam pełniąca funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie Sylwia Pieczonka, wynika, że na dzień 19.03 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 361 osób w nadzorze sanitarnym
  • 268 osób w domowej kwarantannie
  • 19 osób w kwarantannie w Wojewódzkim Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej
  • 5 osób zakażonych
    • 3 osoby hospitalizowane
    • 2 osoby w izolacji objęte leczeniem domowym

Przypomnijmy. NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

 

Sylwia Pieczonka ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie wskazuje na istotny problem - "Personel medyczny zauważył, że część z nas boi się przyznać do tego, że mogła mieć styczność z wirusem. Ten istotny fakt niektórzy z nas całkiem świadomie zatajają przed ratownikami. Nie jest to odpowiedzialne zachowanie! Proszę Mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego - jeżeli tylko podejrzewacie u siebie prawdopodobne zakażenie SARS-COV2, nie bójcie się o tym powiedzieć badającemu Was personelowi medycznemu. Bądźmy z nimi szczerzy!"

"Nie zapominajmy o tym, że lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny, który będzie musiał przejść przymusową izolację domową nie pomoże nikomu w trakcie odbywania dwutygodniowej kwarantanny" - apeluje Sylwia Pieczonka.

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki:

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, szczegóły podaje Ministerstwo Zdrowia:

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-19 21:09:41
doler: A ja mam pytanie do sanepidu. Czy do raportu dziennego można dodawać informacje ile testów jest wykonywanych w danym dniu. To dalo by nam obraz czy Państwo polskie w ogole cos robi czy tylko izoluje ludzi.
2020-03-19 21:22:10
tom lem: doler: ty myślisz, że testy ci pomogą? Ktoś cię izoluje, może masz kwarantanne?
2020-03-19 22:56:43
niania.cieszyn: Chodzi o to, że wiele osób niepotrzebnie jest przymusowo izolowanych. Zamiast kwarantanny, powinni mieć wszyscy wykonywane testy i tyle
2020-03-20 06:32:11
politykier: Gdyby jednak dopadł was wirus, pamiętajcie o tym, żeby przed pójściem do lekarza wpaść na chwilę do prokuratury, posła PiS, albo chociaż proboszcza... Ot, chociaż tak na chwilę. Darek Cychol.
2020-03-20 07:14:55
koszor: Nawet w takich czasach złość z człowieka wychodzi. Ale dlaczego życzysz komuś choroby czy śmierci? Mało mamy problemów?
2020-03-20 07:58:30
hanbes: Koszor, odpuść... Nie ma sensu zwracać uwagi na takie debilątka jak politykier. Na chwilę obecną problemem nr.1 jest koronawirus. Możemy się różnić w poglądach i zapatrywaniach ale czy to proboszcz czy prokurator to zawsze jest człowiek i nie wolno tak życzyć innemu...
2020-03-20 08:00:25
Bugs: A czego spodziewać się po PeOwcu, przecież to tacy życzliwi ludzie....
2020-03-20 08:06:39
hanbes: Bugs, zniżasz się do poziomu politykiera. Nie przepadam za Pisiorami ale skoro przywołałeś mnie do tablicy to uważam że nie czas teraz na obrzucanie się pomyjami skoro martwi nas wszystkich coś zupełnie innego...
2020-03-20 08:30:46
tom lem: ... naiwny ten, który myśli że po skończeniu zmartwienia, wszyscy chętni będą się taplać w kisielu nie pomyjach;-) gdy nawet teraz, trudno im się powstrzymać.
2020-03-20 08:30:49
Bugs: Nie da się zniżyć do poziomu TYCH ludzi . Oni dzisiaj są gorszymi fanatykami swojego byłego premiera z zielonej wyspy niż obśmiewane przez nich kiedyś "moherowe berety" pisu.
2020-03-20 08:36:58
hanbes: Bugs, twoja mama musiała jeść dużo śniegu bo inaczej nie urodziła by takiego bałwana...
2020-03-20 08:38:05
czesiohill: No to informacji o walce z koronawirusem w Czechach ciąg dalszy. Ale to już z polskich stron https://sport.onet.pl/pilka-nozna/inne-ligi/koronawirus-czesi-kupili-sprzet-ochronny-od-chin/e5l090w
2020-03-20 08:51:34
tom lem: ... gratuluję czechofill: narodowego powstania, poczekaj tylko jakie będzie miał on wyniki ;-) Dostawa jeszcze nie jest opłacona, Chińczycy przed wysyłką czekają na zaksięgowanie pieniędzy. – W dzisiejszych czasach rynek jest szalony – powie później Tvrdik. Widocznie zabrakło pieniędzy, po wydatkach na papier toaletowy.
2020-03-20 10:43:38
Bugs: hanbes: no jednak nie mogłeś powstrzymać się od osobistych wycieczek, typowy PeOwiec....
2020-03-20 10:46:50
nie-Ś. † P. Patryk: PRAWDZIWIE niecodzienna interwencja w Warszawie: prezydent Andrzej Du^a+++ (Ceny) rosną, ale chcę państwa uspokoić, wiele z nich rośnie tylko przejściowo, chociażby przez takie wydarzenia, które są przez nas niezależne, jak kryzys na Bliskim Wschodzie, który spowodował wzrost cen ropy naftowej. (...) Ale te ceny już zaczynają spadać, bo ten kryzys miał charakter przejściowy. Co prawda chleb i cukier podrożały, ale... olej potaniał.+++
2020-03-20 10:52:21
nie-Ś. † P. Patryk: Roman Giertych +++ Jest oczywiste, dlaczego Jarosława Kaczyńskiego nie było podczas debaty o koronawirusie. Nie znalazł sposobu, jak obciążyć odpowiedzialnością za epidemię Tuska. I uznał w związku z tym, że wirus jest bezużyteczny+++
2020-03-20 10:59:34
tom lem: ... znaleźli się natomiast odważni, którzy obciążyliby Jarosława Kaczyńskiego wirusem natychmiast ;-) zaczyna być oczywistym dlaczego podskakują.
2020-03-20 11:00:18
nie-Ś. † P. Patryk: Adam Mazguła +++ Wszystko cholera zdrożało (...) w sklepach lub firmach usługowych. Niektórzy twierdzą, że potaniały konie ze stadniny w Janowie (...). Śpieszę jednak z informacją, że potaniało znacznie więcej, i to najbardziej cennych dla narodu wartości. Potaniała prawda, (...) wiedza i kompetencja, (...) znacznie potaniał patriotyzm, (...) potaniała mowa nienawiści. (...). Tania jest korupcja polityczna, bezkarność, złodziejstwo, tajność rzekomych procedur i pycha władzy. Potaniało ludzkie życie, zdrowie Polaków, arogancja władzy, buta partyjnych kacyków.+++
2020-03-20 11:03:00
nie-Ś. † P. Patryk: T A D A M ! ! ! ... dzień dobry Państwu, myślę, że wyrażę uczucia wszystkich serdecznie dziękując za zainteresowanie życzę Państwu miłego dnia, z grypą czy bez - bo najważniejsze, proszę Państwa, to nie grypa czy rozwolnienie, ale że dzięki pewnemu Austriakowi postkomunizm właśnie się w Polsce skończył - i teraz w hołdzie zmarłemu [i marnemu, co tu dużo mówić...] premierowi Olszewskiemu możemy odpowiedzieć na jego słynne pytanie: "Czyja będzie Polska?" - NA PEWNO nie Kaczyńskiego Jarosława, panie mecenasie! Niech odpoczywa w spokoju i się już więcej nie martwi!
2020-03-20 12:10:36
jasper: tom lem cos nerwowy, widocznie wplywy z tacy zmalaly. A tymczasem papa biznesmen Rydzyk prosi wiernych o datki na swoje media. Boroczek przemilczal, ze rzad od kilku lat dotuje jego przedsiewziecia szerokim strumieniem z publicznych pieniedzy !!
2020-03-20 12:17:00
tom lem: ...będzie miał się kto za ciebie modlić, bo sam już zapomniałeś. Niestety na tym padole nic nie jest za darmo, jasper-Q;-)
2020-03-20 12:48:45
czesiohill: tom lem: widzisz, już są na prażskim lotnisku. Ty to chciałbyś za darmo, rozumiem.
2020-03-20 13:00:25
tom lem: ...myślałem , żeś już przymierzył czeski respirator a ty się tylko cieszysz że maski szczęśliwie wylądowały. Czecho siedź ve sklepě mezi bramborami, tam ci respirator niepotrzebny
2020-03-20 16:36:02
jasper: tom lem, jak to bylo ? to dla was od pani Lichockiej dla lepszego i gorszego sortu po rowno. Rzad sie zabezpieczy i wyzywi. . . . . . . . . . /'¯/) . . . . . . . . . /¯ ./ . . . . . . . . /. . / . . . . . /'¯`/'. .'/'¯¯`·¸ . . . . ./'/. /. . /. . /¨. /¯\ . . . . ('(. . '. . '. .¯'/'. .') . . . . .\. . . . . . . . .'. ./ . . . . ..'\'. .\. . . . . ..·' . . . . . . \. . . . . . . ( . . . . . . . \. . . . . . .\
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: