Kongres Kobiet za nami
Wstępem do kongresu była cześć artystyczna. Zgromadzone na widowni panie (i zaproszeni goście - panowie) obejrzeli show grupy tanecznej prowadzonej przez Izabele Tymich z fundacji STER. Spektakl zatytułowany Życie pisane szminką ukazywał problemy, z jakimi borykają się kobiety, ale był też pełen żywiołowego tańca.
- Życzymy wszystkim kobietom, ażeby szły ulicami szczęśliwe i żeby spod ich butów umykały gwiazdy – powiedziała po spektaklu jego twórczyni Izabela Tymich.
Kongres otwarła Wanda Nowicka – Marszałek Sejmu RP. W głównym panelu dyskusyjnym: Naszych spraw nikt za nas nie załatwi, czyli polityka w perspektywie kobiet, czynne polityczki szczebla lokalnego i centralnego mówiły o problemach kobiet w polityce. Wystąpiły Wanda Nowicka – Marszałek Sejmu RP, członkini Rady Programowej Stowarzyszenia Kongres Kobiet w Warszawie, Grażyna Bernatowicz – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej, Grażyna Staniszewska – polska polityk, posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, senator V kadencji, w latach 2004–2009 posłanka do Parlamentu Europejskiego, Radna Rady Miasta Bielska-Białej, która działa w wielu organizacjach społecznych..
Pokazano także film z V Kongresu Kobiet, jaki odbył się w Warszawie. O historii Kongresu Kobiet oraz jego bieżących działaniach opowiedziała Magdalena Milewska, Koordynatorka do spraw regionów i projektów edukacyjnych Kongresu Kobiet.
Nie zabrakło znamienitych gości, jak pani ambasador nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polski w Republice Czeskiej Grażyna Bernatowicz, Wanda Nowicka, marszałek Sejmu RP czy Konsul Generalny PR w Ostrawie Anna Olszewska. Swymi ponad dwudziestoletnimi przygodami w polityce podzieliła się ze słuchaczkami Grażyna Staniszewska, Radna Rady Miasta Bielsko Biała, która swą karierę polityczną zaczęła w podziemnej opozycji.
Byli także panowie. Zebranych wspólnie z Romą Rojowską, szefową Klubu Kobiet Kreatywnych, przywitał dr Jan Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, gdyż to właśnie Kongres współpracuje na stałe z Klubem Kobiet Kreatywnych. Był także prezes Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej, a Burmistrz Miasta Cieszyna z uwagi na chorobę wystosował list. Odczytano również list prezydentowej Anny Komorowskiej, w którym zwróciła się do kobiet Śląska Cieszyńskiego podkreślając, iż również do kobiet z Zaolzia.
W drugim panelu poruszono temat przedsiębiorczości kobiet i zatytułowano Śląsk Cieszyński w kobiecej perspektywie. W debacie na temat szans rozwoju regionu wzięli udział reprezentantki i reprezentanci kluczowych sektorów wspierania przedsiębiorczości m.in.: Anna Kańska-Górniak – Klub Przedsiębiorcy, Ewa Gołębiowska – Zamek Cieszyn (przemysł kultury), Anna Stefaniak- Bacza PUP (zmiany od 2014r.)
Mariusz Andrukiewicz (ekonomia społeczna), Anna Gołasz – CSR (działania odpowiedzialne społecznie pozytywnie i ich wpływ na rozwój regionu), Dr Joanna Kurowska-Pysz – kształcenie studentów dla regionu.
W foyer teatru podziwiać można było kobiece rękodzieło. Prezentowały się m. in. panie z Klubów Kobiet Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w RC, były także stoiska z najróżniejszym rękodziełem mogącym zainteresować kobiety czy pokaz mody: Hand made wczoraj i dziś Renaty Weber. Panie chętnie też korzystały z wiedzy przekazanej im na warsztatach z kreowania wizerunku czy niezwykłych metamorfoz wykonanych pod okiem cieszyńskich wizażystek. Wielką artystyczną atrakcją był też recital Małgorzaty Pikus, diwy Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.