Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koncert Kozaków na 100-lecie

Rzymskokatolicka parafia św. Marii Magdaleny w Stonawie  19 września obchodzi swoje wielkie święto, dokładnie dzień wcześniej tj. 18 września przypada 100 rocznica poświęcenia kościoła parafialnego.

- Jesteśmy bardzo dumni z tej rocznicy. Każdy jubileusz jest dobrą okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego dary a jednocześnie stwarza możliwość przypomnienia sobie o ludziach, którzy wtedy przed 100 laty przyczynili się do powstania tak wielkiego dzieła - mówi nowy proboszcz ks. dr Roland Manowski. Stonawski kościół parafialny powstał dzięki zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Krzystka, który po zakończeniu proboszczowania w Skoczowie i Ustroniu przybył do Stonawy w 1899 roku. W chwili objęcia parafii z powodu mocno zniszczonego juz kościoła drewnianego postanowił wybudować nowy- murowany.
 Prace rozpoczęto w 1906 r. wmurowaniem kamienia węgielnego. Wielkim patronem kościoła był hr. Lorisch Mönnich, który dbał o sprawy finansowe związane z budową. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 18 września 1910 r. Konsekratorem był kardynał Georg von Kopp z Wrocławia. - Zadziwia nas wszystkich tempo prac związanych z budową kościoła. W przeciągu 4 lat powstała wtedy w tak ciężkich czasach okazała neogotycka świątynia, która do dziś dnia imponuje swoim majestatem oraz wspaniałą akustyką. Dlatego też staramy się w naszym kościele oprócz nabożeństw urządzać także koncerty oraz różne imprezy kulturalne jak np. Svatovaclavský hudební festival (Świętowacławski Festiwal Muzyczny). Cieszymy się, że nasz kościół i parafia tętnią życiem-  mówi wójt Gminy Stonawa inż. Andrzej Feber. 
 Obchody 100 lecia rozpoczną się już w sobotę w wigilię jubileuszu o godz. 17.00 uroczystą mszą św. w języku polskim, po której nastąpi koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru Kozaków z Uralu. W niedzielę o godz. 8.00 odbędzie msza św. w języku czeskim a o godz. 10.00 zostanie odprawiona uroczysta suma pontyfikalana z udziałem J. E. Księdza Biskupa Franciszka Lobkowicza z Ostrawy. Po południu o godz 16.00 rozpocznie koncert muzyki klasycznej w kościele. - Spodziewamy się wielu gości i byłych parafian ze Stonawy, dlatego też oprócz spraw duchowych, przygotowaliśmy dla wszystkich poczęstunek kołaczami, kaszanką ze Stonawskiej Fermy, koncert zespołu „Čechomor”, karuzele i fajerwerki. Naszym skromnym ale wymownym dziełem jest przygotowana dla wszystkich książka z historią naszej parafii. Myślimy, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i z pewnością nie będzie żałował tego, że przyjechał do Stonawy-  dodają z uśmiechem ks. Manowski i wót Feber. 
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: