Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejne spotkanie z Klubem Radnych "Siła"

W piątek (22.03) odbyło się drugie spotkanie Klubu Radnych "Siła" z przedstawicielami mediów. Z dziennikarzami rozmawiała Joanna Wowrzeczka i Szymon Słupczyński.

Szymon Słupczyński mówił o trzech interpelacjach, które złożył na biurku burmistrz Gabrieli Staszkiewicz. Pierwsza z nich dotyczyła kubłów na ubrania przy ul. Stawowej, które były przepełnione. W dokumencie zawarto poniższe zdjęcie:

- Uzyskałem bardzo satysfakcjonującą odpowiedź. Kubły zostały usunięte, ponieważ znajdowały się tam nielegalnie. Widać, że takie proste interwencje są skuteczne i zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby nam wysyłali podobne tematy. Będziemy interweniować - zapewnił Szymon Słupczyński.

Druga interpelacja (złożona przez radnego w piątek, 22.03) dotyczyła odcinka drogi na Bobrku między kościołem a ul. Filipowicza. - To jest dojazd do osiedla Bobrek Zachód, na którym mieszka około 1500 osób. Codziennie rano jadąc do pracy są wkurzeni, że muszą przejeżdżać przez muldy, dziury, niszczą się im podwozia samochodów. Podobnie jak wracają z pracy są zdenerwowani. Jest to stosunkowo krótki odcinek drogi, co przekłada się na tańsze koszty remontu - wnioskuje Szymon Słupczyński.

Co ważne, omawiany fragment podlega pod nadzór Powiatu Cieszyńskiego. - Dlatego też w interpelacji nie zapisałem, aby była remontowana przez gminę, tylko aby porozmawiano z władzami powiatowymi - dodaje radny.

Trzecia interpelacją (także złożona w piątek) dotyczy Szkoły Podstawowej nr 4. W związku z ruszającą 1 kwietnia rekrutacją do klas pierwszych, radny prosi o utworzenie nie jednej, a dwóch klas uczniowskich. Skąd ta prośba? Jak twierdzi radny, jeszcze przed oficjalną informacją o planowanej likwidacji szkoły, poprzedni burmistrz Ryszard Macura przez dwa lata nie udzielał zgody na utworzenie drugiego oddziału (co mogło zwiastować decyzję obecnych władz). - Tak samo teraz rodzice i nauczyciele poprosili o utworzenie drugiego oddziału i nie uzyskali odpowiedzi - mówi Słupczyński. - Rodzice poprosili mnie, abym wykorzystując kompetencje radnego złożył oficjalną interpelację, na którą burmistrz musi odpowiedzieć w ciągu 14 dni - dodaje.

Innym tematem poruszanym na spotkaniu była tablica pamiątkowa, która znajduje się na cieszyńskim zamku i upamiętnia Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego. Powstała ona w ramach projektu "Open Air Museum" (o którym pisaliśmy tutaj - LINK) i zawiera kontrowersyjny zapis:

W Zamku od 11 listopada 1918r. do 4 sierpnia 1920r. swoją siedzibę miała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Pierwszy niezależny od zaborców organ władz odradzającego się państwa polskiego.

- Wielu mieszkańców, a szczególnie tych, którzy znają się na historii, wielokrotnie zwracało uwagę po zawieszeniu tej tablicy, że ona jest bardziej polityczna, nie do końca zgodna z prawdą, budzi kontrowersje. Co najmniej trzy osoby (z uznanym w mieście autorytetem) poprosiły mnie, aby się zainteresować, kto te teksty napisał, jak zostały wybrane - mówiła Joanna Wowrzeczka. Warto zaznaczyć, że kolejne tablice będą powstawać, ponieważ projekt ma zostać zakończony w czerwcu br.

W odpowiedzi na interpelację radnej Wowrzeczki czytamy:

- Autorami treści przeznaczonych do upublicznienia w ramach projektu  Opan Air Museum (...) są: Marian Dembiniok, Wacław Gojniczek, Stefan Król, Krzysztof Szelong, Jolanta Dygoś, Janusz Legoń, Pavlina Badurova, Martin Krul, Daniel Krenek. Teksty powstały na zlecenie beneficjentów projektu, tj. Miasta Cieszyna i Miasta Cesky Tesin.

Autorzy tekstów byli wybierani z należytą starannością i są ekspertami w swoich dziedzinach - projekt nie przewiduje innych konsultacji treści/dat.

Powyższa informacja o tablicy informacyjnej jest nieprawdziwa. Sprostowanie dostępne jest tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-25 16:57:39
mako: Gdzie Bobreka gdzie ul. Filasiewicza
2019-03-25 17:15:06
bronek91: Czyżby przedstawiciele lokalnego REWIZJONIZMU? Ciekawe co sądzą na temat implementacji myśli Marksa w ramach UE?
2019-03-25 17:19:15
bronek91: Pozdrowienia dla wszystkich lokalnych czcicieli i czcicielek VAGINY. Nadchodzi SIŁA KOBIET (każdej płci).
2019-03-25 17:23:48
bronek91: Kiedy w Cieszynie możemy spodziewać się organizacji przez kompetentne i powołane do tego środowiska obrzędu ANA- SUROMAI? W imię postępu!
2019-03-25 18:31:29
Selma: Filipowicza, w interpelacji jest dobrze, tu jest błąd.
2019-03-26 06:44:20
inigo: Kazik śpiewał przed laty: "ona ma siłę oraz nieleczoną .... anginę"...
2019-03-26 14:26:36
L.M.: Wspomniana tablica pamiątkowa wzbudziła wiele kontrowersji, owszem, a skoro znów wracamy do tego tematu - czy można by się w końcu dowiedzieć kto jest autorem tej inskrypcji? O ile się orientuję kilka z wymienionych osób - choćby Marian Dembiniok, Wacław Gojniczek czy Stefan Król - akurat zgłaszało swoje uwagi krytyczne do tego tekstu... Ale uwagi te nie zostały uwzględnione!
2019-03-26 14:31:35
bronek91: Szanowny Klubie "Siła", co do tablic, zastanawiam się, jaką Wy zaproponowalibyście treść. Prezentowany artykuł nie zawiera wyczerpującego uzasadnienia przedstawionej interpelacji. Nie twierdzę, iż nie jest słuszna, jednak powołanie się na autorytet cytat→ „nie do końca zgodna z prawdą, budzi kontrowersje. Co najmniej trzy osoby (z uznanym w mieście autorytetem) „→ cytat to trochę słabe argumenty, tym bardziej, iż te trzy autorytety wypadałoby wymienić. Tego rodzaju powołanie się "na autorytet" jest takie, jakby w ogóle nie było.
2019-03-26 14:37:48
bronek91: Niniejszym ŚMIESZY MNIE FAKT, iż inicjatywy charakterystyczne dla środowisk, w których zakres klub czy stronnictwo "SIŁA" chciałoby się wpisywać, SĄ ZAGOSPODAROWYWANE PRZEZ INNYCH. Np. sprawa zainicjowania tematyki ŚRÓDMIEJSKICH ŁĄK została przechwycona przez miejscowych PSZCZELARZY, których organizacje co do zasady są apolityczne. Ich członkowie w sporej części reprezentują natomiast konserwatywny, a nie rzekomo postępowy światopogląd.
2019-03-26 14:57:39
bronek91: Zostały przedstawione INTERPELACJE, KLUBIE „SIŁA”, a co z działalnością uchwałodawczą? Zadowalacie się tylko kwestiami zwykłej gminnej egzystencji? Zdaje się, iż np. wzrost znaczenia szkolnictwa prowadzonego przez lokalne środowiska wyznaniowe jest niepokojący dla szkół publicznych… Z treści artykułu wynika, iż tematyka z grupy zagadnień, do której stara się środowisko „SIŁA” aspirować, jest obca działalności klubu.
2019-03-26 15:05:59
bronek91: Dla mnie kolejny argument, iż środowisko „SIŁY” ma charakter rewizjonistyczny i pojęcie LEWICY jest tej grupie ludzi obce. Pomimo próby nawiązywania i podszywania pod tradycję działalności. Wobec czego powinniśmy raczej używać stosownej terminologii LEWACTWA. LEWICA skupia się na elemencie EKONOMICZNYM np. ludzie pracy itd. LEWACTWO za zasadniczy przybiera wymiar KULTUROWY, czyli np. promowania antykultury, kontrkultury, subkultury, łamanie społecznych tabu, walka z klerem, kult VAGINY itd. Co do opisu metod i głównych kierunków działań, poczekamy na kolejne artykuły np. na OX.
2019-03-26 15:15:19
bronek91: Niech pamięć Jacka Kuronia, neomarksisty i prekursora kulturowego rewizjonizmu, Was prowadzi!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: