Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn i Czeski Cieszyn ramię w ramię

Jest już „Ogród dwóch brzegów” zrealizowany w 2015 roku przez Cieszyn i Czeski Cieszyn. Teraz oba miasta rozpoczęły kolejny projekt „Open Air Muzeum”. Efektem ma być podniesienie atrakcyjności regionu dla turystów. Pomysł budowany jest wokół „fenomenu i dziedzictwa miasta podzielonego”. Prace już się rozpoczęły.


Cały projekt zrealizowany ma zostać do czerwca 2019 roku. Koszt to ok. 3 mln zł. Z funduszy UE będzie pochodziło 1,4 mln zł. - Cieszyn i Czeski Cieszyn to jeden organizm urbanistyczny podzielony na dwie części. Symbolem tego jest rzeka Olza, która dzieli, ale też i łączy. Jest to jeden przypadek na pograniczu czesko-polskim, a więc stanowi wyjątkowy potencjał do wykorzystania – poinformowała Barbara Stelmach-Kubaszczyk z magistratu w Cieszynie.

Projekt „Open Air Museum. Cieszyn. Cesky Tesin” zostanie zrealizowany po obu stronach Olzy. - Chcemy spróbować opowiedzieć o historii i dziedzictwie miasta podzielonego, od różnych aspektów postrzegania pojęcia granicy i mostów do historii podzielonych rodzin, przyjaciół, zwykłych ludzi – wyjaśniła przedstawicielka urzędu.

Po polskiej stronie rzeki Olzy, jej brzegi w okolicach Wzgórza Zamkowego będą zrewitalizowane i poddane adaptacji na cele ekspozycji plenerowego muzeum. Wzdłuż rzeki po obu stronach powstaną strefy pieszo-rowerowe z elementami małej architektury. Początek zwiedzania muzeum będzie po polskiej stronie. Wzdłuż granicznej Olzy ustawione zostaną tablice. Na nich znajdą się informacje o historii miasta od czasów piastowskich.

Cieszyn, jedno z najstarszych miast w Polsce, został podzielony w 1920 r. Część na wschód od rzeki Olzy, w której znajduje się historyczne centrum miasta, przypadło Rzeczypospolitej. Zachodnia część została włączona do Czechosłowacji. - Tablica informująca o podziale Cieszyna umieszczona będzie na Moście Przyjaźni, a po czeskiej zaś stronie oś chronologiczna prowadziła będzie do współczesności – powiedziała Stelmach-Kubaszczyk.

Projekt przewiduje, że po obu stronach rzeki umieszczonych zostanie także po pięć tzw. city-lightów z funkcją udostępnienia Internetu. Zostanie też opracowana aplikacja mobilna, która pozwoli zapoznać się z historycznymi widokami miejsc wokół Olzy, oraz strona internetowa. Po czeskiej stronie zostanie utworzone Centrum Informacji Turystycznej.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: