Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kardynał Dziwisz - słowa wygłoszone przez Papieża w Skoczowie ciągle są aktualne

Kilka tysięcy pielgrzymów modliło się wczoraj na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka. Odbył się tutaj odpust ku czci św. Jana Sarkandra. Homilię do zebranych wygłosił kardynał Stanisław Dziwisz.

Skoczowskie wzgórze Kaplicówka stało się miejscem gdzie uwieńczono diecezjalne obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w naszym regionie. Dzień po kanonizacji św. Jana Sarkandra, papież odwiedził Skoczów, później udał się do Bielska-Białej i Żywca.

Patrząc na was tutaj tak licznie zgromadzonych, oglądam raz jeszcze jako Biskup Rzymu tę piękną ziemię śląską, którą nieraz dane mi było nawiedzać w mojej młodości, a później jako kapłanowi i biskupowi, a zwłaszcza jako metropolicie krakowskiemu. Dzisiaj witam tę ziemię ze szczególnym wzruszeniem, gdyż wpisana jest w nią także historia mojej własnej rodziny, zwłaszcza mojego ojca i starszego brata. - przypomniał słowa papieża bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko - żywieckiej.

Kościół jest kustoszem pamięci o wielu wybitnych uczniach Chrystusa, wyznawcach i męczennikach, którzy w ostatnich 20 wiekach złożyli szczególne świadectwo wiary. - mówił podczas homilii metropolita krakowski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Wspominał tym samym postać św. Jana Sarkandra, którego 21 maja 1995 roku kanonizował Ojciec Święty Jan Paweł II. Syn cieszyńskiej ziemi, który swoją wierność Chrystusowi i kościołowi przypłacił torturami i męczeńską śmiercią. Wkrótce miną cztery wieki od śmierci tego kapłana – dodał kardynał.

Kard. Dziwisz w homilii nawiązał do słów papieża z 1995 roku. Jak podkreślał, po 20 latach tamto papieskie wołanie jest wciąż aktualne. Bo czyż Polska nie woła dziś w dalszym ciągu o ludzi sumienia? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski parlament, kręgi ludzi sprawujących władzę na wszystkich szczeblach? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski Kościół - by dawał przejrzyste świadectwo wierności Ewangelii, solidarności z narodem i odpowiedzialności za jego przyszłość? Czy nie potrzebują ludzi sumienia środki przekazu? − mówił kardynał Dziwisz.

Świętość to powołanie i droga każdego Chrześcijanina. Świętość zdobywamy w życiu codziennym stawiając Boga w centrum wszystkich naszych spraw, pośród naszych prac, relacji z bliźnimi, w życiu małżeńskim, rodzinnym, posłudze kapłańskiej, w podejmowaniu odpowiedzialności za kształt życia społecznego. - podkreślał metropolita. Nie godzimy się na to, by importowane i fałszywe ideologie spod znaku gender, miały stanowić o polskim prawie, niszcząc małżeństwo i rodzinę, tradycję i religię, a więc korzenie z których wyrastamy. Nie tędy droga – mówimy – przestrzegał w homilii duchowny.W mszy św. odpustowej uczestniczyło wielu purpuratów. Koncelebrowali ją m.in. biskupi z Katowic, czeskiej Ostrawy i Ołomuńca oraz słowackiej Żyliny. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych i parafian z sąsiednich dekanatów. Część z nich przybyła w strojach regionalnych.

Mieszkańcy Skoczowa ciągle z rozrzewnieniem wspominają wizytę Ojca Świętego sprzed dwudziestu lat. Wielu z nich bowiem brało udział w przygotowaniach, prywatnej jak się, ją określa, pielgrzymki papieża do miasta nad Wisłą. Jak mówią, było to największe wydarzenie w historii miasta.
Patrzyliśmy jak powstaje ołtarz, jak jest to wszystko przygotowywane. A w dniu pielgrzymki te tłumy wiernych, które zalewały ulice. To było coś pięknego– mówi Agnieszka Jakubowska. Jej mąż Edward wówczas jako strażak pomagał zabezpieczać teren. Pomagaliśmy przedostawać się przez to błoto, często niosąc osoby na barkach – wspomina z uśmiechem. Ale jak dodaje, to słowa o ludziach sumienia są we wspomnieniach najważniejsze.Św. Jan Sarkander, który jest patronem diecezji Bielsko – Żywieckiej, urodził się w Skoczowie, a zmarł śmiercią męczeńską w czeskim Ołomuńcu. Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 roku. Dzień później, z prywatną wizytą udał się do Polski. Odwiedził Skoczów, gdzie sprawował mszę świętą dziękczynną, tutaj również odwiedził kościół sw. Trójcy, gdzie na ekumenicznej modlitwie spotkał się z przedstawicielami Kościoła ewangelicko – augsburskiego.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-08 09:43:13
Przepierón: Jeżeli słowa wygłoszone przez Papieża w Skoczowie ciągle są aktualne tzn. że kościół i jego wierni przez te 20 lat nic nie zrobili, tylko żarli i pili.
2015-06-08 10:34:35
pambuk: Macie tez tak, ze brzydzicie sie tlustymi przedstawicielami tej watykanskiej mafii?
2015-06-08 11:32:05
cd minerwa: Cos mi sie wydaje, ze ksieza, biskupi nie wiedza co to jest \&quot;rola plciowa\&quot; i czym rozni sie od \&quot;orientacji seksualnej\&quot;.<br />Ta konwencja nie mowi o nawracaniu na inna orientacje tylko chodzi w niej, by promowac niestandartowe role plciowe. Jezeli kobieta pracuje i zarabia wiecej od meza utrzymujac rodzine to mezczyzna moze wychowywac dziecko itp. Czyli kazdy ma prawo wybrac role spoleczna niezaleznie od plci, gdzie znamy stare stereotypy ? kobieta w kuchni czyli slynne niemieckie 3 x K - Kinder, Küche, Kirche (dzieci, kuchnia, kosciol) a mezczyzna pracuje.<br />Plec spoleczno-kulturowa to znane pojecie w socjologii. Seks to plec biologiczna, gender to oczekiwania i stereotypy, jakie wokol nich nadbudowuje spoleczenstwo.<br />Mowiac skrotowo - kobiecie jako slabszej fizycznie i rodzacej dzieci przypisano/zdefiniowano role w spoleczenstwie przede wszystkim jako zona, matka , osoba podporzadkowana mezczyznie, majaca mniej do powiedzenia,z mniejszymi prawami. Czyli rola plciowa zostala narzucona przez spoleczenstwo.<br />Konwencja wymusza zmiane definicji prawnej przemocy w rodzinie i poszerzenie jej o przemoc ekonomiczna ,ktora jest coraz czestszym elementem nekania partnerow. Ponadto duza uwage kieruje do edukacji a to nie bardzo podoba sie srodowiskom bliskim KK. Tylko nie rozumiem, gdzie w edukacji widac rozbijanie i zanik polskiej rodziny?.?<br />.<br />Konwencja została podpisana prze 37 krajow. W Niemczech, Anglii czy Wloszech nadal czeka na ratyfikacje, gdyz te kraje sa specyficzne ze wzgledu na bardzo duza ilosc zwiazkow wielokulturowych.<br /><br /><br />
2015-06-08 12:25:48
Le Soldat: Zbyt dużo było błędów które popełnił Kościół by teraz być wiarygodny, piszę z głowy, nie mam na celu obrażanie kogokolwiek, to są fakty historyczne:<br />- Galileusz, <br />- schizma wschodnia, <br />- wygnanie żydów (Hiszpania XV w.), <br />- Z B R O D N I E I N K W I Z Y C J I, <br />- tolerowanie handlu niewolnikami, <br />- obojętność wobec mafii, <br />- obojętność katolików wobec cierpień Żydów podczas II wojny światowej, <br />- obojętność wobec rasizmu,<br /><br />Za te i wiele INNYCH rzeczy przepraszał JP II, (Mea culpa Kościoła). <br />Obecnie w tej instytucji dzieją się również niedopuszczalne rzeczy, choć mamy XXI w. i EU jest cywilizowana, mimo wszystko nie chcę mieć nic wspólnego z Kościołem.<br /><br />Nie złamałem regulaminu tym wpisem, więc może nie zostanie usunięty, natomiast kąśliwym komentarzom jakie widnieją wyżej, wcale się nie dziwię, z niczego się nie wzięły.<br />
2015-06-08 19:30:38
Teresa Papkala: cd minerwa<br />Rozumiem, że najważniejsze dla Ciebie słowo, jakie padło w homilii wygłoszonej na Kaplicówce przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza było słowo \&quot;gender\&quot;. Mam<br /> w związku z tym pytanie o podejście do ucznia, uwzględniające nowoczesne trendy. Co ma zrobić prowadzący/a lekcję wychowania fizycznego , kiedy zewnętrznie chłopak, również z imienia i nazwiska prosi o zwolnienie, ponieważ ma okres i właśnie odkrył efekt pokwitania wybranej przez siebie nowej płci. Proszę odnieść się do tego wcale nie wydumanego problemu prawnie. <br /> odnieść się do tego prawnie. Zaznaczam,
2015-06-08 22:06:01
cd minerwa: \&quot; Prawdziwa religia jest zycie, jakie prowadzimy, a nie gloszone wyznanie \&quot;<br /><br />Co do kard. Dziwisza - nie mam do niego zaufania po tym, jak nie uszanowal woli zmarlego papieza JPII. Dodajac do tego te liczne ampulki z krwia - maluje to smutny obraz.<br />I jakos dziwnie brzmia slowa Ewangelii \&quot;przejrzyste świadectwo wierności Ewangelii\&quot; w jego wykonaniu - to po pierwsze.<br /><br />Pani Tereso - no jeden wielki dramat ? redifinicja plci, ktora godzi w rodzine. Nadal zyje pani w kraju, w ktorym obowiazuje moralnosc pani Dulskiej, brudy trzeba prac we wlasnym domu, by nie godzic w Rodzine chroniona konstytucyjnie .<br />W Polsce mamy cos takiego jak zachowanie np.- proboszczy wiejskich co do \&quot;dyscyplinowania \&quot; zon przez mezow. Dla nikogo nie jest tajemnica ,ze bite i maltretowane zony na wsi slysza przewaznie od proboszcza - dla dobra rodziny nalezy zniesc wszystko, albo Chrystus tez cierpial na krzyzu.<br />W imie tej rodziny bedzie pani z pewnoscia doradzala nadstawiac mezowi drugi policzek byleby rodzina trwala...<br />Pisze pani - \&quot;Proszę odnieść się do tego wcale nie wydumanego problemu prawnie\&quot; . Nie jestem prawnikiem ani lekarzem ale rozsadek podpowiada mi - w zadnym przypadku stos. <br />Czy 20-30 lat temu slyszelismy o raku piersi u mezczyzn ? - byly to wtedy pojedyncze przypadki. A to dane wspolczesne - \&quot;każdego roku w Polsce diagnozuje się około 300-400 przypadków tego typu nowotworu u mężczyzn\&quot;.. Zycie jeszcze nie raz nas zadziwi. <br /><br />Cytuje kard Dziwisza -\&quot; fałszywe ideologie spod znaku gender, miały stanowić o polskim prawie, niszcząc małżeństwo i rodzinę...\&quot;?<br />A to moje pytanie do pani, pani Tereso - czy ideologia, ktora promuje celibat , a wiec jest przeciwna uzywaniu narzadow plciowych przez doroslych, zdrowych mezczyzn,doprowadzajac ich do bezplodnosci sluzy czlowieczenstwu ? Czy sluzy czlowieczenstwu ideologia zabraniajaca zakladania rodzin calkiej sporej grupie doroslych,zdrowych mezczyzn.<br />Przeciez wedlug Kosciola rodzina jest podstawa naszej cywilizacji a zarazem nie pozwala zakladac rodziny calkiem sporej grupie zdrowych, doroslych mezczyzn ograniczajac ich rozwoj osobowosciowy, emocjonalny, spoleczny czyniac z nich osoby niezdolne do zawarcia trwalego zwiazku malzenskiego. Czyni z nich ludzi nieszczesliwych, raniacych siebie i innych (np. dzieci poddane ich opiece). <br />I wlasnie ci, spolecznie \&quot;kalecy\&quot; ludzie, nie majacy zadnego doswiadczenia w zyciu rodzinnym narzucaja nam jak mamy zyc. <br /><br /><br />
2015-06-09 06:11:24
acid: Ciemnogród matołki wyrazy współczucia
2015-06-09 07:31:56
zawiedziony: zgadzam się z Tobą cd minerwa<br /><br />
2015-06-09 07:46:02
Teresa Papkala: cd minerwa<br />Skoro celibat jest takim problemem w Kościele Katolickim, o czym piszesz, proszę o równie dogłębną analizę celibatu mnichów Buddyjskich. Dalej czekam na odpowiedź na moje pytanie.
2015-06-09 10:44:26
cd minerwa: Pani Tereso, omawiamy tutaj konkretna wypowiedz przedstawiciela katolickiego - kard. Dziwisza na temat gender i konwencji europejskiej a nie wypowiedzi buddyjskiego Dalajlamy. Choc musze przyznac, ze buddyzm jako religia czy system filozoficzno-etyczny jest bardzo interesujacy. Ponadto buddyzm nie opiera sie na wierze ale na doswiadczeniu, ze zycie po prostu jest.<br /> Zycie plciowe (celibat) mnichow buddyjskich nie interesuje mnie tak dlugo, jak dlugo nie beda mi mowic jak ja mam zyc. <br /><br />Odnosnie pani pytania - jezeli chlopczyk bedzie mial okres tzn., ze jest dzieckiem z narzadami zenskimi (wyksztalcona macica). A jak to prawnie wyglada - nie wiem. <br />Troche teorii, bo temat o plynnej plci czyli o genetycznych nieprawidlowosciach w rozwoju plodu gdy z jakiegos powodu z chromosomu Y wypadnie jego meski gen tzw. SRY i mimo, ze pozostana tam inne geny , embrion rozwinie sie w dziewczynke. To przydarzyło siie na przyklad polskiej biegaczce z okresu międzywojennego S. Walasiewiczownie. Jej problemy z plcia odkryto dopiero po jej smierci w 1980 roku. Okazalo sie, ze posiadala zenskie i meskie narzady plciowe - i jedne, i drugie nie byly w pelni rozwiniete.<br /><br />\&quot; Podobne problemy pojawiają się, gdy wskutek genetycznego błędu plemnik zapładniający jajo w ogóle nie będzie miał chromosomu płci (zdarza się to raz na 10 tysięcy zapłodnień). Wtedy też powstanie dziewczynka ? oznaczana przez genetyków jako X0. U takiej osoby wykształcą się co prawda zewnętrzne narządy kobiece, będzie jednak bezpłodna.<br />Skoro jednak możliwe są takie sytuacje, to czy może się zdarzyć, że ktoś posiadający dwa chromosomy XX (zatem chromosomalnie będący kobietą) będzie wyglądał jak facet. <br />Gdy jakimś dziwnym trafem na jeden z iksów zawędruje ów słynny ?męski? gen SRY. W odpowiednim momencie życia płodowego sprawi on, że powstaną jądra, które zaczną wytwarzać testosteron, który... Wiadomo, co dalej. Dlatego by móc jakoś opisać tę sytuację, naukowcy ukuli termin ?płeć chromosomalna?. Może być ona różna od płci gonadalnej (czyli związanej z narządami płciowymi) czy płci psychologicznej ( to jest tej, do której wewnętrznie się poczuwamy ). <br />Zdarzają się osoby, u których z genami wszystko jest w porządku, ale na skutek innych zaburzeń (na przykład hormonalnych czy enzymatycznych) występują u nich cechy obu płci. To zaburzenie rozwoju nazywa się hermafrodytyzmem (czasem też obojnactwem czy interseksualizmem). Zwykle w takich sytuacjach lekarze i rodzice podejmują arbitralnie decyzję o nadaniu dziecku jakiejś konkretnej płci i robią to operacyjnie oraz przez odpowiednie wychowanie. Nie jestem lekarzem i nie moge sie na ten temat wypowiadac ? dlatego ten cytat.<br />Ciekawostka jest to, ze istnieja na swiecie rejony, w ktorych przypadkow hermafrodytyzmu jest wiecej niz gdzie indziej. Jest to na przyklad Dominikana i Nowa Gwinea. Tutaj osoby takie zaliczane sa do tak zwanej trzeciej plci.<br />Mam nadzieje, ze jest pani choc troche usatysfakcjonowana moja odpowiedzia. <br />Pozdrawiam i czekam na pani odpowiedz. <br />
2015-06-09 12:06:52
janusz36: a moze troche faktów<br />ss: Ojcowie Kościoła o kobietach:<br />Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wigotnych wiatrów.<br />św. Tomasz z Akwinu (1225-1274) ojciec kościoła katolickiego<br /><br />Kobiety przeznaczone są głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.<br />św. Jan Chryzostom (349-409) biskup Konstantynopola<br /><br />Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie.<br />św. Augustyn (354-430) filozof i teolog<br /><br />Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych. św. Tomasz z Akwinu<br /><br />Kobieta powinna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.<br />św. Ambroży (340-397) ojciec i doktor Kościoła<br /><br />Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj: To diabeł! Ona jest swoistym piekłem.<br />Kapokrates, założyciel klasztoru<br /><br />Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci, temperaturą ciała świadaczącą świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... św. Tomasz z Akwinu<br /><br />Kobiecie przystoi jedynie szata załobna, skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej.<br />Tertulian (ok. 160-220) ojciec kościoła<br /><br />W miejscu w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta.<br />synod paryski (846)<br /><br />Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła.<br />synod w Coyaca (1050)<br /><br />Księża którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym podniety, muszą zostać ukarani.<br />Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice.<br />synod w Toledo<br /><br />U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywołać wstyd.<br />Clemens Alexandrinus (215)<br />Kobietom nie wolno we własnym imieniu pisać ani otrzymywać listów.<br />synod w Ewirze (IV w.)<br /><br />Cała płeć żeńska jest słaba i lekkomyślna. Uświęcona zostaje jedynie przez macierzyństwo.<br />św. Jan Chryzostom (349-407)<br /><br />Kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje.<br />A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.<br />św. Paweł, Biblia Tys., 1 list do Koryntian<br /><br />Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości.<br />Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa.<br />I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci<br />1 Tymoteusz - Biblia Tys.(BT)<br /><br />Musimy stwierdzić, że mąż ma panować nad swoją żoną, tak jak dusza panuje nad ciałem.<br />św. Augustyn<br /><br />Grzegorz I (papież) głosił że seks jest \&quot;ogrodem grzechu\&quot;. Po każdym stosunku małżeńskim, który \&quot;zakłóca słuszny porządek boski\&quot; NAKAZUJE odmówić jako modlitwę pokutną \&quot;odpuść nam nasze winy\&quot;<br /><br />Zginęła bo ośmieliła się nauczać mężczyzn.<br />św. Cyryl - po linczu przez podburzony przez niego tłum wiernych na Hypatii<br /><br />Ich (kobiet) powab składa się z flegmy i krwi, z wilgoci i żółci. Gdyby ktokolwiek zastanowił się, co ukrywa się w dziurkach od nosa, w gardle i w brzuchu, doszedłby do wniosku, że są tam tylko nieczystości. A jeżeli nie możemy nawet czubkiem palca dotknąć flegmy czy kału, jak przeto możemy pragnąć obejmować worek łajna.<br />św. Odoopat Clumy
2015-06-09 14:55:52
as355: Do ,,janusz36 ,, Napracowałeś się jak widać ,jesteś nawiedzony,czy jeszcze nie miałeś stosunku z kobietą ,a może coś innego .??? Bo ja nie wyobrażam sobie życia bez kobiet ,nie tylko w intymnych uniesieniach ,ale na co dzień, kobieta jest podporą naszego istnienia ,to one dały nam życie i taki jest porządek na tym świecie ,.A wypisywanie wypowiedzi homo nie pewnych niczego nie zmieni ,raczej może cię ośmieszyć .Świat na pi,,e stoi a członkiem się podpiera ( bezpartyjnym ) .
2015-06-09 14:58:32
as355: No i co się Dziwisz ,tak już jest .
2015-06-09 22:49:12
janusz36: as355 czytaj ze zrozumieniem,to sa przykłady jak kościół traktował kobietyi
2015-06-11 15:11:08
as355: Dodaj coś od siebie ,jak ty obchodzisz się z kobietami i co one dla ciebie znaczą . Własnymi słowami ze zrozumieniem .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: