Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Swastyka na polskiej fladze nie przeszkadza czeskiej prokuraturze

Zaolziaków zbulwersowała sprawa umieszczenia na początku lutego br. na jednej z czeskich stron internetowych artykułu znieważającego Polaków. Ilustracją do tekstu była polska flaga z wkomponowaną weń swastyką. Według prokuratury województwa morawsko-śląskiego w Ostrawie, która wypowiedziała się pod koniec maja w sprawie zażalenia złożonego przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej nie doszło do znieważenia narodu ani do prób podżegania do nienawiści etnicznej czy rasowej.

Poproszony o komentarz prezes Kongresu Józef Szymeczek nie był specjalnie zaskoczony decyzją prokuratury. — Muszę powiedzieć, że nas to nie zdziwiło, bo mamy już takie doświadczenia z przeszłości. Takich wystąpień było więcej, jednak żadne dotychczas nie skończyło się w sądzie. Ale trzeba powiedzieć, że to szkoda, bo tego rodzaju sprawy trzeba likwidować w zarodku żeby nie rozpłonęły, ponieważ mogą mieć potem jeszcze gorsze skutki.

— Zwróciłbym uwagę jednak na incydentalny charakter sprawy —
powiedział Jarosław jot-Drużycki, autor publikacji „Hospicjum Zaolzie”. — Po pierwsze zawsze w środowisku wielokulturowym pojawiają się jednostki, którym zależy na rozognieniu sytuacji, po wtóre wpis pojawił się na dość niszowej stronce, która nie ma zbyt wielkiego oddziaływania. W polskim internecie bez trudu moglibyśmy znaleźć podobne szowinistyczne wpisy. Zdaniem Drużyckiego nie wolno zapominać, że sytuacja Polaków na Zaolziu jest bardzo dobra, w odróżnieniu chociażby od tego jak traktowani są nasi rodacy na Wileńszczyźnie przez litewskie władze. — W wielu miejscowościach Zaolzia, a Gródek byłby najlepszym tego przykładem, współpraca między mniejszością polską a zdominowanym przez Czechów samorządem gminnym układa się wręcz modelowo.

W antypolskiej publikacji występujący pod kryptonimem -sla- autor stwierdza m.in., że „Polska to naród i kraj, który nie ma nawet ‘polskiego’ hymnu, ponieważ muzyka hymnu jest czeska. Chodzi o pieśń ‘Hej Słowianie”. Są tak żałośni, a przy tym agresywni i przeczuleni na swym punkcie.” Tekst kończy się sformułowaniem, że „cały Śląsk i Cieszyńskie były zawsze krajami Korony Czeskiej. Do dzisiaj część Cieszyńskiego jest ukradziona przez Polaków, tak jak i Śląsk”.

(ÿ)

Patrz też: "Głos Ludu", Podżeganie do nienawiści? To tylko swastyka...

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-08 19:37:01
jerzyk: Eh pepiczki.Nie podskakujecie bo was znowu kolejarze i stare baby z kopaczkami pogonią jak po I wojne św.
2015-06-08 19:39:34
jerzyk: Druga sprawa to bezczelność że przedstawiciel narodu który poddał sie bez walki hitlerowi wpisuje swastyke we flage państwa które walczyło z niemcami od początku do końca wojny
2015-06-08 20:42:58
knedel123: To raczej oni nam podprowadzili flagę i doczepili do niej niebieskie majtki
2015-06-08 23:23:45
dyżurny: I tu wlasnie widać jak czesi mają nas w tylcu, a my nie wiadomo czemu takie sentymenty mamy do nich. Kolejna sprawa taka że nam bardziej zależy na polskości tzw zaolziakow niż im samym. No może poza paroma leśnymi dziadkami z PZKO
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: