Liczą na Bank Światowy

Podczas wrześniowej powodzi, z powodu wezbrania Olzy, zarządzono ewakuację Czeskiego Cieszyna. Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury zapowiedział, że w styczniu ma odbyć się spotkanie ze stroną czeską. - Z ministrem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną. Chcemy wspólnie sięgnąć po środki europejskie i z Banku Światowego, by zabezpieczyć rzekę Olzę i Białą Głuchołaską – powiedział. Drugim miastem, któremu zagraża woda z Czech, są Głuchołazy.
Według resortu infrastruktury skala potrzeb inwestycyjnych, aby spełnić oczekiwania przeciwpowodziowe, jest ogromna. - Dysponując ograniczonym budżetem powinniśmy wypracować rozwiązania uwzględniające optymalne efekty, służące w jak najpełniejszym wymiarze mieszkańcom. Dziś, na przykładzie zbiornika Racibórz Dolny, który doskonale sprawdził się w czasie tegorocznej powodzi, widzimy, że inwestycje infrastrukturalne są nieodzowne – podkreślił Przemysław Koperski.
We wrześniu br. Olza w Cieszynie osiągnęła rekordowy poziom 494 cm. Była o 34 cm wyższa, niż w 1970 r. Wody Olzy zalały w tym roku m.in. domy na ulicach: Nad Olzą, Mała Łąka, Kopernika, Łąkowa.
Woda wdarła się również na miejskie targowisko na Alei Łyska. Niektórzy handlowcy stracili towar wart nawet 40 tys. złotych.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
