Kanalizacyjne inwestycje
6.08.2013 7:30
Dębowiec rozbudował swoją oczyszczalnię ścieków. Dzięki temu może ona przyjmować dwukrotnie więcej nieczystości. Powiększyła się też sieć kanalizacji w gminie.
Minione pól roku w Dębowcu to inwestycje w infrastrukturę kanalizacyjną. Dzięki wykonanym pracom na oczyszczalni ścieków w Dębowcu zostały zainstalowane dwa dodatkowe reaktory SBR (na zdjęciu) o pojemności 65m3. Rozbudowa oczyszczalni była konieczna – tłumaczy wójt Dębowca Tomasz Branny. W ubiegłym roku, po przyłączeniu do kanalizacji ulic Cieszyńskiej, Rzecznej i Dębowej zwiększyła się ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni.
Nowa inwestycja w oczyszczalni spowodowała, że jej wydajność zwiększyła się dwukrotnie. Modernizacja była możliwa dzięki wsparciu w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na inwestycję wydano ponad 1,2 miliona zł, ponad połowę tej kwoty udało się pozyskać z dofinansowania. W ramach tego projektu, gminie udało się zakupić także ciągnik rolniczy z przyczepą i wozem asenizacyjnym.
Prazy okazji prac, w obu oczyszczalniach zainstalowano monitoring wizyjny i cyfrowy. W tej chwili mamy pełen obraz pracy urządzeń. W chwili pojawienia się awarii jesteśmy od razu informowani i tym fakcie – dodaje Branny.
Równolegle z pracami w Dębowcu, trwały one w oczyszczalni w Ogrodzonej. Zainstalowane tutaj zostało urządzenie do odwadniania i workowania osadu. Do tej pory osad, musiał być dwukrotnie w ciągu doby zbierany i wywożony do oczyszczalni w Skoczowie. To generowało ogromne koszty, nowe urządzenie spowoduje, że suche nieczystości, raz w roku, będzie można wywozić na wysypisko śmieci. Urządzenie spłaci się nam w dwa i pół roku – mówi Branny.
Wójt Dębowca nie kryje, że inwestycje kanalizacyjne to ogromne koszty. Górzysty teren to wiele prac ziemnych i przepompownie. Ale jak dodaje Branny, w planach jest budowa przyłącza z ulicy Osiedlowej z oczyszczalnią w Ogrodzonej, oraz rozbudowa sieci przy ul. Spółdzielczej. Wójt ma nadzieję, że kolejne prace uda się rozpocząć dzięki projektom współfinansowanym przez Unię Europejską w latach 2014 – 2020.
Jan Bacza
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: