Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach inwestuje w oświatę

Po oddanym w czerwcu przedszkolu w Hażlachu, gmina inwestuje w kolejne placówki szkolne i przedszkolne. Tym razem w Pogwizdowie i Zamarskach. Choć w tym ostatnim sołectwie, inwestycja w szkole przeciąga się już kolejny rok.
W czerwcu pisaliśmy o nowym przedszkolu, które powstało w Hażlachu. To zaadaptowany budynek byłej przychodni zdrowia. Niebawem, ze starego budynku przedszkola, przeniosą się do niego dzieci. Zobacz: Hażlach ma nowe przedszkole.
 
Równolegle rozpoczęto rozbudowę przedszkola w Pogwizdowie. To pierwszy etap, niwelacja terenu i fundamenty. Kolejny etap rozpoczniemy w przyszłym roku – mówi wójt Hażlacha Karol Folwarczny. Wójt nie ukrywa, że liczy bardzo na projekty unijne, które pozwolą w miarę szybko zakończyć inwestycje. Stąd też rozdział budowy na dwie fazy.
 
Inwestycja w Pogwizdowie to kompletnie nowy budynek. Będzie on jednak miał połączenie ze starym przedszkolem. Mam nadzieje, że po oddaniu tej części przedszkola do użytku, rozwiąże to problem z brakiem miejsc w placówce. Obecnie jakoś rozwiązaliśmy go, ale musieliśmy tworzyć oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych czy nawet w gimnazjum. Ta inwestycja spowoduje, że nie będzie potrzeby upychania się w szkołach - komentuje wójt.
 
Tymczasem w Zamarskach, kilka lat temu rozbudowano poddasze miejscowej szkoły. Jak przyznaje wójt, inwestycja trwa długo, ale niestety związane to jest z brakiem funduszy. O sprawie pisaliśmy już dwa lata temu, zobacz materiał filmowy Szkoła będzie jak marzenie.
 
Część surowa budynku wraz z łącznikiem i nowym dachem była już wykonana, teraz rozpoczynamy etap drugi, po którym te pomieszczenia będą już mogły zostać oddane do użytku – tłumaczy wójt Folwarczny. Jak dodaje, jest przekonany, że od września 2014 dzieci będą mogły się w nowych salach już uczyć. Inwestycja w zamarskiej szkole pozwoli też na przeniesienie przedszkola. Dzieci w tej chwili bawią się w suterynie szkoły. Po jej rozbudowie, dzieciaki trafią piętro wyżej, do jasnych sal lekcyjnych.
 
 
 
Rozbudowa szkoły była finansowania ze środków gminy, na kolejny etap – termomodernizację i remont elewacji, gmina planuje pozyskać środki z funduszy zewnętrznych. O ile prace w szkole w Zamarskach mają być ukończone w przyszłym roku, to jeśli chodzi o przedszkole w Pogwizdowie, wójt nie chce deklarować terminów. To wszystko zależy od źródeł zewnętrznych, są duże szanse i mam nadzieje, że te roboty będą w przyszłym roku postępowały – kwituje wójt.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: