Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Już niedługo wybory

Jeśli mówimy "wybory 2019" to myślimy przeważnie o tych do Sejmu i Senatu. Warto jednak zauważyć, że lokale wyborcze będziemy mogli odwiedzić znacznie wcześniej, aniżeli na jesień.

Już 26 maja br. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Są one dużo mniej znane od wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż dotychczas odbywały się jedynie trzy razy w historii naszego kraju (Polska wstąpiła do Unii w 2004 roku).

Parlament UE - co warto wiedzieć

Parlament Europejski to organ ustawodawczy Unii Europejskiej. W dużym skrócie: razem z Radą Unii Europejskiej uchwala przepisy prawa unijnego, decyduje o umowach międzynarodowych, a także o rozszerzeniu UE o nowe kraje. Ponadto, pełni funkcje nadzorcze (nad pozostałymi instytucjami), a także decyduje o budżecie czy Wieloletnich Ramach Finansowych. Jest jedynym organem unijnym, którego przedstawiciele są wybierani w wyborach powszechnych.

W najbliższej, 5-letniej kadencji europarlamentu, Polskę reprezentować będzie 52 europosłów (o jeden więcej niż dotychczas). Przydział mandatów w stosunku do państw oparty jest na danych demograficznych, a ściślej mówiąc - na tak zwanej zasadzie degresywnej proporcjonalności. Co ona dokładnie oznacza?

Państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności. Oznacza to, że podział miejsc w Parlamencie Europejskim musi odzwierciedlać zmiany demograficzne w państwach członkowskich UE (źródło: nto.pl).

W związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych, na sali plenarnej parlamentu zasiądzie 705 eurodeputowanych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W ostatnich wyborach (które odbywały się w 2014 roku), Polska podzielona została na 13 okręgów wyborczych. Śląsk Cieszyński wszedł w skład okręgu nr 11, który obejmował całe województwo śląskie. Podobnie będą wyglądały najbliższe wybory.

Co ciekawe, główną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg (gdzie odbywają się główne sesje plenarne), a nie Bruksela (chociaż często europosłowie spotykają się tam na sesjach dodatkowych czy posiedzeniach komisji). Natomiast w Luksemburgu mieści się sekretariat organu ustawodawczego i biura administracyjne.

Europarlamentarzyści - czym się zajmują?

Pomimo faktu, iż wybieramy "lokalnych" polityków, to ich zadaniem nie jest reprezentowanie "lokalnej" społeczności. Europosłowie działają na rzecz wszystkich obywateli unijnych. Głosują często wedle własnego sumienia i poglądów, nie kierując się nakazami partii.

Posłami europejskimi związanymi z naszym regionem są Jan Olbrycht oraz Jerzy Buzek. Obaj są bardzo aktywni na arenie europejskiej.

Jan Olbrycht pełni funkcję europosła od 2004 roku. Zajmował się m.in. takimi zagadnieniami, jak dialog międzykulturowy i międzyreligijny, stosunkami między Parlamentem Europejskim a Bośnią, Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą i Kosowem, a w obecnej kadencji był członkiem delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowo-Wschodniej. Odpowiada także za powstanie Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tesinske Slesko.

Pełnił także ważne funkcje: skarbnika i wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, wiceprzewodniczacego Komisji Rozwoju Regionalnego, sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. Wieloletnich Ram Finansowych. Otrzymywał także nagrodę europosła roku, a ostatnio zaprosił do Brukseli naszych samorządowców.

Osoba Jerzego Buzka (polityka urodzonego w Śmiłowicach niedaleko Frydka-Mistka) kojarzona jest przede wszystkim z funkcją byłego premiera oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym był w latach 2009-2012 (kadencja trwa 2,5 roku). Obecnie jest przewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii (jednej z 20 komisji parlamentu).

Przewodzi także tzw. Konferencji Przewodniczących Komisji. Ponadto, jak pisze o sobie w życiorysie- jestem też członkiem podkomisji bezpieczeństwa i obrony oraz delegacji do spraw stosunków ze zgromadzeniem parlamentarnym NATO oraz zastępcą w komisji spraw zagranicznych, delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Mołdawia jak i delegacji do zgromadzenia parlamentarnego Euronest.

Pod tym linkiem dostępne jest narzędzie, dzięki któremu możemy w łatwy sposób znaleźć "swojego" europosła oraz sprawdzić, jakimi sprawami się w ostatnim czasie zajmował. Wystarczy tylko kliknąć na mapę kraju (np. Polski), następnie "pokaż listę" oraz wybrać interesującego nas polityka.

Tym razem głosuję

W 2018 roku ruszyła kampania promująca eurowybory, która zatytułowana została "Tym razem głosuję". Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej akcji.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-16 19:13:15
bronek91: ☭☭☭EURO-wybory☭☭☭ Czy cokolwiek zmienią? Chyba partycypację w dostępie do koryta. W UE nie liczy się wola Europejczyków tylko słuszność rzekomo europejskich, w przeważającej mierze amoralnych spekulanckich elyt. Jeżeli Europa nie powróci do swych korzeni, już TERAZ!, nic na to nie wskazuje. Grożą nam kolejne zalewy ludzi spoza kontynentu, o silnej kulturowej tożsamości. Oni tu nie przyjdą za rzekomą demokracją, w ucieczce od totalitaryzmu itd. jak się to przedstawia, tylko za jeszcze dostępnymi zasobami, zwłaszcza czystą wodą, której również mamy coraz mniej. Przypominam, iż Polska ma rezerwy wody pitnej na poziomie Mali… Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jak dysponować zasobami tego kraju. Europejska kapitałokracja i spekulacja sama podcina sobie gałąź, na której siedzi.
2019-02-16 19:36:12
bronek91: Co ciekawe, do tej pory w EURO-wyborach największą aktywnością wykazuje się najbardziej ŚWIADOMY elektorat Większych Miast, obecnych LEMINgradów. Nie ten najbardziej na UE korzystający w formie różnych wsparć bezpośrednich i co ciekawe stanowiący nośnik tradycyjnej EUROPEJSKIEJ KULTURY. Co to oznacza? Znów EUROposły będą bardziej MULTI- kulti i KOSMO- polityczni niż EUROPEJSCY. Tylko pomyśleć, jak ten kontynent będzie wyglądał za 10/ 20 lat? Ile milionów tu imigruje? Dla wszystkich zasobów nie starczy, jak będą wyglądały zasady podziału? Wystarczy, iż globalnie średnia temperatura podniesie się o kolejny jeden stopień. Może prawdziwych palm nad Wisłą jeszcze nie będzie, ale klientela spod tych prawdziwych palm już tak. Wówczas kto na kogo będzie pracował? Proponuję już kopać katakumby i organizować sieć struktury podziemnej. Polska ma w tym doświadczenie, tym razem nasze patenty będziemy propagować na skalę kontynentu.
2019-02-16 19:53:08
bronek91: A na EURO-posłów proponuję delegować powiatowe maskotki itp. Z pewnością w Eurosodomii poczują się bardziej nowocześni i spełnieni a Europa przecież oczekuje w pierwszej kolejności kolejnego seksualnego wyzwolenia… Zwłaszcza Kobiet!!! Jestem tylko ciekaw, czy taką antykulturową Mądrość Etapu przełkną bardziej rozsądni ludzie ze społeczeństw opartych na podstawie struktury rodowo- klanowo- plemiennej przed etapami społeczności niewolniczej, feudalnej, kapitalistycznej i zwłaszcza etapem kapitalizmu finansowego opartego na usługach… Zdaniem Marksa to nie jest możliwe, jak widać NEOmarksistowscy rewizjoniści twierdzą inaczej. Ciekawe, po której stronie ulokowałby swe racje darwinizm społeczny i zasady rentowności.
2019-02-17 09:07:20
krzysztof.mm: już niedługo - pierwsze tęgie baty wyborcze dla bolszewików
2019-02-17 09:53:59
bronek91: W UE i tak rządzą trockiści różnych maści i proweniencji… Wybór między Scyllą a Charybdą…
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: