Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileusz wyśpiewany

W Skoczowie nie wyobrażają sobie roku liturgicznego, bez ubogacenia go przez śpiew chórzystów z Laudate Dominum. Ci właśnie świętują 30-lecie reaktywowania chóru.

W Skoczowie chór istniał od XVIII. Potwierdzeniem tego są znalezione partytury utworów na chór i orkiestrę datowane na ten właśnie okres. Najstarszy nosi tytuł „Mottetto Pastoritium in G” na czterogłosowy chór mieszany z orkiestrą. Od tego czasu nieprzerwanie przy skoczowskiej parafii działał chór. Wzmianki o tej działalności znajdują się w dokumentach parafialnych, czy lokalnej prasie ukazującej się w tamtym okresie. Chór przetrwał niełatwe czasy wojny, zmiany kolejnych organistów, dyrygentów, zmiany w składzie. Koncertował, był nawet gościem w Polskim Radiu Katowice. Ze względu na wyraźnie zmniejszająca się liczbę członków w latach siedemdziesiątych przerwano działalność chóru.

W 1984 roku w styczniu wznowiono działalność chóru. Funkcję dyrygenta przyjął wtedy Antoni Poćwierz, który już wcześniej kierował chórem. Pod koniec 1986 roku chór liczył już 45 osób. W 1989 roku dyrygent nagle umiera, a jego obowiązki przejął organista Leopold Kobiela w 2002 roku obowiązki ojca przejęła córka Barbara Gruba, która dyryguje chórem do dziś.

W jubileuszowym trzydziestym roku wznowienia działalności chóru liczy on 37 chórzystów, opiekunem duchownym  jest ks. Stanisław Lipowski. Chór nie tylko ubogaca parafialne uroczystości koncertuje również wyjazdowo, nawet za granicą. Chórzyści w 2005 roku odebrali nawet nagrodę – Złotą Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Chór współpracuje również z Chórem „Gloria” z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Skoczowie. Również ten chór uczcił 30. rocznicę reaktywacji Laudate Dominum i gościnnie wystąpił na jubileuszowym koncercie. – „Gdzie słyszysz śpiew tam idź, tam dobre serca mają, źli ludzie wierzaj mi , ci nigdy nie śpiewają” dziękuję za to, że w naszej parafii znalazły się osoby, które podjęły się kontynuowania bardzo długiej tradycji śpiewu i muzyki organowej w naszym kościele. Ta praca stanowi piękną kartę w historii naszej parafii – mówił ks. Prał. Alojzy Zuber, proboszcz Parafii śś Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

Życzenia z okazji jubileuszu złożyła również Janina Żagan, Burmistrz Skoczowa wraz ze swoim zastępcą Piotrem Ruckim. Kierując w stronę chórzystów bukiet kwiatów i życzeń podkreśliła jak ważną rolę pełnią w krzewieniu ekumenizmu w gminie Skoczów współpracując z Glorią.
Na jubileuszowym koncercie pojawił się też Czesław Gluza, poseł RP, który wręczył chórzystom list gratulacyjny i kwiaty.


DK

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: