Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileusz Banku Spółdzielczego już za tydzień

Już za kilka dni minie 140 lat od założenia pierwszej polskiej instytucji finansowej na Śląsku Cieszyńskim, a zarazem jednej z najstarszych instytucji bankowych w całej Polsce. Z tej okazji 26 października w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbędzie się uroczysty koncert galowy.

Przyjmował różne nazwy, zmieniał formy organizacyjne, ale od 140 lat nieprzerwalnie wspiera mieszkańców Cieszyna i sąsiednich gmin. Bank Spółdzielczy w Cieszynie czyli dawne Towarzystwo Zaliczkowe to instytucja, której losy na zawsze splotły się z historią Cieszyna. Jej ślady można napotkać chociażby spacerując po mieście, przykładowo ulicą Filasiewicza, czy odwiedzając Park Adama Sikory w Czeskim Cieszynie.

Pod koniec XIX wieku polscy rolnicy i rzemieślnicy byli finansowo zależni od banków należących do Niemców lub ich zwolenników – tylko tam mogli uzyskać kredyt, przyznawany jednak na bardzo wysoki procent. Założenie pierwszej polskiej instytucji finansowej na Śląsku Cieszyńskiej dało dostęp do tanich pożyczek. Towarzystwo Zaliczkowe w Cieszynie szybko stało się ekonomicznym zapleczem polskiego ruchu narodowego, wspierało finansowo różne towarzystwa gospodarcze i oświatowe, prywatne przedsiębiorstwa oraz spółki, między innymi rolnicze.

Sukces Towarzystwa Zaliczkowego w Cieszynie miał wielu ojców. Pierwszy statut, uchwalony na zebraniu konstytucyjnym 28 października 1873 roku podpiało 122 członków założycieli, a wśród nich osoby należące do wszystkich warstw polskiej społeczności, bez względu na majętność, wyznanie czy pochodzenie. Najdłużej związanym z instytucją działaczem był Hilary Filasiewicz. Nie bez powodu jedna z ulic w Cieszynie otrzymała nazwę właśnie po nim. Jako dyrektor instytucji w latach 1875 - 1922 doprowadził Towarzystwo Oszczędnośc i Zaliczek (nazwa obowiązująca od 1874 roku) do rozkwitu. Z jego inicjatywy powstawały kolejne filie TOiZ na Śląsku Cieszyńskim, a dzięki wypracowanym zyskom Towarzystwo zaczęło wspierać polską oświatę i kulturę.
Drugim działaczem, który odegrał wyjątkową rolę w historii pierwszej polskiej instytucji finansowej na Śląsku Cieszyńskim był Adam Sikora, księgowy TOiZ, a zarazem jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół” w Cieszynie. Na początku XXw., korzystając z własnych oszczędności, Adam Sikora zakupił nadrzeczne nieużytki z przeznaczeniem na ogródek jordanowski i miejsce zabaw dla tutejszych Polaków. We wrześniu 1914r. urządzony społecznym wysiłkiem park posłużył jako miejsce zakwaterowania i ćwiczeń cieszyńskiego batalionu Legionów Polskich, a w 1918 r. ujeżdżali tu swe konie polscy ułani. Położony nad Olzą Park Adama Sikory istnieje do dzisiaj w Czeskim Cieszynie przy ul. Kastanovej.

Bank Spółdzielczy w Cieszynie, czyli najstarsza polska instytucja finansowa na Śląsku Cieszyńskim w tym roku obchodzi swoje 140-lecie. Z tej okazji, dla zaproszonych gości, organizowany jest uroczysty Koncert Galowy, który odbędzie się 26 października 2013 roku o godz. 15:30 w Teatrze im. A. Mickiewicza przy Pl. Teatralnym 1. 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: