Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jesień z muzyką w Cieszynie

Cieszyńska jesień pełna jest muzycznych doznań od niemal ćwierćwiecza. Po raz 24. w połowie października rusza Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Muzyka z różnych epok i na rozmaitych instrumentach rozbrzmiewać będzie we wnętrzach zabytkowych kościołów.

Dekada ma na celu nie tylko rozpowszechnianie i popularyzację muzyki organowej, chóralnej i kameralnej, ale również promowanie młodych twórców. Impreza o charakterze międzynarodowym ma swoich wiernych słuchaczy, których grono co roku się powiększa.

W tym roku nie zabraknie najlepszych artystów , wirtuozów i utworów najlepszych kompozytorów - pojawią się m.in. kompozycje

Pierwszego dnia, 16.10.2013 o godz. 18.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie rozpoczną młodzi - MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA wykona utwory Ferdinanda Davida i Józefa Haydna, 17.10.2013 o  18.00  w Czeskim Cieszynie (Ewangelicki kościół „Na Rozvoju”) KWARTET SAKSOFONOWY z towarzyszeniem ALEŠA BÁRTA (organy). W piątek, 18 października coś dla miłośników gitary - będzie można posłuchać znakomitego gitarzysty, LUBOMÍRA BRABECA, kóry wykona m.in. utwory Carcassiego, Sora czy Tarregi.

Utwory Bacha, Brucknera, Surzyńskiego, Rachmaninowa, Moniuszki, czy Nowowiejskiego zabrzmią tego samego dnia z kolei w Ewangelickim kościele "Na Nivach" w Czeskim Cieszynie. Wykona je Chór Mieszany "CANTICUM NOVUM" pod dyrekcją LESZKA KALINY z Anną Tomanek na organach.

20 października (niedziela) o godz. 18.00 w Ewangelickim kościele "Na Rozvoju" w Czeskim Cieszynie utowory m.in. Paganiniego, Rossiniego czy Masseneta  na skrzypcach zagra JAROSLAV SVĚCENÝ, na flecie ŽOFIE VOKÁLKOVÁ, a na flecie ZBYŇKA ŠOLCOVÁ.

Kolejny dzień przyniesie koncert o nazwie HUDBA KRÁLOVEN, w którym wystąpi MUSICA DOLCE VITA w składzie: DANIELA DEMUTHOVÁ – mezzosopran, MARIO MESANY – flet i ZBYŇKA ŠOLCOVÁ – harfa.

BAROKOWO, KAMERALNIE… zrobi się zaś 22.10.2013 godz. 18.30 w Kościele SS. Boromeuszek w Cieszynie, gdzie wystąpi ADAM PILCH na organach oraz LIDIA BARCZUK na flecie.

W środę, 23 października godz. 19.30 – warto odwiedzić Kościół OO. Bonifratrów w Cieszynie, wystąpi tam KWINTET INSTRUMENTÓW DĘTYCH FILA-LALA

A w czwartek, 24.10.2013 o godz. 19.15 – do Kościoła Św. Elżbiety w Cieszynie, gdzie zaśpiewa  CHÓR KAMERALNY „A PIACERE” INSTYTUTU MUZYKI W CIESZYNIE UŚ w Katowicach pod dyrekcją DANUTY ZOŃ – CIUK, JÓZEF BRODA, POLSKI CHÓR MIESZANY „COLLEGIUM CANTICORUM” pod dyrekcją ANNY SZAWIŃSKIEJ, CHÓR MIESZANY „HARFA” pod dyrekcją TOMASZA PIWKO, a na organach zagra PAWEŁ SELIGMAN. Tego samego dnia zapraszamy też do Cieszyńskiego  Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” na spotkanie z kompozytorem i teoretykiem muzyki RYSZARDEM GABRYSIEM "TAM, GDZIE RODZĄ SIĘ MELODIE".

Na zakończenie Dekady, 25 października o godz. 19.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Czeksim Cieszynie odbędzie się  KONCERT FINAŁOWY podczas którego na klawesynie wystąpi ELLENA PLISKOVÁ wraz z ORKIESTRĄ KAMERALNĄ IM. JANACZKA pod dyrekcją JAKUBA ČERNOHORSKÝEGO.

Zobacz szczegółowy program TUTAJ

Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy.

(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: