Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jerzy Ziętek do usunięcia

1 kwietnia Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę dekomunizacyjną. Przewiduje ona, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Co zatem będzie m.in. z pomnikiem Ziętka w Ustroniu?

W ustawie określono także, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1945”. Autorzy projektu szacują, że w Polsce może być około 1200 – 1400 miejsc, które w jakiś sposób upamiętniają totalitarny system władzy w naszym kraju. Samorządy mają rok czasu na zmianę nazw i usunięcie z przestrzeni publicznej symboli reprezentujących komunizm. Decyzję o nieważności takich uchwał, w konkretnych przypadkach, może podjąć wojewoda, po zasięgnięciu opinii w Instytucie Pamięci Narodowej lub Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Rozstrzygnięcia najwyższych władz w państwie dotykają bezpośrednio miejscowości naszego powiatu – Ustronia. W beskidzkim uzdrowisku znajduje się bowiem pomnik Jerzego Ziętka, a także Szpital Reumatologiczny, który nosi jego imię.

Życiorys Jerzego Ziętka jest zawiły, jak zresztą losy całego Śląska. Urodził się w 1901 r. Gliwicach. W czasie powstań śląskich był aktywnym działaczem propolskim. Jego udział w walkach powstańczych nie jest w żaden sposób udokumentowany (w III powstaniu miał być tylko łącznikiem). Następnie z obozu Wojciecha Korfantego przeszedł do sanacji, której poglądy sytuowały się na przeciwległym biegunie w stosunku do korfantczyków. W administracji II RP był m.in. naczelnikiem Radzionkowa. W czasie II Wojny Światowej dostał się do obozu pracy w ZSRR. Do Polski wrócił z Armią Czerwoną. To jeden z najbardziej tajemniczych epizodów w jego życiu. Zapewne nie mógł być w czasie zawieruchy wojennej zwykłym żołnierzem, skoro szybko otrzymywał kolejne stopnie wojskowe oraz stał się zdeklarowanym komunistą. W 1945 roku wstąpił do PPR, następnie do PZPR i w ramach systemu komunistycznego doszedł do najwyższych stanowisk w województwie i państwie. W szczytowym okresie kariery urzędniczej był wojewodą śląskim oraz zastępcą Przewodniczącego Rady Państwa. Zmarł w Zabrzu w 1985 roku.

Jerzy Ziętek jest osobą na wskroś kontrowersyjną. To chyba jedyny dygnitarz okresu PRL-u, który do dziś ma swoje pomniki (ostatni postawiono w Katowicach w 2005 roku). Z jednej strony oceniany jest jako aparatczyk totalitarnego systemu, natomiast inni nazywają go „dobrym gospodarzem”, który jako ostatni z wojewodów miał spójną wizję dla całego Śląska. To bowiem m.in. dzięki jego decyzjom i zaangażowaniu powstały symbole naszego województwa - katowicki Spodek, Stadion Śląski, chorzowski Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku czy wreszcie ustrońskie Zawodzie z charakterystycznymi piramidami.

- Jerzy Ziętek budował i cementował ustrój komunistyczny w Polsce. Należał do najwyższych władz w Państwie, która reprezentowała ustrój totalitarny. Nie ulega więc wątpliwości, że powinien znaleźć się na liście osób, które należy wymazać z naszego publicznego życia. Wypowiadam się tu jako historyk, ponieważ samej ustawy jeszcze nie czytałem. - powiedział dr Adam Dziuba, kierownik Referatu Naukowego IPN w Katowicach.

Odmienne zdania można usłyszeć w samym Ustroniu. Sytuacja tu jest o tyle ciekawa, że miasto funkcjonuje do dziś jako uzdrowiskowo–turystyczne, głównie dzięki Ziętkowi, którego decyzje spowodowały m.in. budowę dzielnic Jaszowiec oraz Zawodzie, czy znanego w całej Polsce szpitala reumatologicznego (nosi jego imię).

- Nie spłynęły do nas żadne instrukcje dotyczące likwidacji pomnika Jerzego Ziętka, który znajduje się na terenie należącym do Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń S.A. Jedno jest pewne – budowniczego i twórcy naszego sanatorium i piramid łatwo nie oddamy... tylko dlatego, że był komunistą... - podśmiewa się dyrektor marketingu PUU S.A. – Aleksandra Zawodzińska.

Całkowicie inne zdanie na ten temat ma wieloletni działacz Solidarności, mieszkaniec Ustronia, Lesław Werpachowski - Jestem zdecydowanym zwolennikiem systemu demokratycznego i nieprzejednanym wrogiem systemów zbrodni i przemocy. Oznacza to, że jestem też zdecydowaniu przeciwny honorowaniu i czczeniu aktywistów i "bohaterów" tych reżimów i za usunięciem z przestrzeni publicznej ich wizerunków. Jeśli nie znikają znaki i hołdownicze nawiązania do czasów totalitarnych porządków, to znaczy, że jako społeczeństwo znajdujemy się w chaosie moralnym nie potrafiąc odróżniać dobra od zła. Muszę jednak powiedzieć, że to się zaczyna powoli zmieniać, że istnieje coraz więcej ludzi i środowisk, które na białe mówią białe, a na czarne czarne i które nie chcą robić z Ustronia PRL-owskiego skansenu.

Na temat sytuacji w mieście wypowiedział się Burmiastrz Miasta Ustroń Ireneusz Szarzec - Po lekturze artykułów na temat ustawy dekomunizacyjnej wnoszę, że samorząd gminy jest odpowiedzialny za zmiany nazw, usunięcie pomników, które stworzono na mocy jego uchwał i decyzji. Tymczasem w Ustroniu popiersie Jerzego Ziętka znajduje się na terenie prywatnym, które należy do Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego, natomiast Szpital Reumatologiczny im. Ziętka jest pod władzami wojewódzkimi. Na dzień dzisiejszy uważam, że gmina nie może więc mieć, na zaistniałą kilkadziesiąt lat temu sytuację, żadnego wpływu. Dodam tylko, że w Ustroniu, na początku lat dziewięćdziesiątych, na podstawie odpowiednich uchwał miejskich, zlikwidowano nazwy szkół i ulic, w tym właśnie gen. Ziętka, które nawiązywały do minionego ustroju.

Choć ustawa nie wzbudza żadnych emocji w sprawie np. usunięcia pomników żołnierzy Armii Czerwonej czy zmian nazw ulic typu 22 lipca, to pomysł usunięcia z przestrzeni publicznej Ziętka, wywołuje opory wśród mieszkańców naszego województwa, którzy w różnych sondażach uważają go za jedną z najwybitniejszych postaci Śląska. Funkcjonują bowiem szkoły, którym patronuje, ronda i ulice, które posiadają jego nazwisko. Samorządy staną więc na Śląsku przed nie lada wyzwaniem wobec części społeczeństwa.

Jak to często bywa, prawda o Wojewodzie może jednak leżeć gdzieś pośrodku... a do sprawy na pewno wrócimy.


 

Mateusz Bielesz

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-21 17:37:09
erik: Co ty lesławie dobrego zrobiłeś w solidarności.Nie masz pojęcia o tamtych latach ,więc nie zabieraj głosu .Ty mu nawet do pięt nie sięgasz.Za jego czasów powstało wiele domów sanatoryjnych ,z których do dziś się zachowały.a ile wybudowano od czasu nastania solidarności ?
2016-05-21 17:56:02
cd minerwa: Pewnie, jak likwidowac to wszystko. Proponuje uniewaznic wszystkie matury, studia, doktoraty, habilitacje, profesury zdobyte w tamtych czasach. Toz to wtedy byly same komunisty, bo zyly, ksztacily sie, pracowaly w nieodpowiednim czasie i swoim wyksztalceniem, praca cementowali ustroj komunistyczny. A lekarzy pracujacych w sanatorium w Ustroniu jego imienia to chyba zamknac trzeba.No panowie z Sejmu, ktory pierwszy odda zdobyte w tamtych czasach tytuly naukowe.
2016-05-21 18:00:33
bronsky1964: zburzyć \'\'Spodek\'\',zaorać park,a Zawodzie oddać katabasom we władanie.
2016-05-21 19:06:59
bangla: erik solidarność to też socjalizm
2016-05-21 19:17:44
marian1951: Jak to zwykle u nas bywa,przeginanie pały z jednej strony w drugą.Taka już nasza tradycja.Nie liczą się dokonania,osiągnięcia,służba dla dobra ogółu,tylko barwy partyjne i jedyny słuszny światopogląd panujących ELYT. Rządów komunistycznych nie gloryfikuję,ale w każdym ustroju są ludzie i ludziska .Jerzy Ziętek należał do ludzi, jak i wielu jemu podobnych spolegliwych społeczników,którzy po sobie coś pożytecznego zostawili w przeciwieństwie do poniektórych gardłaczy.
2016-05-21 19:35:14
ciamajda: Panie Werpachowski. Nie mieszaj się Pan do spraw które Pana przerastają. Cóż takiego dokonała Pańska \"Solidarność\" poza tym że wszystko zburzyła? Nie wystarczy żyć samą ideologią. Pan Ziętek potrafił rozmawiać z ludźmi. Usiadł na ławce w parku, wypił piwo jak normalny człowiek. A Pan? Narobił Pan szumu w kuźni i uciekł. I ręce precz od p. Ziętka.
2016-05-21 19:45:50
Charles: Na katolickich oszołomów nie ma rady. Pomnik zlikwidować, a na jego miejsce postawić jedyny słuszny, czyli Wojtyły.
2016-05-21 21:34:56
adawski25: No wlasnie komuna pobudowala i ludzie pracy mieli sto razy za tyle a demokracja z kosciolem na czele wszyatko sprzedac bo przeciez nic sie nie oplaca a polacy u koreanca jak niewolniki tyraja za 1200zeta i huja maja do gadania.
2016-05-21 22:58:48
Przepierón: Zeby tylko na jego miejscu nie postawili drugigo jezusa ze Swiebodzina, bo sie zacznóm samoloty o niego rozbijać.
2016-05-21 23:01:28
adawski25: A to na sete ze jego miejscezajmie jakis ksiezulek albo inby lechu z jarkiem
2016-05-21 23:42:58
krystianciemała: kiedyś to były dobre czasy a teraz to co? od solidarności czasów sam syf, obłuda, złodziejstwo, bandytyzm i rozkradanie tego co ta KOMUNA zrobiła, co w ustroniu pwstało teraz ? a w cieszynie? wszystkie zakłady sprzedano za bezcen? czas osądzić złodziei
2016-05-22 00:07:56
kredka800: Dawno te komunistyczne dziadostwo powinni zlikwidować,dobrze by było na 500lecie reformacji zrobić w tym miejscu pomnik Marcina Lutra.Ustroń to doskonałe miejsce aby upamiętnić tę wspaniałą postać.
2016-05-22 00:12:26
lisek: Dawno mnie tu nie było ,ale muszę zabrać głos. Pan Werpachowski to człowiek nie \&quot;tela\&quot; jak się to mówi u nas to tzw. \&quot;werbus\&quot; który przyjechał na worku marchewki- tak mówimy o ludziach przyjezdnych. I taki człowiek czyli \&quot;werbus\&quot; nic nie wie o historii budowy jaką zrobił dla dobra Ustronia Zientek, jemu należy się cześć. Byli dobrzy i źli komuniści tak jak dzisiaj mamy \&quot;PiS\&quot; i \&quot;PO\&quot; też prawicowcy a co mamy to widzimy.Miałem przyjemność parę razy rozmawiać z Zientkiem przy budowie szpitala fajny chłop i nie dał zkrzywdzić robotnika. Ciekawe ,że wszystkim przeszkadza Zientek, a nie przeszkadza samowola budowlana na Zawodziu, co dalej z tym łamaniem prawa!!!!<br />
2016-05-22 06:49:08
ciamajda: @lisek, jeśli mogę podpisać się pod Twoim artykułem chętnie to zrobię. Masz słuszność. Jak w sprawie \&quot;werbusa\&quot; tak i w sprawie p. Ziętka. Z każdym pogadał. Równy był chłop. <br />@kredka800, może w swoim ogródku postawisz czyj chcesz pomnik. Jesli nie masz ogródka to zostaje ci balkon. Nie mów o rzeczach o których gów..no wiesz.
2016-05-22 08:30:00
wieslaw55: Jasne wywalić tak zasłużonego polaka , za jego zasługi na śląsku , bo nikt nie pamięta P. Żientka ile zrobił dla Ustronia !!! Postawić pomnik Kaczyńskiego , bo w Warszawie nie ma miejsca . Ciekawe co za dureń dał taką propozycję . Wstyd po wielokroć wstyd .
2016-05-22 09:56:03
gslazak: Typowe dzialanie PISuarow,zawisc i totalna glupota.Jak<br /> mozna wogole podwazac zaslugi Ziętka dla tego wlasnie miasta,zaden z tych pseudo dzialaczy nie zrobil dla tego regionu i miasta nawet 1/100 tego co zrobil ten czlowiek i za to nalezy oddac Mu czesc a nie poniewierac i szargac Jego dobre imie.<br />A PISowski prokuratorek \&quot;kameleon\&quot; jest przykladem obiektywizmu obecnie nam panujacych.Tylko tak dalej a znajdziemy sie na smietniku Europy.
2016-05-22 11:16:17
mstudnicki: To fakt, że dziś Ustroń żyje w dużej części z Zawodzia. Przypominam jednak wszystkim młodym czytelnikom, którzy nie mogą pamiętać DLA KOGO budowane były wtedy owe górskie kurorty - otóż \&quot;lud pracujący\&quot; nie miał tam czego szukać. Były to tzw. komunistyczne k..widołki, gdzie balowali członkowie partii, patrzący z góry pijanym wzrokiem na miasto i zasuwającą w nim hołotę. To jakby budować w Oświęcimiu pomniki Hansa Franka, bo budowane przez niego obozy generują dziś w regionie olbrzymią turystykę i dają tysiące miejsc pracy..
2016-05-22 11:28:34
ciotka matylda: Proszę pokazać tak zasłużonego członka S. jak Pan Ziętek. Osądzanie na zasadzie czarno białe jest nieporozumieniem. Nawet radykalnie wypowiadający się pan Werpachowski nie jest konsekwenty w swoich czynach. Za komuny skończył studia, podjął pracę w komunistycznym zakładzie i jakoś wtedy mu nie przeszkadzała taka sytuacja. Wiem, taka była rzeczywistość. Więc, panie W. proszę porównać swoją notę biograficzną z notą pana Ziętka, popatrzeć wstecz i ocenić to co zostawił po sobie generał a co pan.<br />I niech pan się tak nie nadyma bo każdy widzi rzeczywistość taką jaką chce widzieć,wcale nie czarno białą!
2016-05-22 11:44:11
ciotka matylda: @mstudnicki.<br />Porównania jakiego pan dokonał jest tak głupie i ohydne, że szkoda słów. Pewnie przyszedłeś z kościółka, wyspowiadałeś się i z czystym sumieniem zacząłeś nowy tydzień.
2016-05-22 13:09:43
Cacy 3: @mStudnicki.. Takich bzdur to jeszcze nie słyszałem. Widocznie zaczerpnąłeś je z TV Wildstein albo TV Maybach, bo sam tego chyba nie wymyśliłeś. Jest jeszcze jedna możliwość. Może należałeś w minionych czasach do tych komunistycznych k..widołków i znasz te tematy od podszewki. ((-:
2016-05-22 14:25:31
crank: Mam nadzieję, że włodarze Ustronia mają chociaż odrobinę oleju w głowie i nie będą się ośmieszać tylko po to, żeby przypodobać się \&quot;dobrej zmianie\&quot;. Jeśli Ziętek im przeszkadza, niech może postawią pomniki prokuratorowi stanu wojennego, Piotrowiczowi...
2016-05-22 14:49:53
miglanc_7: Moja mama powiedziała, że opary absurdu w tym kraju sięgnęły zenitu. Ciekawe czy bedziemy usuwać pomniki, lub nazwy Winstona Churchila oraz Franklina Rosevelta, którzy sprzedali nas podczas konferencji w Jałcie.... No chyba nie bo to zachodnie a ze mieli nas w nosie to nie ma znaczenia.... Jak tak dalej pójdzie to i ulice oraz lotnisko im. Lecha Wałęsy bedzie trzeba zmienić bo wszak to był TW BOLEK. Pewnie jak dojdzie do zmiany władzy to będziemy usuwali wszystkie nazwy związane z Kaczyńskimi - bo to synonim IV RP. W tym kraju już nic mnie nie zaskoczy
2016-05-22 15:31:26
erik: Do mstudnicki-Głupcze ile ty masz lat a może jesteś nieleczony psychol? Domy na zawodziu były sanatoriami branżowymi dla ludu pracująceo .-i tak np.Sanatorium Róża dla wszystkich pracujących w handlu.Przypomne też ,że nie było kolejek oczekiwań do dentysty i innych specjalistów.Powstało mnóstwo mieszkań spółdzielczych i hoteli robotniczych,gdzie każdy łapaniec mógł otrzymać.Studia dla klasy robotniczej itd.Robotnik był ceniony.a dziś.
2016-05-23 11:42:28
oskito: Gdyby gen. Ziętek słyszał to co się mówi i dzieje, to by niejeden już dawno jego kryką na grzbiet nachytoł !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: