Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świynto krowa, Wyćwika, Djobły... Gwarowy Konkurs Recytatorski

Świynto krowa, Wyćwika, Djobły - te i inne gwarowe teksty można było usłyszeć w czwartek (19 maja) w Zespole Szkół Publicznych w Górkach Wielkich, gdzie odbył się Gwarowy Konkurs Recytatorski.

W konkursie prezentowały się wszystkie szkoły podstawowe z Brennej oraz placówki ze Skoczowa, Pierśćca, Pogórza i Grodźca.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie wybranego przez siebie tekstu pisanego gwarą i zaprezentowanie go na scenie.

Występy oceniło jury w składzie: Urszula Stefania Korzonek, Anna Mazur, Jolanta Skóra oraz Bogdana Zakolska - przewodnicząca.

W kategorii klasy 1-3 pierwsze miejsce zajęła Julia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brennej Bukowej, która wygłosiła tekst autorstwa Anny Musioł "Świynto krowa", drugie miejsce zajął Jan Grabowiecki, również ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brennej Bukowej, który zaprezentował tekst napisany przez mamę Antoninę Grabowiecką "Wyćwika", trzecie miejsce zajął Michał Sikora reprezentujący Szkołę Podstawową w Górkach Wielkich, Michał wyrecytował tekst nieznanego autora pod tytułem "Djobły".

Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Małgorzacie Cieślar ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brennej Leśnicy oraz Esterze Szturc ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie.

W kategorii IV-VI klasa pierwsze miejsce trafiło w ręce Magdaleny Podżorskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brennej Bukowej, która wygłosiła tekst nieznanego autora "Herkules mie mianowali", drugie miejsce wywalczyła Weronika Kusy ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie, recytująca tekst "Rzecz o praniu" autorstwa Karola Klocka, trzecie miejsce przyznano Józefowi Strach ze Szkoły Podstawowej w Górkach Wielkich, który wygłosił tekst Stanisławy Jabłonki "Loteryja".

Wyróżnienia otrzymali: Maria Sidzina ze Podstawowej nr 1 w Brennej Leśnicy oraz Julia Kurczyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pogórzu.

W kategorii scenki zaprezentowała się jedna grupa ze Zespołu Szkół-Przedszkolnych w Grodźcu w składzie: Magdalena Lach, Julia Macijowska, Jakub Westermann, którzy za scenę "Jako sie Czubaniok dostoł do nieba" otrzymali wyróżnienie.

- Warto zauważyć, że dwa pierwsze miejsca w konkursie oraz jedno drugie trafiły w ręce członków Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Mała Brenna", co z pewnością nie jest bez znaczenia. Gratulujemy opiekunom, nagrodzonym, jak również wszystkim uczestnikom, którzy włożyli sporo czasu i serca w przygotowanie swojego występu. Konkurs odbył się pod patronatem Wójta Gminy Brenna Jerzego Pilcha – czytamy na stronie UG Brenna.

red.

źródło: OX.PL/UG Brenna
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: