Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jerzy Pilch z absolutorium

Wczoraj (27.06) w Brennej odbyła się sesja Rady Gminy, na której radni podejmowali uchwały w sprawie wotum zaufania oraz absolutorium wobec wójta gminy Jerzego Pilcha. Obie zostały przyjęte jednogłośnie.

Wotum zaufania przyznawane jest na podstawie raportu o stanie gminy, który ma obowiązek przygotować każdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dokument ten był szeroko omawiany podczas sesji.

Jakie wątki były poruszone? Jednym z problemów gminy Brenna jest fakt, iż wielu mieszkańców nie ma meldunku na jej terenie. Dlatego też do miejskiej kasy nie wpływa znaczna kwota z podatków PIT i CIT. Jednak, jak pisaliśmy na początku czerwca, populacja miejscowości nad Brennicą zwiększa się (LINK).

Innym ważnym tematem było zadłużenie gminy, które według raportu wynosiło na koniec 2018 roku aż 26 mln zł, przy dochodach, które wyniosły 51 mln zł. Co więcej, w najbliższych latach dług może wzrosnąć. Jak gmina Brenna ma zamiar sobie poradzić z tym problemem? - Jeżeli chodzi o cały bilans finansowy - jest on przez nas kontrolowany. Bieżemy pod uwagę oczekiwania mieszkańców, ale w kontekście bilansu walczymy o środki zewnętrzne, które powiększają nam budżet. Mamy kontrolę nad kondycją finansową naszej gminy. Miałem dylemat, czy koncentrować się na spłacie zadłużenia i odłożyć kwestie inwestycyjne, ale kończąca się perspektywa pozyskiwania środków zewnętrznych dopingowała mnie do tego, aby powiększyć majątek gminy chociażby przez inwestycje z nimi związane. Dlatego musieliśmy bardzo uważnie je dobierać, aby mieć środki na wkłady własne, bo to jest bardzo istotne, a jednak nie zadłużać naszej gminy ponad stan - powiedział nam Jerzy Pilch.

Czy zatem nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, która będzie obowiązywać od 2021 roku, będzie mieć wpływ na zadłużenie? - Myślę, że ulegnie ono zmianie nie tylko pod wpływem tej perspektywy finansowej, ale także dochodów, które będą do nas wpływać z zadań zleconych. Pamiętajmy, że na jesień wprowadzamy świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, co będzie stanowić powiększenie dochodu. Ta relacja tego dochodu do zadłużenia będzie bezpieczniejsza - dodał wójt.

Raport podkreślał także osiągnięcia gminy w roku poprzednim. Jednym z najważniejszych była przebudowa budynku starego kina na Beskidzki Dom Zielin "Przytulia". O temacie pisaliśmy tutaj - LINK.

Co ważne, zarówno sprawozdanie finansowe za 2018 rok, jak i raport o stanie gminy, uzyskały akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-29 06:32:25
koszor: 26mln zadłużenia. To ciekawe, że życiu osobistym wójt prowadzi zupełnie inną politykę, a gminę zadłuża i wszyscy radni-bezradni przyklaskują.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: