W Brennej przybywa mieszkańców
- To duży skok demograficzny, który jest wynikiem migracji do Górek i Brennej mieszkańców wyludniających się miast śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji. Najwięcej nowych mieszkańców przybyło do gminy Brenna z takich miast jak Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Mikołów, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec - mówi Joanna Macura, skarbnik gminy Brenna. Jak dodaje, obecnie w całej gminie mieszka ok. 11 tys. osób (6 tys. w Brennej, 4 tys. w Górkach Wielkich i 800 w Górkach Małych).
Wójt gminy Jerzy Pilch zwraca uwagę na proces wyludniania się dużych ośrodków miejskich i jego historię. - Gmina Brenna jest doskonałym przykładem miejscowości, która budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców miast chcących zmienić miejsce zamieszkania. W naszym przypadku zjawisko to korzeniami sięga jeszcze lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to w Brennej i Górkach mieszkańcy śląskich miast budowali domki letniskowe, domy z pokojami do wynajęcia czy tak zwane drugie domy. Jednak w ostatnich dwóch dekadach osiedlanie się na stałe w naszej gminie mieszkańców śląskich oraz zagłębiowskich miast zdecydowanie nabrało na sile - zaznacza.
Wzrost liczby mieszkańców ma także przełożenie na politykę samorządową w Brennej. - Zdajemy sobie sprawę, że za kilka czy kilkanaście lat mieszkańców Górek i Brennej będzie jeszcze więcej niż obecnie. Jeżeli nie chcemy dopuścić do obniżenia jakości i komfortu życia, musimy inwestować w szeroko rozumianą infrastrukturę oraz dbać o czyste środowisko - przekonuje wójt.
KR/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.