Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jan Olbrycht o propozycji budżetu UE

Wczoraj (27.05) Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej (obejmującego lata 2021-2027), który miałby opiewać na łączną kwotę 1,1 biliona euro. Na czym polega jego wyjątkowość i ile pieniędzy może otrzymać Polska, po spełnieniu określonych warunków? Na te i inne pytania odpowiedział europoseł Jan Olbrycht.

Cieszyński polityk zorganizował na swoim profilu facebookowym live chat, w którym analizował przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję. - Jest znacznie niższa od zaproponowanej poprzednio oraz niższa od tej, którą zaproponował Parlament Europejski - podkreślił na wstępie.

O rezolucji opracowanej przez Jana Olbrychta, którą ostatnio przyjął Parlament Europejski, pisaliśmy tutaj: Wieloletni budżet unijny przesunięty?

Jak informuje portal tvn24.pl, najwięcej pieniędzy Komisja Europejska chce wydać na fundusz spójności - 374,5 mld euro oraz na programy z zakresu zasobów naturalnych i środowiska - 357 mld euro. 140,7 mld euro miałoby być przeznaczonych na wspólny rynek, innowację i cyfryzację gospodarek, 102 mld - wszelkie wydatki związane z sąsiadami Unii Europejskiej, 74 mld - administrację publiczną UE, 31 mld - zarządzanie migracjami, a 19,4 mld - bezpieczeństwo i obronność. 

Propozycja "rządu" Unii Europejskiej zakłada także powstanie tak zwanego Funduszu Odbudowy, który opiewałby na kwotę 750 mld euro. - To instrument nadzwyczajny, tymczasowy, który ma być realizowany poprzez budżet. Czyli najpierw uchwalamy budżet, potem szukamy pieniędzy na rynkach kapitałowych, a jeśli te pieniądze się znajdą, to wzmocnią budżet, ale tylko przez 2-3 lata - analizuje Olbrycht.

Kwota ta miałaby być podzielona - 500 mld euro mogłyby otrzymać państwa jako granty (bezzwrotne), a kwota 250 mld euro przeznaczona by była na pożyczki dla krajów członkowskich. - Jeśli państwa będą chciały otrzymać pożyczki lub granty, będą musiały spełnić kilka warunków. Po pierwsze - będą musiały udowodnić, że rzeczywiście zostały dotknięte skutkami pandemii. Po drugie - będą musiały zaproponować program, który spełnia wymogi europejskie, czyli który bierze pod uwagę priorytety Unii. Zatem w tych programach odbudowy będą musiały znaleźć się projekty związane z Europejskim Zielonym Ładem, digitalizacją i cyfryzacją gospodarki i jej unowocześnieniem, pomysły dotyczące realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dla każdego państwa, dotyczące przeprowadzenia niezbędnych reform - zauważa były burmistrz Cieszyna.

Co ważne, jednym z dodatkowych warunków, które mogą szczególnie dotyczyć Polski, jest przestrzeganie zasad państwa prawa. Z tym wiąże się kwestia ilości środków, które mogą trafić do naszego kraju. - Suma, o której dziś mówi się w polskiej prasie, pochodzi oczywiście od Komisji Europejskiej - te 60 mld euro możemy otrzymać pod warunkiem, że wszystkie te warunki spełnimy - mówi Jan Olbrycht.

Fundusz Odbudowy miałby też niebagatelny wpływ na kształt następnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej - czyli okresu po 2027 roku. Wynika to z faktu, iż zaciągnięte kredyty z rynków kapitałowych należałoby spłacić. W jaki sposób? - Jeśli rządy zgodzą się na zaciągniecie kredytu na 750 mld euro, to tym samym zgodzą się, aby za kilka lat mieć odpowiednie środki, aby ten kredyt spłacić. Czyli za 7 lat potrzebny będzie dużo większy budżet, dużo większe składki państw członkowskich, nowe dochody własne. Dlatego ta decyzja rządów musi mieć charakter długofalowy i przewidywać potencjalne skutki tego kryzysu - zaznaczał europoseł. 

Cały live chat można obejrzeć poniżej:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-28 19:50:37
koszor: Wymyślić epidemię, a potem zaciągnąć kredyt na 750mld euro. Panie Olbrycht, jacy wy tam w tej Brukseli mądrzy jesteście.
2020-05-28 19:54:00
koszor: Dyć już starzikowie prawili, że kiery sie zapojczuje, to abo mo nóż na gardle abo je ganc gupi. Ludzie po trzóch klasach szkoły byli móndrzejsi niż ty profesory i doktory. Niechejcie rzóndzyni, chyćcie sie raczy kopanio przikop.
2020-05-28 21:23:46
jasper: „ jednym z dodatkowych warunków, które mogą szczególnie dotyczyć Polski, jest przestrzeganie zasad państwa prawa“ zeby otrzymac pozyczke lub granty. No to kicha !
2020-05-29 07:30:59
hanbes: O właśnie! Przestrzeganie zasad państwa prawa, skoro podpisano wspólne dokumenty podczas wejścia do UE to trzeba ich przestrzegać. Wszystko szło w dobrym kierunku, niestety w obecnej sytuacji kasa pójdzie się pierdzielić bo małpka złapała brzytwę i tnie gdzie popadnie. "O nierządne królestwo i zginienia bliskie..."
2020-05-29 09:12:00
Tustela: -różnie to z tym przestrzeganiem zasad państwa prawa u nas jest....a to się "ewangeliści" Mateusz i Łukasz ucieszą ....tyle kaski do wyhaczenia....jak to mówił Endriu...ojczyznę dojną racz nam dać Panie.....a tu zwolnienia szaraczków i bieda puka do drzwi....smutna otaczająca rzeczywistośc koronawirusowa....
2020-05-29 09:56:03
Wiederholec: W Europie rządzi lewactwo więc tylko ludzi opóźnionych intelektualnie może dziwić, że nie tolerują państw w których rządzą konserwatyści. Gdyby w UE rządziła prawica to wszystko było by ok. z Polską.
2020-05-29 10:58:21
Mach: Widerholec, co ty pleciesz? W Polsce rządzi prawica? A który w rządzie jest prawicowcem? PiS to neokomuna, która ideologię marksistowską tylko zamieniła, na katolicką. A tak to czysty bolszewizm. Dorobkiewicze, którzy na groszu publicznym chcą się ustawić, by w następnym pokoleniu udawać prawicowców z kapitałem. Prześledź tylko jaką kasę zbili owi liderzy rządzącej partii w obrębie tych 5 lat od momentu kiedy przejęli władzę. Banaś ,Morawiecki,Szumowski itp. z czego tak naprawdę wyrosły ich fortuny? To lewactwo zachodnie jest bliżej prawicy niż ci dorobkiewicze ,którzy pustoszą dziś kasę publiczną, którzy rządzą tym krajem jak bolszewicy tuż po rewolucji październikowej, ludowi po 500 zł nam po 70 tyś. bo nam się należało!
2020-05-29 11:26:33
Wiederholec: Mach-u napisałem, że w Polsce rządzą konserwatyści a nie prawica. PiS-owi do prawicy jest daleko a bolszewikami to można określić lewicę z Biedroniem na czele.
2020-05-29 12:24:30
stefanbbn: zwracam sie do polskich europoslow-nie podpisujcie niczego co nie byloby korzystne dla nas.Wiekszosc panstw czlonkowskich jest o wiele bogatsza niz my i bedzie szybko znosila skutki wirusa .W ramach ustaw o wyrownaniu zycia w panstwach czlonkowskich domagajcie sie dofinansowania do wszystkich naszych projektow.Nie podpisujcie niekorzystnych kompromisow.Niestety na Wyszehrad nie nalezy liczyc.
2020-05-29 12:29:33
hanbes: Wiederholec, co ty pierdzielisz?! zajrzyj do encyklopedii! PiS to prawica skrajna podszywająca się pod konserwatyzm czyli zachować wszelkie wartości z przeszłości łącznie z poddaństwem wobec KK i niszczenie jakichkolwiek wartości sprzecznych z nauką czarnych pedofili...
2020-05-29 12:33:51
stefanbbn: slabsze od Polski w EU widzac gospodarczo- czyli PKB na jednego mieszkanca sa tylko:Wegry, Lotwa ( te dwa panstwa prawie ze identycznie jak Polska),dalej znacznie mniej Rumunia, Chorwacja Bulgaria
2020-05-29 12:56:13
krzysztof.nm: stefan, tak z ciekawości - ty jesteś za czy przeciw obecności Polski w UE?... dla ułatwienia dodam, że dzisiejsza władza zdecydowanie przeciw
2020-05-29 14:32:44
krzysztof.nm: @Mach - wiadrogolec zawsze plecie - a co do meritum, PiS to k l i k a o klasycznych cechach bolszewickich, kto nie rozumie pojęcia niech sobie w y k l i k a - organizacja o charakterze bliskim mafii, grupa cwanych złodziei i oszustów, co jak naziści w Niemczech dzięki demokracji zdobyli władzę po czym demokrację zastąpili reżimem autorytarnym, czy jak komuniści w Rosji uznali się za większość, opanowali wszystkie struktury państwa poczynając od resortów siłowych i służb specjalnych poprzez prokuraturę, gospodarkę, media na sądach kończąc - brutalnie zwalczają opozycję, jedynym celem władza, do niej choćby po trupach, ideologię komunistyczną zastąpili religijną wciągając do współpracy za grube pieniądze kler - określenia lewica, prawica itepe są w tym przypadku kompletnie nieużyteczne, a do PiS akurat najbardziej pasuje takie: bolszewicka banda złodziei i oszustów
2020-05-29 15:09:45
politykier: Wspólnota Europejska, do której Polska wraz z innymi państwami przystępowała w 2004, miała zupełnie inny charakter, niż twór, który kształtuje się od 2009. Traktat Lizboński ukierunkował proces w kierunku wykreowania FEDERALNEGO PAŃSTWA EUROPA. Wcześniejszy projekt, jaki obowiązywał w 2004, zakładał zupełnie inne funkcjonowanie organizacji. Rzekomi "PROEUROPEJCZYCY" okłamali społeczeństwo, nie informowali społeczeństwa o doniosłości i charakterze przemian... Co najciekawsze, to właśnie Kaczyński podpisał Traktat Lizboński i tym samym zainicjował adekwatne zmiany w Polsce... nasi "PROEUROPEJCZYCZY" o tym zapominają. Warto zwrócić uwagę, iż ideologia, która ma stanowić podstawę nowego, kształtującego się tworu może zostać zrealizowana tylko i wyłącznie, przy zaprowadzeniu TOTALITARYZMU! W państwie EUROPA nie ma miejsca na państwa narodowe, narodowości, czy wyznania... Jest za to preferowany KONSUMPCJONIZM i ATEIZM, co prowadzi kontynent do kryzysu. Już dziś w Europie nie produkuje się podstaw, substancji bazowych pod poniektóre leki, całe branże w imię NEOLIBERALIZMU (fałszywego), zostały przeniesione w inne miejsca globu. Kiedy dotychczasowi wyrobnicy przestaną produkować dla ZACHODU, w EUROPIE nastąpi kryzys i niezadowolenie społeczne, co zastanie stłumione przy zaprowadzeniu TOTALITARYZMU, przez EUROPEJSKIE SIŁY PORZĄDKOWE... do tego prowadzi obecny kierunek polityki UE! Powstanie ZSRR bis, o jeszcze bardziej totalitarnym charakterze niż ten funkcjonujący w latach 1922-1991!!!
2020-05-29 15:14:58
politykier: BOOMERSI, dla własnego dobrobytu, lenistwa i głupoty sprzedaliście młodsze pokolenia, które już po waszej śmierci zmuszone będą funkcjonować w TOTALITARNYM TWORZE, zbudowanym na bazie waszej głupoty i ponoć w imię demokracji, pomijam, jak rozumianej... W ZSRR także na swój sposób rozumieli demokrację... Ukuliście okowy dla swoich własnych dzieci, zostaniecie PRZEKLĘCI! Włącznie z waszymi BOOMERSKIMI politycznymi liderami!
2020-05-29 15:25:00
politykier: hanbes, do jakiej encyklopedii? Encyklopedia encyklopedii nie jest równa. Dwa, należy odróżniać POLITYCZNĄ (prawicę/lewicę) od IDEOWEJ (prawicy/lewicy)! Natomiast KONSERWATYZM i POSTĘPOWOŚĆ może odnosić również do postawy wobec zmian, stąd możemy mówić o KONSERWATYWNEJ LEWICY;) Wiele współcześnie funkcjonujących partii ma program hybrydowy, łączący elementy prawicowe i lewicowe. Co do PiS, bo ta partia przez kogoś została wywołana, pod względem politycznym jest to PRAWICA, zgoda, natomiast pod względem IDEOWYM PiS jest typową PARTIĄ CENTRUM (ma lewicowy program gospodarczy i jest to partia prawicowa w innych sferach funkcjonowania, pod względem treści, czy komunikacji z wyborcami). Podobną metodę stosowała SANACJA.
2020-05-29 15:33:29
politykier: Wystarczy zajrzeć do powyższych komentarzach, RZEKOMI PROEUROPEJCZYCY, ideowi SKRAJNI LEWICOWCY (LEWACY) i nie mylić z lewicą, odniesienie do integracji wg projektu 2009 uznają na zasadzie zero jedynkowej....... 1) JESTEŚ Z NAMI, za integracją UE wg jedynie słusznego SKRAJNIE LEWICOWEGO PROJEKTU z 2009 tworzymy państwo EUROPA............ 2) JESTEŚ PRZECIW, NIE MA ŻADNEGO INNEGO PROJEKTU UE niż ten z 2009, kto ma inną wizję zjednoczonej EUROPY, jest wrogiem INTEGRACJI UE, choć faktycznie może być inaczej i UE postrzega jako EUROPĘ OJCZYZN, i jest fałszywie wrzucany do jednego worka z przeciwnikami integracji UE. ....................................... SKRAJNA LEWICA (lewactwo) innej możliwości nie prezentuje, to już świadczy o TOTALITARNYM PODEJŚCIU OWYCH rzekomych "PROEUROPEJCZYKÓW" i ich FAŁSZYWOŚCI!
2020-05-29 15:36:37
politykier: krzysio+ JESTEŚ ZAŁGANYM KŁAMCĄ i SPRZEDAWCZYKIEM! Nie interesuje Cię prawda ani przyszłość, ponieważ w tej totalitarnej rzeczywistości, którą sprzedajesz innym, już nie będziesz funkcjonował! To samo tyczy się pozostałych rzekomych "PROEUROPEJCZYKÓW", wystarczy spojrzeć na ich PESEL!
2020-05-29 15:57:21
jasper: Ojczyzne dojna racz dac nam panie cd. Kolejna afera w ministerstwie zdrowia - „ Polskie państwo kupowało testy od firmy Argenta za 209 złotych. Argenta kupowała je w Turcji za 34 złote. Firmę założył kolega ministra Szumowskiego z zakonu Maltańskiego. Polska straciła 27 mln. Ty boisz się epidemii. Oni boją się, że się skończy. Dla nich to Eldorado" – napisal M. Gdula. Sami „krysztalowi„ przestepcy w tym PiSie ! Gdzie pan Ziobro od przestepstw gospodarczych ?! Jeszcze w 2018 wolal - „To koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach” ! I co i nic - pan Sasin obroniony, panu ministrowi od zdrowia wlos z glowy nie spadl, na zasadzie nasi moga krasc ile wlizie.
2020-05-29 16:03:42
jasper: I tak to „ krysztalowe“ Banasie maja sie dobrze za panowania PiS, choc pan Swieczkowski, wiceprokurator generalny wydal prokuratorom zalecenia, aby w przypadkach przestepstw finansowo-gospodarczych i skarbowych prokurature - „winna cechować surowość, adekwatna do skutków, jakie nie tylko wobec Skarbu Państwa, ale również poszczególnych obywateli, wywołują powyższe przestępstwa". I cisza, swoich nie rusza, co bylo juz widac w przypadku niejasnej sytuacji z wiezami i lapowka szarego posla zwanego prezesem i jedynym „ sloncem narodu“ lepszego sortu.
2020-05-29 16:12:33
donekT: Czytajcie książki Sumlińskiego!
2020-05-29 16:57:34
Mach: O!.Tak Krzysztofie,każdy o odpowiednim peselu, ale głównie obdarzony przynajmniej minimalną inteligencją konfrontujący ówczesny bolszewizm z obecną sytuacją partii władzy dostrzega tę analogię. Czystka w wojsku, czystka w służbach specjalnych ,czystka w spółkach skarbu państwa, czystka w urzędach skarbowych, czystka w wymiarze sprawiedliwość, czystka w mediach publicznych wreszcie czystka w kulturze i czystka w Sądzie Najwyższym.
2020-05-29 17:07:51
Wiederholec: Gdyby byli bolszewikami to by wszystkich wycieli, którzy rozpoczynali karierę w PRL.
2020-05-29 17:14:28
Wiederholec: Jak tam POstępowcy? Zbieracie już w cieszyńskim podpisy poparcia dla Trzaskowskiego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: