Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak sprawdzić ważność recepty online?

Wystawianie recept przez Internet nie jest już opcją nową, jednak nie każdy jeszcze z niej korzystał. W momencie wystawienia e-recepty do pacjenta wysyłana jest wiadomość z kodem 4-cyfrowym, który umożliwia jej realizację. Nie ma tam jednak danych o dawkowaniu leku czy chociażby ważności e-recepty. Jak zatem sprawdzić, ile ważna jest e-recepta?

Czym jest i jak działa e-recepta online?

Elektroniczna recepta wprowadzona została w zamian recept papierowych, które obowiązywały w naszym kraju jeszcze do niedawna. Jest to dokument cyfrowy, który zawiera podobne informacje do wcześniejszych recept papierowych, jednak zapisane w wersji elektronicznej, przez co można mieć do nich dostęp w dowolnej chwili. Biorąc pod uwagę, czym jest i jak działa e-recepta, możliwość jej wystawiania zdalnego to naturalne następstwo cyfryzacji, które niesie wiele korzyści dla pacjenta. W momencie wystawienia recepty, na telefon pacjenta trafia jedynie kod do wykupienia leków, jednak pozostałe dane dotyczące ważności recepty i dawkowania znaleźć można w sieci.

Wystawienie recepty online – gdzie jest możliwe?

Wystawiana przez Internet e-recepta to przede wszystkim rozwiązanie szybkie, dostępne „od ręki” w dowolnych godzinach, a niejednokrotnie i tańsze niż prywatne wizyty stacjonarne. Wystawienie recepty online możliwe jest za pośrednictwem wielu portali medycznych, które oferują zdalne konsultacje z lekarzem, w tym na: https://naszarecepta.pl/. Bezpośrednio po otrzymaniu w ten sposób swojej recepty na telefon, można udać się do apteki w celu jej realizacji. Nie jest to jednak konieczne, jeśli czas nie nagli, gdyż ważność recepty zazwyczaj jest długa i można bardzo łatwo ją sprawdzić.

Oczywiście lekarze nie wystawiają e-recept zdalnie „automatycznie”, a wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Konieczny jest wcześniejszy wywiad medyczny, a ten zazwyczaj zastępowany jest w tym przypadku wypełnieniem przez pacjenta specjalnego formularza i jego analizie przez lekarza. Tylko w przypadku wyraźnych wskazań i jednocześnie braku przeciwwskazań do stosowania danego leku lekarz wystawi pacjentowi e-receptę online. Pacjent będzie mieć do niej wgląd na różne sposoby i w dowolnej chwili.

Ile ważna jest e-recepta online i jak to sprawdzić?

Otrzymanych od lekarza e-recept nie trzeba realizować niezwłocznie, gdyż zazwyczaj pacjent ma na to dużo czasu. W większości przypadków ważność recepty wynosi 30 dni od daty jej wystawienia lub daty „od dnia” uzupełnionej przez lekarza. Inaczej wygląda termin ważności recept na antybiotyki, który wynosi 7 dni, a także na leki immunologiczne, który wynosi 120 dni. Pacjent, który nie planuje wykupienia leków bezpośrednio po otrzymaniu recepty lub chce receptę realizować stopniowo, łatwo może sprawdzić czas jej ważności.

  • By sprawdzić ważność swojej e-recepty, skorzystać można z posiadanego profilu IKP. Zapisywane są tam wszystkie wystawiane pacjentowi e-recepty, wraz z informacjami o dawkowaniu czy terminie ważności. Ciekawą opcją w IKP jest również możliwość sprawdzenia stanu realizacji e-recepty, co może być przydatne, jeśli pacjent zapomni, czy ją zrealizował.
  • Inną możliwość daje sprawdzenie ważności e-recepty na jej wydruku informacyjnym, który wysyłany jest w załączniku wiadomości e-mail na skrzynkę pacjenta. Na podstawie daty wystawienia, czy też daty realizacji „od dnia”, łatwo określić ważność recepty.
  • Jeszcze inna opcja na sprawdzenie ważności swojej e-recepty to dedykowana aplikacja. E-recepty w ten sposób również można szybko i wygodnie podejrzeć, sprawdzając potrzebne informacje.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: