Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna zdobyła najwyższe trofeum


Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do rąk zespołu „Istebna” . Najwyższe odznaczenie jakie można dostać w dziedzinie kultury ludowej zostanie przekazane zespołowi na początku października.


Takich głosów jak oni, nie ma nikt. Zachwycają się ich występami w regionie, publiczność reaguje gromkimi oklaskami w różnych zakątkach Polski. Uznanie zdobywają też na świecie, gdzie promują rodzimy folklor. Zespół „Istebna” tym razem otrzyma ogólnopolską najwyższej rangi nagrodę, której patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkowie zespołu odbiorą ją w październiku.


Laur został przyznany za całokształt twórczości zespołu. Radości nie ukrywa Tadeusz Papierzyński, kierownik „Istebnej”. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, to ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że nasz zespół tak wiele osiągnął, to nie tylko ocena dotychczasowego dorobku, nasz zespół ma przecież 110 lat, więc to nagroda nie tylko dla tych, którzy teraz w zespole śpiewają – mówi kierownik.


Zespół „Istebna” to jedyny laureat nagrody ze Śląska. Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana od 1974 r. Honoruje całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych. Organizatorem Nagrody jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
 
Nagrody przyznawane są raz w roku, dwunastu laureatom w dziedzinach twórczości artystycznej indywidualnej - sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca, kapelom i zespołom folklorystycznym oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Nagrody honorowe wyróżniają osiągnięcia osób, instytucji i organizacji wspierających rodzimą kulturę. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w Zamku Królewskim w Warszawie.
 
- Na tę nagrodę zasłużyły wszystkie pokolenia, które przewinęły się przez zespół przez tyle lat. To, że wręczenie nastąpi akurat za mojego kierownictwa, to po prostu ogromne szczęście i zaszczyt. Na to wyróżnienie zapracował cały zespół, wszystkie pokolenia "Istebnej" – dodaje kierownik „Istebnej”.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: