Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: wójt bez wotum zaufania?

W maju Rada Gminy Istebna podejmowała uchwały dotyczące przyznania absolutorium oraz wotum zaufania wobec Łucji Michałek. O ile pierwsza z nich została przegłosowana jednogłośnie, tak druga przyjęta była - zdaniem Rady - większością głosów. Odmienne zdanie jednak ma śląski wojewoda.

Za przyznaniem wotum zaufania wobec wójta głosowało bowiem siedmiu z piętnastu radnych, a do jego uchwalenia potrzebna jest bezwzględna (a nie zwykła) większość głosów. - Wojewoda wszczął postępowanie i z pewnością ta uchwała będzie zakwestionowana przez jego nadzór, bo nie ma bezwzględnej większości ośmiu głosów za - mówiła Łucja Michałek na ostatniej sesji Rady Gminy Istebna.

Wójt w krótkim wystąpieniu podkreślała, że ubiegły rok gmina może zaliczyć do udanych. - Nasz ubiegłoroczny budżet był większy o 10 mln zł, czyli wynosił prawie 90 mln zł, w porównaniu do 2019 roku i do roku wyborczego 2018, kiedy w samorządzie realizuje się największe inwestycje. Do gminy Istebna pozyskano i zaangażowano w umowach 21,5 mln zł, na wydatki majątkowe w 2020 roku przeznaczono kwotę ponad 15 mln zł. Takich kwot, takich sum, w tej wysokości pozyskanych dotacji w historii gminy Istebna nie było. Świadczy o tym awans w rankingu bogactwa samorządów, w latach 2019-2020 gmina awansowała o ponad 100 pozycji w górę, z miejsca 541 na 419. Podobne wzrosty obserwujemy też w innych rankingach, w tym Rzeczpospolitej - kilkadziesiąt miejsc w górę. Przedtem, w 2018 roku gmina zajmowała tam niechlubne, 12 miejsce wśród gmin powiatu cieszyńskiego. Dziś awansowaliśmy o cztery oczka w górę, nasza gmina zaczyna się rozwijać - wyliczała. 

Michałek nie kryła też oburzenia wobec zachowania radnych i nacisków, jakie jej zdaniem wywierał przewodniczący Stanisław Legierski. - Część radnych chcąc zamanifestować swoje stanowisko wstrzymuje się od głosu, dobrze wiedząc, że w tym głosowaniu wymagana jest bezwzględna większość głosów, czyli 8. Takich osób jednak było tylko 7. Z wielkim niepokojem, wręcz wielkim zażenowaniem wysłuchałam wypowiedzi jednego z radnych - dyskusja toczyła się w sekretariacie, gdzie inne osoby też miały okazję ją słyszeć. Przeprosił on za to, że wstrzymał się od głosu, powiedział, że tego żałuje. Podkreślił jednak, że takie były odgórne naciski. Rozumiem to jako naciski pana przewodniczącego. Rozmawiałam z dwoma osobami, które przyznały, że zagłosowały na "tak" mimo tego, że to się nie podobało komuś innemu. W taki sposób wójt jest szanowany przez opozycyjnego przewodniczącego rady - grzmiała.

Do jej wypowiedzi odniósł się Legierski. - Najprawdopodobniej będzie się pani musiała wytłumaczyć z tych słów o naciskach i wpływaniu na wynik głosowania - mówił.

- Nie pozwolę, aby w taki sposób odnoszono się do tego, co tutaj udało się zrobić, jakie środki zaangażować. Może niektórzy radni nie doceniają wójt, ale jest ona wielokrotnie doceniana na zewnątrz w innych gminach. Teraz naszą gminę stawia się jako przykład. To jest budujące i nie pozwolę, żeby ktoś ot tak sobie wszystko negował i od samego początku, od pierwszej sesji - panie przewodniczący - nie współpracował - odpowiedziała mu Łucja Michałek. 

Głos w dyskusji zabrał też Bartłomiej Jałowiczor, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Gminy Istebna. - Chciałem poinformować, że w związku z brakiem współpracy radnego Michała Kohuta z naszym klubem zadecydowano o wyłączeniu jego członkostwa. Decyzję naszą dyktujemy też przykładami głosowań - na przykład nad radą programową Gminnego Ośrodka Kultury czy wotum zaufania dla wójta gminy Istebna - nie mogliśmy liczyć na wsparcie naszego byłego kolegi - podkreślał.

Do kwestii wspomnianych uzgodnień klubów radnych odniósł się radny Jan Bocek. - Na początku swojej działalności społecznej, w 1994 roku, marzyłem, aby naszą gminą rządzili ludzie rozsądni i dobrzy, a nie partie. Widzimy, co się dzieje w Warszawie, w Sejmie i tak dalej. Tam liczy się szable, żeby nie zabrakło jednego głosu do przepchnięcia czegoś. Tu pomału dochodzimy do tego samego. Bardzo nad tym ubolewam - nigdy nie głosowałem przeciw jakiemukolwiek wójtowi, który tu rządził - przyznał.

Dodał też, że żałuje, że w przypadku wotum zaufania wobec wójt wstrzymał się od głosu. - Uzgodnienia były takie, że nasz klub w większości będzie się wstrzymywać od głosu. Wiedzieliśmy, że to i tak nic nie zmieni, bo zbierze pani wystarczającą ilość głosów. Zaskoczeniem był jednak głos wstrzymujący z Prawa i Sprawiedliwości [radnego Michała Kohuta - dop. red.], to zmieniło obraz rzeczywistości. Musimy skończyć z takimi gierkami. Nie mówmy o partiach. Ja chcę być ponadpartyjny, nie chcę być wiązany z jakąkolwiek partią. Jeśli w tak małych gminach jak nasza rozpoczynają się takie przepychanki - która partia jest lepsza, gorsza - mówmy o konkretnych osobach - przekonywał, a poźniej dodał: - Poczuwam się do winy. Mogłem zagłosować za i nie byłoby problemu. Nie było nacisku ze strony przewodniczącego, każdy głosował według własnego sumienia. 

Jakie mogą być konsekwencje takiego wyniku głosowania? - Ustawodawca zdecydował się na umożliwienie radzie gminy – po spełnieniu określonych przepisami prawa przesłanek – zainicjowanie procedury przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta. Aby to było jednak możliwe, niezbędne jest nieudzielenie wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach (...). Rada gminy może (ale nie musi) w takim przypadku podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta. Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest do jej samodzielnego uznania - pisze prawnik Mateusz Karciarz na łamach portalu doradcasamorządu.pl.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-12 22:21:10
ciotka matylda: Nie rozumiem dlaczego p.wójt oburza się na wynik głosowania w/s wotum zaufania? Spodziewała się reasumpcji głosowania? W sejmie to częsty zwyczaj! Wiem ,tak bardzo się starała a to prezydent a to minister Wójcik z kasą a to minister Szwed z torbami dla strażaków przyjeżdżali i masz babo placek, rada ośmieliła się mieć swoje zdanie! Pani wójt neguje wynik głosowania! Pokazuje jednocześnie jak formacja polityczna którą reprezentuje reaguje na wynik wyborów. Czyżby prezes zapewnił panią,że już nikt z poza PISu nie wygrał wyborów?! Pani wójt, mniej teatru a więcej pracy. Proszę.
2021-07-13 10:23:07
Antykler   Forte: Pani Łucji radzę zadzwonić do jednego ze swoich kolesiów z centrali na Nowogrodzkiej, stałych bywalców jej wioski, albo przez plebana Pietrzyka szukać pomocy w kurii - to skandal żeby jakieś pojedyncze typy ośmielały się na takie wybryki i nie głosować "za" Panią, w dzisiejszych czasach, kiedy cały naród jest wdzięczny Słońcu Żoliborza i jego Partii za staranne i dokładne skubanie, golenie i strzyżenie - aha, no i koniecznie TVPinfo na nich nasłać, a minister Ziobro już powinien mieć komplet haków na tych łobuzów
2021-07-13 10:30:25
: kilkoro radnych broni honoru tej gminy splamionej kolaboracją z odrażającymi, homofobicznymi frakcjami rządzącej kliki - szacun dla nich, lepiej późno niż wcale
2021-07-13 15:26:28
Ondraszek: Nie wiedziałem, że OX wszedł w skład Polska Press i niewygodne komentarze są usuwane pod artykułami. Powinni to chyba ogłosić, żeby ludzie niepotrzebnie nie marnowali czasu i nabijali odsłon dla reklamodawców, skoro ich komentarz, gdy nie zgodny z jedyną "słuszną" linią i tak będzie usunięty.
2021-07-13 17:15:52
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: a ja się od dawna nie mogę doprosić ewidentnego TROLLA i HEJTERA BEZ SPACJI publikującego z konta podobnego do mojego treści obelżywe i wręcz przestępcze
2021-07-13 20:57:39
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wszyscy by odetchnęli gdyby zablokowano ci trollu hejterskie konta. W moich wpisach nie znajdziesz ani wulgarnych ani żadnych przestępczych wpisów więc daruj sobie to oczernianie. Nie uda ci się z tej strony. Wszystkie konta ze SPACJĄ przed nazwą użytkownika są nieudaczną podróbką i powstały w zeszłym miesiącu. Redakcja powinna je usunąć, gdyż troll przez wpisy z takich kont szczuje jednych na drugich i próbuje podszywać sie i innym sugerować że należą do tamtych osób. Jeszcze ma śmiałośc wygrażać i przyrównywać innych do siebie.
2021-07-13 21:00:27
Pogromca pogromców i cwaniaczków: A jak tam trollu ma sie twoja dolicja czyli niecny projekt oczerniania stróżów prawa? Sprawa z parkingowym wzbudziła śmiech bo sami na siebie nagraliście dowody na manipulowanie. Kobieta sie przyznała a fotki zrobione wcześniej też są dowodem.
2021-07-14 09:11:24
: Najdzione kasie na fb "Nooo skoro tak się niektórzy napracowali i twarde przez dobitne
2021-07-14 09:13:33
: Najdzione kajsi na fb:"Nooo skoro tak się niektórzy napracowali i twarde przez dobitne zarzuty, spotęgowane siłą rażenia waszej przestępczości pseudodziennikarkiej przez samo podlinkowanie fragmentów treści, wrzucone w sugerujące coś z góry odnośniki do tych ich artykułów poszły w świat, to...musieli coś znaleźć Wszędzie was pełno, w końcu media są największą jednostką władzy i takie wysiłki nie mogą pójść na marne Najwyżej zrobimy zrzutki na paczki No a sam filmik jak filmik, wiało nudą niemiłosiernie tą unaocznioną wielotysięczną frekwencją. Gdyby nie ten fajny podkładzik muzyczny, który zrobił super chillout'cik, zanudziłabym się totalnie. Mało tego, praca w takim punkcie musi być stresująca A już tak na poważnie, to jak to się ma do filmowania+udostępnienie nagrania bez wiedzy i zgody os.nagranych ?"
2021-07-14 11:30:56
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: Szanownym Internauto zwracam uwagę na fejkowe i hejterskie wpisy TROLLA BEZ SPACJI - ten niezrównoważony osobnik o jednym nicku i avatarze łudząco podobnym do moich, a przy pomocy innych znaczków podszywający się pod kolejnego Internautę, publikuje od dawna treści szkalujące inne osoby i siejące nienawiść - skończy tak marnie, jak marna jest jego psychika i osobowość, apeluje do jego rodziny o udzielenie mu pomocy i nakłonienie do leczenia specjalistycznego zanim będzie za późno
2021-07-14 16:01:59
psychiatra: Najpierw załóż maseczkę i idź się zaszczepić!
2021-07-14 21:49:23
Andrzej Dupa: tonie PiS-owska łajba, już nawet po PiS-owskich wsiach załogi się ewakuują, to ostatnie podrygi tej skompromitowanej formacji
2021-07-14 22:34:39
marat: Nikt rozsądny nie toleruje propagowania nienawiści, bez znaczenia na etykietkę partyjną, nic Wam to nie pomoże. Pewne standardy obowiązują wszystkich. krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach, włącznie z tymi kradzionymi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: